Merhabalar, androide uygulama geliştirebiliyorum.Androidde JAVA kullanıyorum. IOS için uygulama geliştirmeyi öğrenmeyi düşünüyorum fakat, artık Objective C öğrenmeme gerek varmı yoksa Swift mi öğrenmeliyim.Bu ekosisteme çok yabancıyım.IOS uygulaması geliştirmek için öğrenmem gereken dil hangisidir?

soruldu: 05 Kas '14, 06:15

tesla's gravatar image

tesla
1119912
cevap kabul oranı: 0%


Hem Android hem iOS(JavaScript, Objective-C ve Swift) hem az da olsa Java Web uygulamaları yazan biri olarak size tavsiyem; Android'e hakim olduğunu düşünüyorsanız Objective-C veya Swift dillerinden herhangi biri sizi diğerinden daha fazla zorlamayacaktır. İkisinde de yazılan kodları hızlıca bir inceleyin. Hangisinde yazılan algoritmayı Java'da yazdığınız algoritma ile daha kolay benzeştirebiliyorsanız ve daha kısa sürede anlıyorsanız ondan başlayın. Bunu söylememin sebebleri; birincisi şu an Objective-C ile Swift'teki kütüphaneler aşağı yukarı aynı, ikincisi XCode'da bu iki dili aynı projede kullanabiliyorsunuz. Benim kişisel tavsiyem ileriye yönelik olduğu için Swift öğrenmenizdir.

permanent link

cevaplandı: 23 Kas '14, 13:34

AliGungor's gravatar image

AliGungor
22616
cevap kabul oranı: 10%

Merhaba, ben de Java ile genelde restful servisler geliştirip devamında objective-c ile ios projeleri geliştiren birisi olarak cevap yazayım :)

Objective-c ile yaklaşık 5 yıllık bir geçmişim var. Açıkçası öğrenme eğrisi zor bir programlama dili çünkü alışık olduğunuz birçok programlama dilinden farklı bir notasyona sahip. ( bir insan kod yazarken kaç defa [ ] tuşlarına basar? :) )

Ama öğrendkten sonra ise vazgeçmesi de bir o kadar zor bir dil. Bir kere objective-c öğrenmek demek bir anlamda C öğrenmek demek oluyor. Objective-c zaten c dilinden java tabiriyle "extend" edilmiş 35 yıllık geçmişse sahip olan oturmuş bir programlama dili.

Açıkçası ben swift'in objC'ye göre şimdilik tek avantajının yeni başlayanlar için daha kolay öğrenilebilmesi olduğunu düşünüyorum. Şu anda swift te yapılıp ta objective-c de yapılamayan birşey yok. Fakat objC ile yapılıp swift ile yapılamayan -çok elzem şeyler olmasa da- şeyler var.

Yani bana kalırsa swift ile başlayın ama daha uzun bir süre giriş seviyesinde de olsa objectiveC bilmeniz gereken durumlar ile karşılaşma olasılığınızın yüksek olduğunu aklınızdan çıkarmayın. O yüzden objective-c 'ye de ölmüş bitmiş muamelesi yapmayın derim :)

Bana ne zaman swift öğreneceksin diye soracak olursanız açıkçası kendim için en az 1 sene daha var diyorum...

permanent link

cevaplandı: 06 Şub '15, 10:12

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

İkisi ile de uygulama geliştirebilirsiniz.

Swift; daha kolay, daha hızlı uygulama geliştirebileceğiniz, Objective C ve Python gibi dillerden esinlenerek yapılmış bir dil.

Sektör açısıdan Objective C öğrenilmesi daha iyi olur, bundan sonra diğerini tavsiye ederim.

permanent link

cevaplandı: 23 Kas '14, 14:20

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559
cevap kabul oranı: 26%

-1

Merhaba, oncelikle bir javaci olarak mobil dunya ya yabanci biri oldugumu soyleyim basta. Ama iOS tan gelen haberleride takip etmiyor degilim. Soruna gelecek olursak; bu zamana kadar Objective-C dili ile uygulamalar yazildi bundan sonrada yazilmaya devam edilecektir ki zaten AppStore da ki uygulamalarin bir cogu hali hazirda Objective-C ile yazilmistir. Swift yeni bir dil cikali cok olmadi. Suan yanlis biliyorsam beni duzeltsin ustadlarim, swift in "beta" surumu piyasada yani daha taze bir dil. Syntax ina baktigimiz zaman evet Objective-C den daha modern bir yapiya sahip ama ilerde Swift in gelecegi muamma ote yandan Objective-C daha fazla olanaklara sahip(kutuphane, kaynak, developer). O yuzden sana tavsiyem yani suan benim gordugum: Objective-C. Objective-C piyasadan da kolay kolay silinmez.

permanent link

cevaplandı: 05 Kas '14, 17:36

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×45
×42
×12
×1

Soruldu: 05 Kas '14, 06:15

Görüntüleme: 1,327 kez

Son güncelleme: 06 Şub '15, 10:12

powered by BitNami OSQA