Kodlarımı optimize etmek istiyorum ve hangi method kaç sn işlem yapıyor vs. gibi bilgilere ihtiyacım var. Bunun için elle tek tek Watch ekleyip onların çıktılarınımı kontrol etmem gerekiyor. Yoksa Visual Studio'da bunun için bir özellik yada extension varmı?

soruldu: 12 Haz '12, 08:36

Dreamcatcher's gravatar image

Dreamcatcher
2106812
cevap kabul oranı: 22%

değiştirildi: 12 Haz '12, 09:01

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


Merhaba,

Visual Studio 2010 içerisinde, Analyze menüsü altında size çeşitli detaylarda performans analizi yapabileceğiniz araçlar sunulmaktadır.

"Launch Performance Wizard" ya da "Profiler --> New Performance Session" seçeneklerini kullanarak profiler'ı hızlıca kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak, profiler'ı kullanmaya başlamadan önce, bazı kavramları bilmek gerekir. Profiler'ı çalıştırdığınızda, size "Sampling" ya da "Instrumentation" mı yapmak istediğinizi soracaktır.

Sampling; belli zaman aralıklarında rastgele veri toplamak suretiyle, uygulama içerisindeki zaman, memory, object lifetime gibi verileri toplamanızı sağlar. Ancak verilen zaman aralığı, uzun bir aralık ise, burada bazı detayları kaçırabilirsiniz. Bu sebeple sampling, performans problemi yaşayan fakat hangi noktalarda perforamns problemi yaşandığına emin olunmayan durumlarda kullanılır.

Instrumentation; o uygulama üzerinde toplayabileceği tüm verileri toplar. Bu sebeple sampling'e göre daha yavaş çalışır, fakat çok daha detaylı bir rapor sunar. Tüm uygulama üzerinde instrumentation yapmak çok mantıklı değildir, bir uygulamanın hangi noktalarında performans problemi yaşandığı sampling ile tespit edilmeli, daha sonrasında bu noktalar hakkında daha detaylı veriler almak için instrumentation yapılmalıdır.

Bunun dışında, raporları incelerken karşınıza "Inclusive" ve "Exclusive" kelimesi ile başlayan bazı metrikler çıkacaktır. Inclusive kelimesi ile başlayan metrikler; kendisi ve içerdiği tüm methodların çalışmasıyla ilgili bilgileri taşır. Exclusive kelimesi ile başlayan metrikler ise; içerdiği methodların çalışmasıyla ilgili bilgiler taşımaz, sadece ait olduğu method ile ilgili bilgiler taşır.

permanent link

cevaplandı: 13 Haz '12, 03:01

tilikoglu's gravatar image

tilikoglu
8602816
cevap kabul oranı: 18%

RedGate bu konuda çok başarılı .net tool'ları var, performance profile eden, sanırım deneme amaçlı olarak indirip bir süre kullanabiliyorsun.

permanent link

cevaplandı: 12 Haz '12, 08:41

nht's gravatar image

nht
95651720
cevap kabul oranı: 33%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×158
×19

Soruldu: 12 Haz '12, 08:36

Görüntüleme: 1,234 kez

Son güncelleme: 13 Haz '12, 03:01

powered by BitNami OSQA