Çalışma sektörüne baktığımızda insanların %80 mutsuz olduğunu ve yaptığı işi sevmediğini görürüz.

Apayrı bir sektördeyim ve programcı olmadığım halde nerede yazılım kitabı görsem okumak istiyorum Python’un kod parçalarını görünce kendimi iyi, mutlu kendimi birden harikalar diyarında hissediyorum. Bana şu soru sorulsaydı --- Programlamayı öğrenip bir yerlerde çakışmak ister miydin? Bu sorunun cevabımı: ---Kesinlikle hayır.

olurdu, bir şeyi iş olarak algılayıp onun için öğrenmek düşüncesi bende nefret uyandırıyor.

---Ya siz, sizin yazılım sektörde durum nedir ?

-------Ne kadar mutlusunuz ?

soruldu: 14 Ara '14, 11:05

levent's gravatar image

levent
51224
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 14 Ara '14, 13:20

Bir işi severek, isteyerek, zevk alarak yapıyorsan, ve bunu yaptığın için para kazanıyorsan, bu senin için en tatmin edici meslek olur. Mutluluk denen şey çok daha geniş bir kavram elbette ama mesleki tatmin çok önemli bir parçası ve onunda şartı bu. Seve seve yapmak.

(15 Ara '14, 11:02) Dkyc Dkyc's gravatar image

Ben kendi açımdan bu soruya cevaplamak isterim. Ben Ankara'da köklü bir üniversitede Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Bölümümü çok seviyorum, yazılımdan aldığım zevki ve yaşadığım mutluluğu başka hiç bir şeyde bulamıyorum. Eğer dünyaya bir kez daha gelseydim yine aynı bölümü seçerdim ve yine yazılımcı olurdum.

Bence yazılım piyasasındaki mutsuzluğun iki temel kaynağı var. Bunlardan birincisi yazılıma bakış açısı. Bence Yazılım bir iş olarak görülmemeli bilakis bir yaşam tarzı olarak benimsenmeli. Bu herkesin isteyebileceği bir yaşam tarzı değil. Yaptığımız işte her zaman kendini geliştirmek, yeni şeyler öğrenmek, yenilikleri takip etmek ve daima en iyi olmaya çalışmak temel kriterler. Bu herkesin isteyeceği ve başarabileceği şeyler değil. Kendi bölümümdeki arkadaşlarımı örnek verecek olursam; çoğu bölümden memnun değil, hepsinin dediği tek şey var: 'yanlış tercih yaptım'. Çünkü yazılım herkese hitap eden bir meslek değil. Şimdiden çoğu KPSS ve YDS kurslarına başladılar. Tek amaçları her iki sınavdan da iyi bir puan alarak bir yerlere atanmak. Çoğunun yazılımla alakaları bile yok. Oldu da atanamadılar; o zamanda iş aramaları gerek. Yazılımla alakaları olmayan bu insanlar, hem iş gücünü hemde kaliteyi düşürüyor. Olan bizim gibi bu işe gönül vermiş insanlara oluyor. O yüzden yeni mezun birisinin piyasada bir değeri kalmıyor.

Diğer bir konuda piyasa. Türkiye piyasası çok çeşitli bir yapıya sahip ve bir o kadarda katı. İş veren, işe alacağı yazılımcıdan istemediği şey yok. İlanlara baktığımızda, her bir ilan destan gibi, yazmışta yazmış. Peki çalışan bu kadar nitekliyken, iş veren çalışanın hakkını veriyor mu? Çoğu vermiyor. İş verenin aklındaki düşünce bana binlerce lira kazandırsın ama benden para istemesin. Düşük maaşlar, ne zaman başlayacağı belli ne zaman biteceği belli olmayan yoğun çalışma saatleri ve herhangi bir sağlık güvencesine sahip olmayan çalışanlar. Durum böyle olunca insanın tüm şevki ve istediği kırılıyor, canından beziyor. Sonuç olarak mutsuzluk ve başka alanlara kaymalar başlıyor. Türkiye piyasasında bilgisayar mühendislerinin rolü bu yüzden çok az.

permanent link

cevaplandı: 14 Ara '14, 16:33

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

1

Yazılıma bakış açısı ve piyasanın durumu +1 . Türkiye'de yazılımın bir sektör olarak insanların zihnindeki yeri çok ilkel durumda. Yazılımın ne kadar hayati bir meslek olduğunu, bütün resmi devlet kurumlarımız, büyük stratejik ve büyük şirketlerimiz Amerikan, Alman vs. şirketlerine yazılım olarak göbekten bağlı olduğu halde hala anlayabilmiş değiliz...

(15 Ara '14, 11:10) Dkyc Dkyc's gravatar image

1.Neden; denildiği gibi Türkiye yazılım piyasası. Cahil işverenler, elemanlardan, 100000 tane teknoloji bilmesini istiyorlar. Ki birbiriyle alakalı olsalar, yine birşey demem. .Net bilmesini istediği adamdan, Photoshop bilmesini isteyen kendini yönetici sanan kişiler var. Ne alaka yani????

2.Neden; Yukarıdaki nedenle alakalı aslında. Birçok kişi sırf işe girebilmek için, A 'yı, B'yi, C'yi, D'yi, E'yi ... öğrenmek istiyor. Eee zorunlu olarak öğrendiği, belki aklından bile geçirmediği teknolojiyi zorunluluk olarak yaptığı için işinden zevk almıyor. Mesela; Adam belki oyun programlamak istiyor ama işe girebilmek için bir firmaya girip, oyun programlama ile alakasız şeyleri öğrenip kurumsal yazılım yapıyor. Eee bu adam işinden zevk alır mı?

Bunun gibi nedenlerden dolayı yazılımdan zevk alamıyoruz.

permanent link

cevaplandı: 16 Ara '14, 15:59

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69
×1

Soruldu: 14 Ara '14, 11:05

Görüntüleme: 877 kez

Son güncelleme: 16 Ara '14, 15:59

powered by BitNami OSQA