Herkese iyi akşamlar Projelerde raporlama ve analiz aşamaları nasıl işler. Raporlama araçları kullanılırken nelere dikkat edilmelidir? Hangi raporlama araçları iş dünyasında daha çok tercih edilmektedir?

soruldu: 15 Ara '14, 12:34

trigger's gravatar image

trigger
61446
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 21 Ara '14, 04:44

@trigger Lütfen sorunuza teknoloji etiketleri ekleyin! Boylece daha hizli cevaplar alabilirsiniz.

(18 Ara '14, 08:56) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Haklısınız sanırım yanlış anlaşılmışım. Daha net ifade edecek olursak bir projede raporlama aracı olarak etikette belirttiğim araçlar mı kullanılır? Büyük bir projede raporlama işlemleri nasıl gerçekleştirilir? Yada raporlama dediğimiz olay belli araçlarla tasarlamış rapora veriler gönderilerek çıktısının alınmasından mı ibarettir?

(21 Ara '14, 04:52) trigger trigger's gravatar image

Sanirim Java dunyasinda acik kaynak olarak öne cikmis 3 raporlama araci (BI Tools) mevcut. Jasper Reports, Eclipse Birt ve Pentaho. Cogunlukla da lisans ve yayginlik acisindan Jasper Reports ve Eclipse Birt ön plana cikiyor. Jasper Reports reports libraries (community version) LGPL lisansiyla dagitildigi ve Eclipse Birt EPL ile dagitildigi icin kapali kod yazilan business uygulamalarinda da ucretsiz kullanilabiliyor. Pentaho GPL lisansiyla dagitildigi icin sadece acik kaynak yazilimlarla veya business lisansi satin alarak kullanilabiliyor.

Ben Jasper Report ve Eclipse Birt ile calistim, Jasper Report desktop ve web projelerinde kolaylikla kullanilabiliyor, bircok dosya formatina(pdf, ms word, ms excel, open office, csv, xml, rtf gibi) export yapma ozelligi, degisik bircok data kaynagina raporlama sunmasi, desktop projeler icin Jasper Report Viewer ile rapor goruntuleyici sundugu icin tercih sebebi benim icin. Ayrica Jasper Report'un Netbeans RCP ile kodlanmis report designer'i iReport rapor design yaparken pratik bir kullanima sahip.

Raporlama araclarinin Report Server, Dashboard, Big Data noSQL raporlama gibi degisik ozellikleri var. Özellikle Jasper Report 6 ile degisik Dashboard özellikleri Jasper Report'a eklendi.

Kucuk bir not: Nisan ayinda Tibco Software en basindan beri acik kaynak dagitilan Jasper Report'u 185 milyon dolara satin aldigini duyurdu. Bu satin alma acik yazilimdan nasil para kazanilir sorusuna da cok acik cevap niteligi tasidigi icin paylasmak istedim.

permanent link

cevaplandı: 21 Ara '14, 11:06

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Merhaba, @CemIkta gereken herşeyi yazmış zaten ancak ek olarak, JesperServer ın harika bir Restful API si oluduğunu ve bu API yardımıyla kendi uygulamanıza kolaylıkla entegre edilerek gelen raporlama isteklerini kendi uygulamanızı yormadan bu servere yönlendirilebileceğini belirtmek isterim. Ayrıca bu API yardımıyla uzun zaman alan raporların kuyruğa alınarak arka planda çalıştırılması da mümkün. Ek bir bilgi olraka belirtmek istedim.

permanent link

cevaplandı: 21 Ara '14, 13:57

mceliksoy's gravatar image

mceliksoy ♦
6.5k84988
cevap kabul oranı: 25%

permanent link

cevaplandı: 17 Ara '14, 15:59

developper42's gravatar image

developper42
26222
cevap kabul oranı: 0%

Bilgiler için teşekkürler

permanent link

cevaplandı: 22 Ara '14, 03:22

trigger's gravatar image

trigger
61446
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 22 Ara '14, 03:23

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×5
×4
×3
×1
×1

Soruldu: 15 Ara '14, 12:34

Görüntüleme: 1,212 kez

Son güncelleme: 22 Ara '14, 03:23

powered by BitNami OSQA