Kod yazılırken kodun girintili yapısını oluşturmak için tab mı yoksa space mi kullanmalıyız? Genelde gördüğüm bu konuda çok farklı alışkanlıklar olduğu. Bir standardı yok mudur bunun? Özellikle birden fazla kişi aynı proje üzerinde çalışırken sorun olabiliyor bu tarz tercihler.

soruldu: 14 Haz '12, 17:27

baran's gravatar image

baran
2.1k81939
cevap kabul oranı: 30%

değiştirildi: 07 Ağu '13, 09:20

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

Tab herzaman boşluktan üstündür... Bunun en büyük sebeplerinden birisi boşlukla kimi zaman iki satır başında aynı miktarda boşluk bırakmış olsak bile ilk harfler tam alt alta görünemeyebiliyor formattingden ötürü.. Ayrıca tab ile bırakılan boşluğu silmek için bir kez backspace tuşuna basmak yeterlidir, halbuki boşluk bıraktığınızda çok daha külfetli bir işlem silmek..

(12 Ağu '13, 16:07) dreampowder dreampowder's gravatar image

Amac düzgün, herkesin anlayabilecegi kod yazmak. Okunabilirliligi artirmak. Bu bir projede hem sizin icin önemlidir, ileride kendi yazdiginiz kodu anlayabilin diye, hemde projeye sonradan katilacak arkadaslar icin, kodlari kolay analayabilsinler diye. Bu bakimdan her Java Programcisina israrla Code Conventions for the Java Programming Language okumasini tavsiye ederim.

permanent link

cevaplandı: 15 Haz '12, 01:51

mceliksoy's gravatar image

mceliksoy ♦
6.5k84988
cevap kabul oranı: 25%

inceleyeceğim hocam. nedeni elbette okunabilirlik ve anlaşılabilirliği arttırmak, herkesin farklı tercihi olması bunu engelleyebiliyor.

(15 Haz '12, 02:03) baran baran's gravatar image

Elbette yukaridaki Link de, Sun(Oracle) Programcilar icin önerilerde bulunuyor, ve kendisi de kullandigini ifade ediyor. Kullanmak zorunda degil kimse. Ancak herne olursa olsun, bir projeye baslamadan önce, oturup belli seylere(Codding Style, Naming convention) karar vermek ve herkesin bu sekilde programlamasi, özellik ekibin kalabalik oldugu Projelerde büyük fayda saglar. Baskasindan bir modulü devrelmakta kalan Programci, bir bakisata anlar, neyin ne oldugunu.

(15 Haz '12, 02:25) mceliksoy ♦ mceliksoy's gravatar image

"tab" daha çok tercih edilyor galiba.

Ayrıca eclipse için ctrl+i ile bu girintiyi otomatik olarak sağlıyabiliyoruz. İç içe döngüler veya etiketlerin olduğu bir kod grubunu seçip ctrl+i yaptığınızda girintiler kendiliğinden sağlanıyor

permanent link

cevaplandı: 14 Haz '12, 18:24

aheng's gravatar image

aheng
2067815
cevap kabul oranı: 7%

Visal Studio'da Ctrl+K, Ctrl+D basarak kodunun formatını otomatik olarak sağlayabilirsin.

permanent link

cevaplandı: 15 Haz '12, 01:52

erhanncetinn's gravatar image

erhanncetinn
11
cevap kabul oranı: 0%

Sadece Visual Studio ya da belirli bir IDE'ye yönelik sormamıştım aslında. Kod yazılırken(not defteri de olabilir, VS yada eclipse de) hangisinin tercih edilmesi gerektiğini sormuştum.

(15 Haz '12, 02:05) baran baran's gravatar image

Ben space kullanıyorum. Tab kullandığımda, platformlar arası problem yaratıyor. Yani windosta tab kullanarak yazdığım bir kod bloğu linux ta farklı gözükebiliyor. Dolayısıyla bu farklılığı ortadan kaldırmak için tab yerine space. Ayrıca, satır sonu olarak, windows olsada unix satır sonu nu ( LF ) kullanıyorum.

Birde çoğu kez unuttuğum ve başımı ağrıtan bir durum. Linux case sensitive, yani büyük küçük harfe duyarlı bir işletim sistemi. Dolayısıyla, windows ta development yaparken farkını hissetmediğiniz path ve dosya isimleri linux altında devamlı sorun teşkil eder. Bunu gidermek için kodlama standardını takip ediyorum. Ya hep küçük harf yada camelcase stili.

permanent link

cevaplandı: 12 Ağu '13, 18:40

O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Oğuz Çelikdemir
2.0k52234
cevap kabul oranı: 13%

değiştirildi: 12 Ağu '13, 18:42

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1

Soruldu: 14 Haz '12, 17:27

Görüntüleme: 1,342 kez

Son güncelleme: 12 Ağu '13, 18:42

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA