Merhabalar, soruma geçmeden önce birkaç şey söylemek istiyorum. Kendimi full-stack developer olarak nitelendiriyorum. Backend'de java ağırlıklı projelerde bulundum bu güne kadar. Çok çeşitli frameworkler kullandım. Java'nın da farklı versiyonlarıyla geliştirme yaptım. Ama sadece backend yada sadece java yazmıyorum. Frontend geliştirmeyi de aynı zamanda projenin gerektirdiği kadarıyla yapıyorum. Şimdiye kadar çeşitli frontend kütüphanelerini kullandım. AngularJS framework'ü başta olmak üzere backbone vs kullanarak Javascript ile frontend geliştirme yaptım ve yapmaktayım.

Başta javascript ilgimi çekse de çoğu backend geliştiricisi gibi object oriented dillerle olan farklılığı ve geliştirme zorlukları, çoğu yönden bana göre çağın gerisinde olan bir dil gibi gelmeye başladı ve zaman zaman kod yazarken yabancılık hissediyorum yazdığım koda. Bu tamamen kişisel bir sorun. Frontend geliştiriciler buna karşı çıkacaklardır Javascript güzel, dinamik ve popüler bir dil.

Fakat Google Dart'ı görüp ilk yazmaya başladığım andan itibaren yazdığım koddan çok fazla keyif aldığımı hissettim. Görüntü olarak da javascript'deki iç içe kodların yanında gayet şık ve yapısal olarak sağlam kod blokları şeklinde görünmekteydi ve bir javacı için zaten aşina olduğu bir yapı vardı ortada.

Bilgi sahibi olanların bu konudaki düşüncelerini merak ediyorum. Sizce Google Dart nasıl bir teknoloji? Javascript ile karşılaştırma yapabilir misiniz? Şuan gelişme aşamasında ve sadece chromium üzerinde entegre çalışmakta. Diğer browserlarda js'a compile edilince çalışabilmekte. Sizce ilerde kullanılan bir dil olur mu? Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

soruldu: 18 Ara '14, 20:03

merakedenadam's gravatar image

merakedenadam
22191015
cevap kabul oranı: 20%


Araştırmalarım sonucu daha önce gördüğüm fakat üzerinde durmadığım Google'ın geliştirdiği Closure Tools framework'ü dikkatimi çekti. Closure Tools içerisinde gelen Closure Library kütüphanesi kullanarak tıpkı java yazar gibi modüler ve yapı olarak düzgün javascript yazabilmeyi sağlıyor. Çok beğendim ihtiyaçlarımı şimdilik farklı bir dil kullanmadan karşılayabilecek bir framework. Yazdığınız kodu framework içerisindeki Closure Compiler kullanarak optimize edilmiş tek bir javascript dosyası oluşturabiliyorsunuz. İçerisinde template engine bile mevcut.

İlgilenenler için adres : https://developers.google.com/closure/

permanent link

cevaplandı: 22 Ara '14, 18:15

merakedenadam's gravatar image

merakedenadam
22191015
cevap kabul oranı: 20%

Şimdiki JavaScript syntax açısından pek rahat bir dil değil. Ama EcmaScript 6 ile JavaScript 'e çok güzel özellikler geliyor. Ki bir örnek özellik, "class". Yani JavaScript baya bir "adam" olacak gibi. :D

class SkinnedMesh extends THREE.Mesh {
constructor(geometry, materials) {
super(geometry, materials);

this.idMatrix = SkinnedMesh.defaultMatrix();
this.bones = [];
this.boneMatrices = [];
//...
}
update(camera) {
//...
super.update();
}
static defaultMatrix() {
 return new THREE.Matrix4();
 }
 }

Daha detaylı bilgi için: https://github.com/lukehoban/es6features

permanent link

cevaplandı: 23 Ara '14, 14:21

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

değiştirildi: 23 Ara '14, 14:22

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×137
×1

Soruldu: 18 Ara '14, 20:03

Görüntüleme: 653 kez

Son güncelleme: 23 Ara '14, 14:22

powered by BitNami OSQA