Merhaba arkadaşlar,

Java'ya yeni başladım. Web Servis yazmak için Java'yı tercih ettim. Tek derdim Java'da Web Servis yazmak. Çok fazla suya, sabuna dokunmadan yani Spring'iydi, Hibernate'iydi, Faces'iydi framework'lere çok girmeden. Girilse bile ihtiyaç hasıl olduğu için girmek kaydıyla temiz, core bir şekilde Web Servis nasıl yazabilirim JavaEE'de. Başlangıçta bir sürü teknoloji ile karşılaştım, kafam çok karıştı. Java'dan bile soğudum diyebilirim. Böyle insanı canından bezdirmeden bu işin altından nasıl kalkabilirim?

soruldu: 22 Ara '14, 06:31

sin's gravatar image

sin
700172536
cevap kabul oranı: 13%


Java'ya yeni başlayanların klasik problemi. Sıkıntılı bir süreç ama aşmaya değer inanki.

Framework seçmeden, suya sabuna dokunmadan program geliştiremezsin maalesef. Bir süre sonra, konuya hakim olduğunda keşke diğer framework'ü kullansaydım dememek için bu süreci atlatman gerekiyor.

Yazacağın web service, hello worldden öteye gidecekse frameworkler devreye girecek. Örneğin veritabanı işlemleri için Hibernate veya başka bir ORM aracına ihtiyacın olacak. Kullanacağın web service framework'ü için hepsi çok iyi olan birden fazla framework arasından seçim yapman gerekecek.

Projende kullanacağın bileşenleri/frameworkleri kontrol altına almak için Maven veya Gradle gibi build toollardan birisini kullanman gerekecek.

Sadece webservice yazacaksan Faces ile işin olmayacak. Bu iyi haber. :)

Çok uzatmadan, canından bezdiğin olacak ama inan bana değecek. Bu sitede Java'ya çok hakim bir sürü yazılım uzmanı var. Sen yazacağın projeyi net şekilde ifade edersen onlar sana framework seçimi ve kullanımı konusunda gerekli desteği vereceklerdir.

permanent link

cevaplandı: 22 Ara '14, 06:49

SaRPaRDa's gravatar image

SaRPaRDa
5.0k213266
cevap kabul oranı: 27%

Herşeyin bir arada olduğu çok hızlı bir şekilde webservisi yazmak istersen tavsiyem Play Framework.. özellikle 1.2.x versiyonu kendi içerisinde ORM'den controllerlara ve routing'e kadar herşeyi kapsıyor, ve gerçekten işleri fazlasıyla kolaylaştırıyor..

Play2 biraz daha tecrübe istiyor benim düşünceme göre..

Bunların haricinde sadece webservis yazmak istersen jax-rs var, sondönemlerde ilgimi çeken ninja framework var,

Hibernate kullandığın sürece hangi veritabanını kullandığın çok önemli değil, bana kalırsa postgres veya mysql arasında da öyle aman aman bir fark yok, fakat postgres son zamanlarda çok ilgi topladı.

Eğer hiç bunlarla uğraşmayım diyorsan uygulamanda "Parse" ile uyguamanı geliştirmeye başlayabilirsin, parse ile veritabanı, webservis, vs.. katmanlarını geçip direkt uygulamana odaklanabiirsin..

Yukarıda bahsettiğim bütün frameworkler ile tecrübem var, açıkçası benim tercihim sosyal ağlar gibi projelerde Parse kullanmak olur, kendi webservis altyapını oluşturmak bu tarz sosyal ağ projelerinde daha da zor, sonuçta bu veriler bir noktada kişisel bilgileri içeriyor olacak, bu bilgilerin korunması, saklanması gibi konular olacak. Parse ile bu sorumluluklardan büyük bir ölçüde kurtulmuş oluyorsun..

permanent link

cevaplandı: 22 Ara '14, 16:57

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×71
×43
×23
×18

Soruldu: 22 Ara '14, 06:31

Görüntüleme: 1,283 kez

Son güncelleme: 22 Ara '14, 16:57

powered by BitNami OSQA