Bendeniz telif haklarına dikkat eden biriyim. Yapılmış bir emeğe haksızlık ve hakka girmeme adına lisans türlerini araştırıyorum. Ancak bu konuda çok az Türkçe kaynak var. Bulduğum kaynaklarda da çelişkiler buluyorum.

istiyorum ki; telif konularını araştırmak isteyenlere iyi bir kaynak ve yol gösterici olsun. Cevaplar teorik olmaktan çok net ifadeler olursa daha anlaşılır olur.

Açık kaynak kodlu lisanslardan

1-) MIT Lisans Nedir?

2-) GNU Nedir?

3-) GPL Lisansı Nedir?

4-) Creative Commons lisans Nedir? versiyonlar arasındaki farklar nelerdir?

5-) MIT Lisans ile GPL lisans arasındaki fark nedir?

6-) GLP1, GPL2,GPL3 lisanslar arasındaki farklar nelerdir?

7-) GNU Genel Kamu Lisansı ile GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı arasındaki fark nedir?

8-) Apache Lisansı nedir? versiyonlar arasındaki farklar nelerdir?

9-) Mozilla lisansı nedir?

10-) copyleft ve copyright lisanslar nedir?

Yukarıda neredeysetüm açık kaynak kodlu lisanları topladım. Sorular size besit gelebilir.Bu konuda araştırma yapanlara çok iyi bir kaynak olacağını unutmayın.

sorulara teorik cevaplar yerine şöyle cevap veriniz. Şu lisans

 • ticari amaçlarda kullanılamaz, ticari amaçla kullanılır ancak kaynak gösterilmesi şarttır,ticari işlerde kaynak gösterilmeden de kullanılabilir

 • Çoğaltılamaz, değiştirilemez, kaynak gösterilerek değiştirilebilir,kaynak gösterilmeden de gösterilebilir...vs

Kısa açık ve teorik cümleler dışında cevap verirseniz çok daha güzel kaynak ortaya çıkacaktır.

soruldu: 10 Oca '15, 17:25

atm10's gravatar image

atm10
461283137
cevap kabul oranı: 10%

değiştirildi: 11 Oca '15, 12:43

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559

2

Öncelikle tebrik ederim çok güzel bir konuya, çok güzel bir soru hazırlamışsınız. Soruyu favori listeme ekledim. İnşallah tatmin edici en az soru kadar güzel bir cevap gelir de kafalardaki soru işaretleri gider.

(10 Oca '15, 18:01) Müslüm ÖZTÜRK M%C3%BCsl%C3%BCm%20%C3%96ZT%C3%9CRK's gravatar image

10

Kaynaklar kısmından detaylı olarak incelenebilir.

 1. MIT Lisansı, hiçbir ücret talep edilmeden burada işbu yazılımın bir kopyasını ve belgelendirme dosyalarını (“Yazılım”) elde eden herkese verilen izin; kullanma, kopyalama, değiştirme, birleştirme, yayımlama, dağıtma, alt lisanslama, ve/veya yazılımın kopyalarını satma eylemleri de dahil olmak üzere ve bununla kısıtlama olmaksızın, yazılımın sınırlama olmadan ticaretini yapmak için verilmiş olup, bunları yapmaları için yazılımın sağlandığı kişilere aşağıdakileri yapmak koşuluyla sunulur: Yukarıdaki telif hakkı bildirimi ve işbu izin bildirimi yazılımın tüm kopyalarına veya önemli parçalarına eklenmelidir.

  Yazılım “Hiçbir Değişiklik Yapılmadan” esasına bağlı olarak, ticarete elverişlilik, özel bir amaca uygunluk ve ihlal olmaması da dahil ve bununla kısıtlı olmaksızın açıkça veya üstü kapalı olarak hiçbir teminat olmaksızın sunulmuştur. Hiçbir koşulda yazarlar veya telif hakkı sahipleri herhangi bir iddiaya, hasara veya diğer yükümlülüklere karşı, yazılımla veya kullanımla veya yazılımın başka bağlantılarıyla ilgili, bunlardan kaynaklanan ve bunların sonucu bir sözleşme davası, haksız fiil veya diğer eylemlerden sorumlu değildir.

 2. GNU, çekirdeği, sistem araçlarını, açıcılarını, kütüphanelerini ve son kullanıcı yazılımlarını içeren, GNU Tasarısı kapsamında geliştirilen bir işletim sistemidir. İsminin açılımı "GNU's Not Unix" (GNU Unix değildir) dir. Bu ismi almasındaki sebep de tasarımının Unix'e benzerken kendisinin özgür yazılım olması ve herhangi bir UNIX kodunu içermemesidir.

 3. GNU Genel Kamu Lisansı (GNU GPL ya da GPL) birçok yerde kullanılan, özgür bir yazılım lisansıdır ve özgün hali Richard Stallman tarafından GNU projesi için yazılmıştır. Üçüncü ve son sürüm ise Richard Stallman'ın yöneticisi olduğu Özgür Yazılım Vakfı (FSF), Eben Moglen ve Yazılım Özgürlüğü Hukuk Merkezi tarafından kaleme alındı ve özgür yazılım topluluklarının çeşitli itiraz ve katkılarıyla son halini aldı.

  Bu lisansın güncel sürümü (GPL v3), Özgür Yazılım Vakfı (FSF) tarafından 29 Haziran 2007'de yayınlandı. GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı yani LGPL ise GPL'in bazı yazılım kütüphaneleri için yazılmış sürümüdür. Copyleft esaslı lisansların en güçlü ve en yaygın örneği olan GNU GPL, günümüzde milyonlarca yazılım bileşeni tarafından kullanılmaktadır.

 4. Creative Commons (CC) Lisansı, telif hakkı bulunan bir eserin veya çalışmanın ücretsiz olarak dağıtılmasını sağlayan bir çeşit kamu lisansıdır. Bir yazar oluşturduğu eseri kullanılması için paylaşmak veya üzerinde değişiklikler yapma hakkını vermek istediğinde CC lisansı kullanır. Örneğin CC lisansı X isimli yazarın eserlerinin kullanımı konusunda bir esneklik sağlar. Dağıtım için yazar tarafından belirtilen izin koşullarına (örneğin; kendi çalışmalarınız için yalnızca ticari olmayan kullanımlara izin verebilirsiniz) uyulduğu sürece, eser hakkında telif hakkı için endişelenmeye gerek kalmaz.

  CC lisanslarının değişik türleri bulunmaktadır. Bunlar lisansın dağıtım şartları için değişik kombinasyonlar kullanılarak oluşturulur. Bu lisansların kullanımı Creative Commons tarafından 16 Kasım 2002 yılında yayımlanmıştır ve ABD merkezli kâr amacı gütmeyen kuruluş 2001 yılında kurulmuştur.

  CC Lisansları arasındaki farklar:
  Atıf (BY) : Lisans sahibine atıfta bulunarak eseri dağıtabilir, kopyalayabilir, üzerinde çalışmalar yapabilir, yine sahibine atıfta bulunarak türevi çalışmalar yapabilir veya buna benzer işler yapabilirsiniz.

  Benzeri Paylaşım (SA): Yalnızca orijinal esere verilen aynı veya özdeş bir lisans altında çalışabilir ve türev çalışmaları yapabilirsiniz. (Ayrıca bakınız copyleft.)

  Ticari olmayan (NC): Lisans sahibinin bu izni dahilinde eser üzerinde yalnızca ticari olmayan çalışmalar gerçekleştirebilir, dağıtabilir, kopyalayabilir veya buna dayalı yine ticari olmayan türev çalışmaları yapabilirsiniz.

  Türevsel olmayan eserler (ND): Lisans sahibinin bu izni dahilinde eser üzerinde kopyalama, dağıtma ve görüntüleme işlemleri yalnızca birebir gerçekleştirilebilir. Tüm bu çalışmalara türev çalışmalar dahil değildir.
 5. -
 6. -
 7. GPL ile LGPL arasındaki farklar : GPL sözleşmeli bir yazılım, kaynak kodunu kullanan türevlerinin de GPL ile lisanslanmasını şart koşar. Yani GPL ile korunan bir yazılımın kodlarını, daha dar kapsamlı bir lisans sözleşmesine sahip bir yazılımın içinde asla sunamazsınız.

  LGPL ise ağırlıklı olarak kütüphanelerde kullanılan bir özgür yazılım lisansıdır. Mesela yaygınlaşmasını istediğiniz bir kütüphane ya da görüntü biçimimiz var. Bu görüntü biçimini özgür olmayan yazılımlar içinde de kullanılabilmesini arzularsanız, LGPL ile lisanslayıp, kapalı kaynak kodlu bir yazılım içinde de kullanılabilmesini sağlayabilirsiniz. LGPL ile lisansladığınız kısmı ve o kısma yapılan yamalar yine LGPL ile lisanslanmalıdır.

 8. Apache Lisansı (2.0 sürümünden önce Apache Yazılım Lisansı olarak adlandırılmaktaydı), Apache Yazılım Derneği (ASF) tarafından yayımlanan bir özgür yazılım lisansıdır. Apache Lisansı (1.0, 1.1 ve 2.0 sürümleri) telif hakkı koruma ve feragat uyarısı gerektirmektedir ancak bir copyleft lisans değildir. Lisans, özgür ve açık kaynak kodlu yazılımın geliştirilmesi için kaynak kodlarının kullanımına izin vermektedir. ASF tarafından üretilen ya da onun herhangi bir tasarısının ürünü olan tüm yazılımlar, Apache Lisansı koşullarına göre lisanslanmaktadır.

  "Apache Yazılım Lisansı GPL ile uyumsuzdur çünkü o, GPL'de olmayan özel bir gereklilik koşulu barındırmaktadır: GPL'de gerekli olmayan mutlak patent sonlandırma maddeleri. (Biz bu patent sonlandırma maddelerinin doğal olarak kötü bir fikir olduğunu düşünmüyoruz ancak yine de GNU GPL ile olan uyumsuzluk ortadadır.)

 9. Mozilla Kamu Lisansı yani MPL, açık kaynak koduna dayanan bir özgür yazılım lisans modelidir... MPL, Özgür Yazılım Vakfı (FSF) tarafından özgür bir sözleşme olarak kabul edilse de copyleft yanı zayıf bir lisans modeli olarak algılanmalıdır. MPL prensip olarak, BSD Lisansı'nın olanaklarıyla GNU Genel Kamu Lisansı'nı bir araya getirmeye çalışır.

 10. Copyleft, bir programın (veya başka bir çalışmanın) özgür yazılım haline getirilmesi, programın tüm değiştirilmiş ve genişletilmiş sürümlerinin de özgür yazılım haline getirilmesi için genel bir yöntemdir.

  Bir programı özgür hale getirmenin en basit yolu, telif hakkını kaldırıp programı kamu malı haline getirmektir. Bu istekleri bu yöndeyse insanların programı ve iyileştirmeleri paylaşmalarını sağlar. Ancak bu durum ayrıca işbirliği yapmayan insanların programı özel mülk yazılıma dönüştürmesine de neden olur. Bu insanlar, çok sayıda ya da az sayıda değişiklik yapar ve programı özel mülk bir ürün olarak dağıtırlar. Programı bu değiştirilmiş biçimde alan insanlar, özgün yazarın onlara sağladığı özgürlüğe sahip olamazlar; aradaki insanlar bu özgürlüğü yoketmiştir.

  GNU Projesinde, hedefimiz, tüm kullanıcılara, GNU yazılımını yeniden dağıtmaları ve değiştirmeleri için özgürlük sağlamaktır. Aradaki insanlar özgürlüğü yokederlerse, birçok kullanıcıya sahip olduğumuz halde, bu kullanıcıların özgürlüğü olmayacaktır. Bu nedenle, GNU yazılımını kamuya açık hale getirmek yerine, "copyleft" uygularız. Copyleft, değiştirerek ya da değiştirmeyerek yazılımı dağıtan kimsenin, yazılımı kopyalamak ve değiştirmek isteyen kimselere bu özgürlüğü aktarmaları gerektiğini söyler. Copyleft, her kullanıcının özgürlüğe sahip olmasını garantiler.

  Copyright, herhangi bir bilgi veya düşünce ürününün kullanılması ve yayılması ile ilgili hakların, yasalarla belirli kişilere verilmesidir. Kısaca, orijinal bir yapıtın, eserin kopyalanmasına veya kullanılmasına izin vermeme hakkıdır.

  Copyright, genellikle belirli bir süre için geçerlidir. Sembolü çember içinde bir "C" harfidir, © harfi üzerinde bulunduğu yapanın telif haklarının korunduğunu belirtir ve İngilizce "copyright" kelimesini ifade eder.


 11. alt text

Kaynaklar:
(1) MIT Lisansı
(2) GNU Nedir
(3) Genel Kamu Lisansı
(4) Creative Commons Lisansı
(5)
(6)
(7) GPL ve LGPL Arasındaki Farklar
(8) Apache Lisansı
(9) Mozilla Kamu Lisansı
(10) Copyleft Nedir , Copyright(Telif hakkı) Nedir
(11) http://www.slideshare.net/mulderbaba/fikrim-acik-kodum-acik (14. sy.)

permanent link

cevaplandı: 11 Oca '15, 08:16

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 11 Oca '15, 16:47

1

Güzel bir yazı olmuş umarım eksiklerde giderilir. Eğer bu yazıyı biraz daha düzenleyip genel bir web alanına alırsak, kişisel günlüklerimizden referans olarak paylaşabiliriz.

(12 Oca '15, 02:08) zafer zafer's gravatar image

Aslında yazıya bir cümlelik katkım bile yok, özet bilgi için hakkından fazla oy verilmiş :)

Kaynaklar kısmından görüleceği üzere hepsi alıntı.

(12 Oca '15, 05:23) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image
1

Benim detay detay okumaya "erindiğim" konuları bir başlıkta derlemişsin, verilen emekten dolayı da olsa oy almayı hakediyor.

(12 Oca '15, 05:42) SaRPaRDa SaRPaRDa's gravatar image
1

Gerçi ben oy vermemiştim ama bence öyle düşünme Rahman.

Bilgiyi oluşturmak kadar, onu anlamlı ve düzgün bir biçimde insanlara sunabilmekte çok önemli bir özelliktir. Burda düzenli ve bir arada verilen bilgi karşılaştırma yaparak kavramayı kolaylaştırıyor.

(12 Oca '15, 06:32) zafer zafer's gravatar image

İnternette gezinirken çok güzel bir yazı buldum, sizinle paylaşmak istedim.

alt text alt text alt text

KAYNAK: http://www.yusufaytas.com/acik-kaynak-lisanslari/

permanent link

cevaplandı: 12 Oca '15, 08:37

atm10's gravatar image

atm10
461283137
cevap kabul oranı: 10%

n/a : “Not Applicable or Available”. Bu bir lisans değil, sadece lisanssız olanlara verilen isim. Uygulanan lisans yok veya bilinmiyor anlamındadır.

GPL : “General Public Licence”. Bu lisansı kullanan ürünler istenildiği gibi alınıp kullanılablir, değiştirilerbilir, değiştirilmiş haliyle dağıtılabilir veya satılabilir. Tek koşul dağıtıldığında da aynı lisans geçerli olmalı ve kaynak kodu verilmeli. Açık kod mantığıyla ortaya çıkan bir lisanstır.

CC : “Creative Commons”. Bu biraz geniş bir başlık denebilir. Creative Commons bir lisans şirketidir ve alt lisansları mevcuttur. Örnek vermek gerekirse kimi alt lisans parayla dağıtmayı yasaklar, kimisi de ürünün değiştirilmesi… Bu lisans ile müzikleriniz, videolarınız, resimleriniz, yazılarınız gibi farklı ürünlerinizi farklı kuşullarla kullanıma sunabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için CC’inn sitesini inceleyebilirsiniz. Benim sitemin de en altında, CC’nin alt lisanslarından bir tanesini kullandığımı görebilirsiniz.

Shareware : Hep duyduğumuz, yazılım anlamına gelen bu lisans ile küçük bir ücret karşılığında veya ücretsiz olarak dağıtılabilen ve genellikle internetten indirilebilen ürünler yasal zemine oturtulabilir. Kişisel kullanım için üretilmiş yazılımlarda kullanabileceğiniz bir lisanstır.

Commercial : “Fayda sağlamak için” anlamına gelir (tam kelime anlamı değil, terim anlamı). Daha anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse ürününüzü para ile satmak istediğinizde ve yine bütün haklarının sizde kalmasını istediğinizde bunu kullanabilirsiniz. Büyük çaplı projeler ve kurumsal kullanımlar için uygundur.

MIT : MIT ayrıca X License veya X11 License olarak da bilinir ve Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) tabanlıdır. Belirli tipteki bilgisayar yazılımlarını kapsar ve insanların bedavaya aldıkları ürünü kendi ürünleriymiş gibi kullanmalarına ve öyle göstermemelerine izin verir.

KAYNAK: www.yakuter.com/web-lisanslari

permanent link

cevaplandı: 12 Oca '15, 08:54

atm10's gravatar image

atm10
461283137
cevap kabul oranı: 10%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1
×1
×1
×1
×1

Soruldu: 10 Oca '15, 17:25

Görüntüleme: 4,518 kez

Son güncelleme: 12 Oca '15, 08:54

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA