Arkadaşlar visual studio ile resharper eklentisini kullanıyordum ve olağanüstü birşeydi benim yerime hatalrı bulup düzeltiyordu hatta belli bir kod yazma standartına (diyeyim) alışmanızı sağlıyordu Şimdi java öğreniyorum ve eclisp kullanıyorum gelgelelim eclispte böyle bir eklenti yok FindBugs var ama o da sadece önerilerde bulunuyor bir yığın ingilizce paragraf sıralıyor hiç bir halt'ı düzelttiği yok Bulduğu bug potansiyeli olan yerlerde nasıl bir düzeltme yapmam lazım anlayamıyorum ki.. Ha burdaki profesyonel arkadaşlar için çok faydalıdır ona lafım yok.Gelgelelim resharper eklentisini yazan JetBrains 'in IntelliJ'si var Ama yeni bir ideye alışmak çok zor olur diye çekiniyorum.Hele birde java da .Çok yeni olduğumu düşünürsek.Sizin önerileriniz nedir alışana kadar beraber mi kullanayım yada önereceğiniz başka bir eklenti varmı .Yada FindBugs'ın başka numaraları varda benden mi saklıyor.Lütfen her fikre açığım

soruldu: 15 Oca '15, 16:31

D%C4%B0GREV07's gravatar image

DİGREV07
161101012
cevap kabul oranı: 0%

3

Öğrenci e-posta adresiniz varsa IDEA tam sürüm olarak yararlanabilirsiniz: https://www.jetbrains.com/estore/students/

Piyasa açısından Eclipse IDE'de kalmanızı tavsiye ederim. Kendi açınızdan farketmez. Ben ata da binerim, jete de :)

(15 Oca '15, 16:50) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image

Java'da yeni iseniz ve bircok kolayliklar istiyorsaniz NetBeans IDE tavsiye edilir. Ornegin Generics kullanmayi cok iyi bilmiyorsaniz NetBeans size uyarilar verir ve o uyari icon'larina tikladiginizda kodu sizin icin duzeltir. Yine Java 8 ile yeni gelen Lambda kullanimlarinda otomatik kod cevirme kodu duzenleme secenekleri verir.

Eclipse IDE Java'ya yeni baslayanlar icin cok kullanici dostu degildir, JDK ayarlarindan tutun da daha bircok plugin'e kadar herseyi kendiniz ayarlamaniz gerekir, ama Eclipse IDE plugin'leri cok gelismistir, her türlü ihtiyaca uygun plugin bulmaniz mumkundur. Java EE projelerinde o yuzden firmalarin tercih sebebidir. Gerci Maven ile yazilan projelerde artik IDE Tools sorun olmaktan cikti. Maven destekleyen her IDE ile proje gelistirmek daha kolaylasti IDE'lerde. Eclipse NetBeans'e göre Isvicre cakisi gibi cok cesitli fonksiyonlara sahiptir.

Eger NetBeans, Eclipse kullandiysaniz ve daha sonra IntelliJ IDEA'ya gecerseniz emin olun bir daha NetBeans ve Eclipse kullanmak istemessiniz! IntelliJ IDEA süper ötesi bir editöre sahip ve cikan her yenilik, framework, tools birinci sinif destege sahip. Kullanici dostu GUI'leri, degisik renk secenekleri, degisik panel secenekleri ve kullanmadan anlayamayacaginiz bircok secenekleri kesinlikli sizi kullandikca bagimli yapacak güzelliktedir. Sayilabilecek en buyuk dejavantaji ise ücretli olmasidir.

permanent link

cevaplandı: 15 Oca '15, 17:39

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

değiştirildi: 15 Oca '15, 17:40

1

Yine de insan eclipse'i özlüyor...

(16 Oca '15, 02:14) SaRPaRDa SaRPaRDa's gravatar image
1

.. (özlemedi) :]]

(16 Oca '15, 02:28) gturedi gturedi's gravatar image
1

Çok teşekkürler hocam

(17 Oca '15, 06:19) DİGREV07 D%C4%B0GREV07's gravatar image
1

+1 intellij ;)

(17 Oca '15, 07:55) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

eclipse eclipse eclipse kullanalım :)

(18 Oca '15, 01:54) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image

Dökümantasyon, sürekli güncellenme, kullanım kolaylığı açısından IntelliJ IDE derim ben. Resharper özelliklerini taşıyor neredeyse. Eclipse gibi ücretsiz değildir. Akademisyenseniz, öğrenciyseniz bedava. Öğrenci için ISIC number ile kayıt yapıp indireilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 18 Oca '15, 06:21

barteloma's gravatar image

barteloma
330111322
cevap kabul oranı: 0%

1

IntelliJ IDEA'nın en büyük dezavantajı performanslı bir pc'ye ihtiyaç duyması sanırım. Benim gibi 6 yıllık bir laptop kullanıyorsanız işiniz çok zor :)

(18 Oca '15, 07:38) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image
1

Evet artık uygulamalar genelde yüksek performanslı makineler istiyor. Web siteleri bile javascript kütüphaneleri ve modüllerin fazlalığı yüzünden yüksek performanslı makinelerde iyi çalışıyor.

(18 Oca '15, 08:40) barteloma barteloma's gravatar image

Çok teşekkürler arkadaşlar

(19 Oca '15, 10:58) DİGREV07 D%C4%B0GREV07's gravatar image
2

@emrecan-oztas Eclipse'de JBoss AS'yi calistirinca da ayni performans problemleri yasamiyor musun? ;) Eclipse ve JBoss ile 2 Java EE projesini deploy yap da gör performasi nasil oluyor :)

(19 Oca '15, 16:49) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Soruya müsasip güzel bir cevabı @CemIkta vermiş fakat bende konuyla ilgili şöyle bir öneri getirmek istedim.

Siz madem bu süreçlere .NET dünyasından aşinasınızdır, az biraz da zahmetten çekinmiyorsanız burada ilerisi için daha çok faydası olacağını düşündüğüm bir tercihte bulunabilirsiniz. İlk seçenek malȗm; Ya Netbeans gibi bir IDE tercih edin, yola koyulun ve detayları sonradan yavaş yavaş yolda takıldıkça öğrenin, piyasadaki insanların hemen hepsi bunu yapıyor, hemde çoğunluk sırf piyasada daha yaygın diye Eclipse ile bunu deniyorlar ki tavsiye etmem. IDE olarak Netbeans'in tercih edilmesinin en önemli nedeni acemileri aşağıda değindiğim perde arkasında dönen gerçeklikten epey soyutlayarak başlamayı kolaylaştırması. Bu soyutlama IDE'lerin genel bir amacıdır fakat Netbeans bunu özellikle iyi yapıyor ve extra konfigürasyon seçenekleri ile de kafa karıştırmıyor. Sade bir IDE.

Diğer yol ise; temelde bir Java projesinin yapısı, dosyaların hiyerarşisi olsun, nasıl compile edildiği, hangi araçların kullanıldığı, hangi artifactlerin oluştuğunu, bunların nasıl deploy ve/ya execute edildiğini vs. yalın olarak öğrenirseniz, IDE seçimi zevkinize ve sizin üretkenliğinize ne kadar katkı yaptığına bakıyor. Dilerseniz IDE kullanmadan da herşeyi yapabilirsiniz. Bu şekilde IDE kullanmadan daha üretken olduğunu, IDE'nin ayak bağı olduğunu iddia eden insanlar da var. (Önerimin amacı bu değil) Bununla beraber IDE'siz ortamda Maven gibi kapsamlı bir proje aracı veya Ant gibi bir build tool'unu öğrenmenizi de tavsiye ederim. Özellikle Maven, dependency management özellikleri herhangi bir IDE'nin sağlayabileceğinden çok daha iyidir ve bütün hatırı sayılır IDE'ler zaten kendi proje biçimlerinin yanında birinci sınıf Maven projesi desteğide sunuyorlar ve ileride öğrenmek isteyeceğiniz birşey olması kuvvetle muhtemel. Bu şekilde baştan Maven'in kendisi, konsol ve text editörü ile proje yazmayı temelden öğrenip daha sonra Eclipse veya IntelliJ IDEA gibi gelişmiş bir IDE'ye geçin, bu yaklaşım kullanacağınız IDE'yi de anlamanızı kolaylaştıracaktır. Bunu yolu tercih edenlere text editör olarak Sublime Text önerebilirim. Bir de Maven muadili Gradle var, kendim henüz kullanmak nasip olmadı ama bahsetmeden geçmeyeyim.

permanent link

cevaplandı: 24 Oca '15, 07:21

Dkyc's gravatar image

Dkyc
1.6k1920
cevap kabul oranı: 29%

Valla beni taşlamayın ama, Java ile yazılan her uygulama performanssız çalışıyor, yavaş. i7 3.2GHz, 16 GB DDR3, Win 8.1 bilgisayarda Eclipse, Netbeans, Intellij neredyse 40 saniyede ancak hazır oluyor.

permanent link

cevaplandı: 22 Oca '15, 13:45

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

1

@kagan Eclipse NetBeans ve IntelliJ IDEA gibi IDE'ler buyuk ölcekli enterprise sistemler ve onlarca farkli teknolojileri desteklemek ve bu teknolojilerle gelistirme yapmak icin kullaniliyor. Yavas calismasi cok normal. Enterprise sistemlerde öncelik projelerin güvenli ve hatasiz calismasi, daha sonra ise kullaniciyi bezdirmeden tahammul edilebilir derecede hizli calismasi gerekir. Eger IDE'lerin hizli calismasini istiyorsan butun modulleri degil sadece gerekli modulleri destekleyen versiyonlarini kurmalisin. Örnek Eclise IDE JEE versiyonu yerine Eclipse IDE standart versiyonunu kurabilirsin.

(22 Oca '15, 16:46) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Olumsuz oy kullanmaya itibar puanım yetmedi, bilesin diye yorum atıyorum kardeş :) Esas yoruma ise hiç girmeden @CemIkta ya katılıyorum

(24 Oca '15, 06:34) Dkyc Dkyc's gravatar image

Visual Studio 'da aynı işleri yapıyor ama nedense ışık hızında açılıyor.

dkyc; Kabul et ya da etme kardeş:) Java yavaştır, Java ile yazılan uygulamalar da yavaştır.

(25 Oca '15, 05:50) kagan kagan's gravatar image

NetBeans, Java'nın eseri. Üstelik Swing kullandığı halde o performansı sunuyor. Peki ya Visual Studio?

Bilgisayarınız yeterince güçlüyse IDE için ek hız iyileştirmeleri yapmalısınız. JVM ayarları(netbeans.conf), LAF seçimi(Nimbus), ...

Core i7 den kastınız neydi? Core i5 ten üstün sayılmaz 4 çekirdekli olanları.

(26 Oca '15, 00:19) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image

Amaç hız ise Visual Studio nun hızlı olduğu söylenemez. Hızlı bir ide lazımsa Lazarus kullan. Tabi ki Java veya C# kodlayamazsın.

(26 Oca '15, 10:17) Fatih Aşlamacı Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Bu tür şahsi görüşlerin tatışılma yeri değil burası fakat sana şu kadarını söyliyeyim; Google Gmail, Google+, Hangouts hatta Google'ın online ofis uygulamalarının arkası server tarafı Java ile geliştiriyor. Google'da bu projeler üstünde çalışan bir yakınımdan bizzat doğruladığım bilgidir.

(26 Oca '15, 12:04) Dkyc Dkyc's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster
Cevabınız
toggle preview

powered by BitNami OSQA