Bir JSP projesinde en basitinden jstl-sql taglarını kullanarak da bağlantı sağlayabilirim yada bean mantığıyla da ama hangisnini neden kullanmam gerektiğini bilmiyorum yada bir get-set işlemi için jstl-core tagları kullanılarak da yapılabilir ama bir expression,scriplet taglarına yazılan java kodlarıyla da.İşte bu ayrımları nerde ve nasıl yapacağımı bilmiyorum,bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

soruldu: 17 Oca '15, 17:37

Amadeus's gravatar image

Amadeus
357121721
cevap kabul oranı: 31%


Eğer MVC yazıyorsanız. bean tanımlamasını özellikle service seviyesindekini jstl tagleri ile yapıyorsanız. MVC yazmıyorsunuzdur. Böyle bir ihtiyacınız varsa yada oluştuğunu düşünüyorsanız. Arayüzde gönderdiğiniz objelerde özellikle controller/servis katmanında arayüzde yapacağınız tüm işlemlerde ihtiyacınızı karşılayacak şekilde objeleri hazırlayıp, arayüze göndermelisiniz.

jsp içinde spagetti kod yazar gibi herşey yaılabilir nihayetinde :)

Ek olarak bazı noktalarda yetersiz kalabiliyor özellikle utils sınıf gerekliliği konusunda o noktada aşırı fazla tag 'ler ile takla atmak yerine util component'ları bean olarak tanımlanması taraftarıyım. Tabi bunları aşmak içinde semantik olarak daha güçlü template engine'ler mevcut, onlar bu konuyu aşmak için iyi bir tercih olabilir.

permanent link

cevaplandı: 17 Oca '15, 17:42

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.5k63999
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 17 Oca '15, 17:52

Aslında başta JSF ile yazılması planlanan bir proje JSP'ye döndü(Nedenini sormayın :) ) Onda'da mümkün olduğunca MVC'ye uygun olmasına gayret ediyorum ama olmuyor gibi iş bir noktada spagetti'ye kayıyor.Bunu önlemeyi amaçlamak istiyorum aslında.

(17 Oca '15, 18:37) Amadeus Amadeus's gravatar image

Tavsiyem bir template engine kullanmanızdan yanadır. Mustache, Scalate bu konuda performans olarak güzel çözümler, eğer performans çok önemli değilse themeleaf oldukça geniş ve zengin bir template :) Diğer açıdan yazdığım ikinci paragraftan öte bir şey diyemem şahsım adıma. Çok zorlayan kısımlar için örnek verirseniz, daha faydalı geri dönüşler alabilirsin.

(17 Oca '15, 19:13) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Tamam,ilginiz için teşekkür ederim.Tavsiyelerinizi de dikkate alacam.Çok zorlayan ileride bir kısım olursa da bu gönderi altında devam ederim :)

(17 Oca '15, 19:24) Amadeus Amadeus's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×112
×3

Soruldu: 17 Oca '15, 17:37

Görüntüleme: 644 kez

Son güncelleme: 17 Oca '15, 19:24

powered by BitNami OSQA