Merhaba Arkadaşlar, Benim dönem projemde blablacar benzeri bir uygulama yapmam gerekiyor. Burada bir kullanıcı güzergah girecek(mesele istanbuldan ankaraya ) sonra başka biri bu güzergah üzerinde örneğin izmit ankara gidecek benimde bunların nereden itibaren çakıştığını bulup ona görede sonuç getirmem gerekiyor. Acaba nasıl yapabileceğim hakkında yardım edebilecek var mı?

soruldu: 19 Oca '15, 16:19

halilyilmaz's gravatar image

halilyilmaz
26111
cevap kabul oranı: 0%


-1

GoogleMaps, önce güzergahı çizdirmen gerekiyor. En kısa yol bulan algoritmalar var, googlemaps' in onunla çizdirebilirsin. Ama mesela bu Ankara-istanbul otobanını çizmeyebilir de aradan dereden de çizebilir, bu hocan için önemli mi bilemem. Ama ilk işin bu noktaları çizdireceksin, (Çizdirmek için "PolyLine" anahtar kelimesini araştır)

Çizdirirken her noktayı saklayamazsın, milyonlarca yapabilir, o yüzden çizim aşamasında eğer iki rota birbirine yaklaşıyorsa, o noktadan itibaren noktaları (longtitude, lattitude) bir yere sakla ve birbirlerine eşit olduğu noktada da oraya marker eklersin.

Not : Çizdirirken ArrayList' e atıyorsun, lat ve long değerlerini ama bi noktadan sonra silmezsen program şişer. Buna dikkat et.

2 nokta arası rota çizdirme :

http://stackoverflow.com/questions/14702621/answer-draw-path-between-two-points-using-google-maps-android-api-v2 (ANDROID)

http://stackoverflow.com/questions/13433648/draw-a-line-between-two-point-on-a-google-map-using-jquery (JQUERY)

ihsanKomputer / filmupp

permanent link

cevaplandı: 20 Oca '15, 04:01

katil39's gravatar image

katil39
(üyeliği donduruldu)
cevap kabul oranı: 12%

değiştirildi: 20 Oca '15, 04:11

Cevabınız için teşekkürler ama benim aradığım tam olarak bu değil yani zaten 2 nokta arası rota çizdirip yolları alabiliyorum ama 2. kullanıcının girdiği rota ile kesişmesini halledemedim.

(20 Oca '15, 10:00) halilyilmaz halilyilmaz's gravatar image

hocam iki nokta arasında rota çizdirirken, latt ve longt değerlerini alacaksın. Yani daha da açmam gerekirse. 2 Nokta arasını çizdir sonra onu parse edicen rotayı. Diyelim ilk 1000 değeri al. Sonra karşılaştır, zaten ilk haneden sonrası 7 haneliydi yanlış hatırlamıyorsam. Çakışan noktayı bulabilmen için enlem boylam (latt,longt) değerlerine ihtiyacın var. Ama hepsini çekemezsin, milyonlarca nokta vardır mesela ankara-ist arasında. Parça parça alacaksın. Sonra quick sort yap, ya da merge. Sonra ara içinde yoksa diğer parçaya geç.

(20 Oca '15, 12:31) katil39 katil39's gravatar image
-1

Anladığım kadarıyla probleminizin kod çözümünden ziyade algoritmik bir çözüme ihtiyacı var. Aklıma ilk gelen graf teorisi ile çözüm oldu. Benzer problemlerin çözümünde kullanmıştım. Araştırmanızda fayda var. Faydalı olabilecek yöntemleri ekleyeceğim.

permanent link

cevaplandı: 21 Oca '15, 03:05

ersinyildiz's gravatar image

ersinyildiz
2.9k31439
cevap kabul oranı: 29%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,102
×20

Soruldu: 19 Oca '15, 16:19

Görüntüleme: 638 kez

Son güncelleme: 06 Şub '15, 06:42

powered by BitNami OSQA