Bu konudaki bilgili ve deneyimli yazılımcı arkadaşların görüşlerini, tavsiyelerini dikkatle okuyor olacağım teşekkürler.

soruldu: 02 Şub '15, 13:17

c33's gravatar image

c33
76125
cevap kabul oranı: 0%

kapatıldı: 01 Oca, 13:00

Bu soru 01 Oca, 13:00 c33 tarafından "Problem tekrarlanabilir cinsten değil" gerekçesiyle kapatıldı.


15

Oncelikle kendinize sunu sorun : Ben yazilim gelistirmeyi seviyor muyum? Benim icin uygun bir meslek mi? Cevabiniz evetse yirmili yaslar programlama ogrenmek icin iyi zamanlar. Yedi yasindayken babam commador 64 almisti ilk programlarimi 10 yasimda yazmaya basladim diye anlatilan hikayeler gercekte cok az. Ulkemizin egitim ve sinav sistemi bircok kisiyi istedigi universite/bolumde okumaya engel! Gercekte profesyonel is yasami yirmili yaslarda basliyor, otuzlu yaslarda olgunlasiyor.

Eger karar verdiyseniz c++, java, c# gibi yeni baslayanlara agir gelecek dillerle baslayip ilk basarisiz program yazma denemelerinde hayal kirikligi yasamayin! Python, PHP, Ruby gibi kolay ogrenilen, zevkle programlam mantiklarini gelistireceginiz dillerle baslayin. Artik ogrendikce, ilerledikce calismak istediginiz alanlarda ilgili teknolojileri ogrenirsiniz. Zaten iyi bir yazilimci bircok dil ve teknolojilerle calismak zorunda gunumuzde. Egitim imkaniniz varsa degerlendirin cunku universitelerde, arkadas topluluklarinda daha hizli kendinizi gelistirirsiniz!

permanent link

cevaplandı: 02 Şub '15, 16:36

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

kesinlikle geç değil, piyasada 20 senedir yazılımcıyım diye geçinip daha doğru düzgün object oriented kod yazmayı bilmeyen tonlarca kişi var. Bana kalırsa kendinizi geliştirmek için yeterince zaman harcarsanız gayet başarılı olma şansınız var.

permanent link

cevaplandı: 02 Şub '15, 15:41

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

"object oriented" ı bende kullanmıyorum. yazılımcılık kavramı sadece "object oriented" ı bilmeklede çok iliştirilmesini doğruda bulmuyorum.

"object oriented" bilmiyor muyum? nezaman nekadar lazım ise okadar kullanıyorum, ama kendimi yetersizde görmüyorum.

demek istediğim "object oriented" ı bilen herkes yazılımcı olmadığı gibi bilmeyende yazılımcı değildir demek çok doğru gelmiyor bana.

yazılımcılık bir mentalite meselesi, bir yaşam tarzı, olaylara yaklaşım şeklidir. Bu açıdan bakıldığında "Kitaro" da kendi notalarını geliştirerek müzik yapmış, küresel anlamdaki notaları belki öğrenme fırsatı olmayışı belkide benimsemeyişinden kaynaklanmıştı sebebini bilmiyorum ama Kitaro, dünya tarihine adını müzik dahisi olarak yazdırmayı başarmıştır.

Yaşım 35, ben bile birçok şeye geç kaldığımı hissetmiyorken, sen neden hissediyorsun?

permanent link

cevaplandı: 02 Şub '15, 20:47

XON's gravatar image

XON
267237
cevap kabul oranı: 14%

3

Object oriented kullanmayan sıradan yazılımcıdır. Sıradan yazılımları geliştirebilir. Ve geliştirilen yazılımlara daha sonradan (3-5ay sonra) baktığında "burda ne yapılmış yaaa?" Denir. Ayrıca mvc tam anlamıyla kullanılmadığı için, oo olmadan yazılım sektöründe hep "sıradan"kalırsınız.

Oo ogrenmek zor degıl ama kesinlikle gerekli. Oo olmadan bir programı 10000 satırda yazarsın ve tonlarca copy/paste yapmak zorunda kalırsın. Ve proje sonlandıktan sonra geri dönmeside o kadar işkence olur. Oo temizler kodu. Herşey derli toplu olur. Birde mvc mantığını öğrenip projede uygularsanız değil 3-5 ay, 10yıl sonra dönseniz bile net olur herşey. Hatta başkasının çok derin projesini bile kısa sürede anlayıp müdahale yapabilirsiniz...

(03 Şub '15, 04:44) Antiokhos Antiokhos's gravatar image
2

Orta veya büyük proje ve projenin devamı yani geliştirilebilirliğe açık olması için oop kullanılması şarttır. Bu da professionelliği gösterir. oop siz yazılım dalgalı deniz de, oopli yazılım durgun deniz gitmek gibidir.

(03 Şub '15, 05:52) Purecoder Purecoder's gravatar image
1

Arkadaşlar ben oop nin bizlere neler kattığının, ne işe yaradığının farkındayım. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. ama oop bilen iyi diğeri kötü diye bir kavram yoktur.

Bakın web yazılımcılığından basit bir örnek vereyim.

$degisken = 1; //1 ise göster

yöntem 1; if(degisken==1) echo'|div| Bu yazı gösterilecek |/div| '; elseif(degisken==2) echo'|div| Bu yazı gizlenecek |/div| ';

şimdi bu kod parçasının, oop veya spagetti olması önemli mi?

yöndem 2; echo'|div id="gostereyi_mi_'.degisken.'"| Bu yazı gösterilecek |/div|';

css {

gostereyi_mi_1:display:block;

gostereyi_mi_2:display:none;

}

(03 Şub '15, 15:43) XON XON's gravatar image
1

Benim söylemek istediğim, yazılımcılık bir yaşam tarzı, minimum konfirigasyondan maksimum elde etme becerisidir. Bu "benim" için böyledir.

Yani siz gereksiz döngüleri oop içinde kullandığınızda, o yazılımınızdan maksimum verimi alabiliyor musunuz?

Android baştan sona oop, ama 4 çekirdekli, 2 GB ramli telefonda ideal çalışıyor deniyor, o zaman adama sormazlar mı? Benim 4 çekirdeğimin 3 ü, 2 GB ramimin 1.5 işletim sistemini ayakta tutmak için kullanılıyorsa ben o telefonumun bana 4 çekirdek ve 2GB ile hizmet ettiğini söyleyebilir miyim?

Yanlış anlaşılmış olabilme ihtimalimden dolayı özürdilrm

(03 Şub '15, 15:49) XON XON's gravatar image
2

Bu arada çok ilginçtir BTsoru gibi bir platformda, html örneği veremiyoruz çünkü gerekli convertleri yapmıyor. Enteresan.

(03 Şub '15, 15:51) XON XON's gravatar image

@xon BTSoru diger bircok web platformlari gibi güvenlik sebebi ile html formati yerine html taglarini Markdown formati ile kullaniyor. Markdown kullanarak html kodlamalarini ekleyebilirsin.

(03 Şub '15, 16:19) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

XON arkadaşa katılıyorum bende 35 yaşındayım Bilgisayar Mühendisliği 2. sınıftayım. İşi sevdikten sonra yaşın önemi yoktur diye düşünüyorum. Sonuçta aklınızla parmaklarınızla iş yapıyorusunuz beden işçiliği yapmıyorsunuz. Hayal gücünüz olduğu sürece ve yazılımız sevdiğiniz sürece yazılım yapılabilir.

permanent link

cevaplandı: 03 Şub '15, 01:47

fatihacar's gravatar image

fatihacar
241121726
cevap kabul oranı: 10%

28 yaşından sonra oracle dba olmak istiyorum. :) 24 yaş çok normal.

permanent link

cevaplandı: 03 Şub '15, 08:00

CodeMaster's gravatar image

CodeMaster
1865610
cevap kabul oranı: 16%

değiştirildi: 03 Şub '15, 08:04

Bence insan kaç yaşında olursa olsun sevdiği mesleği yapmalı, sonradan pişmanlık yaşamamak için. 23-24-25 veya daha ileri ki bir yaşta insanlar üniversiteden mezun oluyorlar. Bunların çoğu bilgisayar alanında bilgi sahibi olmadan mezun olan insanlar. Mesela ben kendimden örnek vereyim. Ankara'da köklü bir üniversitede Bilgisayar Mühendisliği 3'üncü sınıf öğrencisiyim. Bu zamana kadar aldığım programlama dersleri: C, C# Console Application, hiç C++ görmeden veri yapıları ve Java. Bunların dışında başka bir programlama dersi almadım, müfredat değişmez ise alamayacağım da. Kendi sınıfımda çoğu insan hiçbir şey bilmeden mezun olacaklar. Yani hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsın. Asıl her şey yeni başlıyor senin için. Kendi kendini geliştirebilirsin. Mesela ben okulun bana verdikleriyle yetinmiş olsaydım, boşuna üniversiteden mezun olmuş olacaktım. Ama boş durmadım. Bir kaç günde temel düzeyde HTML, CSS öğrendim. 2 yıldır Java ile uğraşıyorum. Hatta şuanda bir Java kitabı yazıyorum. e-book olarak, kuracağım kendi blogum üzerinden bedava dağıtacağım. %65'i bitmiş durumda. Bunun dışında python ve django ile ilgileniyorum. İnsan istediği sürece hiçbir şey zor değil, hiçbir şey için geç değil, ki daha önünde uzun yıllar var. İstediğin sürece her şeyi başarabilecek yaştasın. Hatta buradan da diyorum ki: " 10 yıl içinde Java Champion olacağım!". Çünkü başarabileceğime inanıyorum. Son olarak sana tavsiyem; üniversiteye gitmelisin. Üniversite ortamı başka bir şey. En azından nerede ne var, nasıl yapılıyor öğreniyorsun. Kendi kendini yetiştirmeyi, kendi kendine yetmeyi öğreniyorsun.

permanent link

cevaplandı: 04 Şub '15, 12:35

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

değiştirildi: 04 Şub '15, 12:36

70 ten sonra aşk evlilik oluyorda 24 ten sonra mı yazılım olmayacak , eğer seviyorsan azmin varsa 2-3 senede oiyi bir yazılımcı olabilirsin.

permanent link

cevaplandı: 22 May '15, 06:49

ibrahim472's gravatar image

ibrahim472
2.0k1615
cevap kabul oranı: 10%

Bence geç olup olmadığına karar verecek olan sensin. sonuçta yazılımı öğrenene kadar maddi sıkıntı çekip çekmeyeceğini sen biliyorsun. demek istediğim çok çalışarak 4 yıl içersin de iyi bir yazılımcı olabilirsin. ama bu 4 yıl boyunca geçimini sağlayabilecek misin. eğer cevabın evet ise ozaman geç kalmış değilsin.
Birde OOP ile ilgili yorumlar yazılmış bunun içinde bir şeyler söylemek istiyorum.
OOP sihirli değnek değildir. tek bir interface kullanmadan kalıtım yoluyla nesne çöplüğüne dönmüş projeleri piyasada görmeniz mümkündür.

permanent link

cevaplandı: 03 Şub '15, 06:44

Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Fatih Aşlamacı
1.0k112029
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 03 Şub '15, 06:45

Bu tür sorular yabancı platformlarda da çok soruluyor. http://www.quora.com/I-am-94-is-it-too-late-to-start-programming , http://www.quora.com/Computer-Programming/I-am-33-years-old-Is-it-too-late-to-learn-programming-and-get-a-job ve bu türde daha çok soru var. Cevaplar ise ortak, kesinlikle geç değil!

permanent link

cevaplandı: 28 Mar '15, 07:13

Black%20Death's gravatar image

Black Death
1359915
cevap kabul oranı: 0%

şöyle güzel bir örnek isterseniz

buyrun: yazilimcinindermanbulunmazhalleri okumaya en alt kısımdan başlarsanız daha mantıklı gelecektir..

bence çok güzel anlatmış Burak Selim ŞENYURT.

permanent link

cevaplandı: 10 Oca '16, 04:14

ercet00ilk's gravatar image

ercet00ilk
994455665
cevap kabul oranı: 11%

değiştirildi: 10 Oca '16, 04:16

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69
×12
×1

Soruldu: 02 Şub '15, 13:17

Görüntüleme: 2,525 kez

Son güncelleme: 01 Oca, 13:00

powered by BitNami OSQA