Merhaba, Dünyada yazılımcılar arasında en çok tartışılan bu konu hakkında sizin fikirleriniz nelerdir? Bu durum Türkiye açısından nasıldır? Büyük projelerde java küçük projelerde ise .Net kullanılır mantığı doğru mudur?

soruldu: 03 Mar '12, 04:15

faridmovsumov's gravatar image

faridmovsumov
1.1k193738
cevap kabul oranı: 16%


12sonraki sayfa »

Dunya genelinde web ve mobil teknolojilerin open source tabanli sistemlerle ilerledigini dusunerek kapali kod dillerle / frameworklerle / sistemlerle calismak ne kadar mantikli tartisilir.

Ozellikle web ve mobil teknolojiler surekli acik standartlara yoneliyorlar. Windows sistemlerinde herzaman platform problemleri yasarsiniz. .Net ile yazdiginiz bir web projesi sadece windows server'larda calisacaktir. Bu sizi hep daha pahali sistemlere ve ozellikle de eski versiyonlarla uyumlu olmayan windows sistemlerine mahkum edecektir.

Java, Python, Ruby gibi dillerle yazilmis projeler size platform bagimsizligi ve bircok acik kaynak kodlu projelerden yardim almayi kolaylastiracaktir.

Ama herseyden once ise gore alet edevat secimi cok onemlidir. Eger sadece windows da calismasi istenen bir proje yazacaksaniz vb.net veya c# da bircok component satin alma seceneginiz olabilir. Ayni desktop projesini java ile de yazabilirsiniz, open source dillerde bircok ihtiyaca gore yazilmis components, framework, libs bulabilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 03 Mar '12, 16:42

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Bu genelde firmanin yazilim sistemleri icin yaptigi altyapisal yatirimlara bagli bir durum. Microsoft cabuk davranip kendi sistemleri ile kapidan iceri girdi ise, bu firma yazilim yaparken tamamen .Net ekseninde ilerleyecektir. Eger IBM ya da Oracle önce davrandi ise, durum Java lehine olabilir.

permanent link

cevaplandı: 04 Mar '12, 08:03

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

Büyük proje- Küçük proje ayrımına katılmıyorum. Programın çalışacağı şirketin altyapısına ve yazılım personelinin yapabilirliğine göre seçim değişecektir.

Microsoft'un, .NET'in tercih edilmesi için uyguladığı yöntemlerin hakkını yememek lazım. Burak Selim ŞENYURT, Daron YÖNDEM gibi adamlar sadece destek ve eğitim için çalışıyorlar. Ayrıca .NET lisansınız varsa, MSDN üzerinden sorularınızı aynı gün içerisinde cevaplıyorlar. Yine Microsoft'un eğitim seferberliğinin sonucu olarak ortaya çıkmış nedirtv adresi başlı başına bir kaynak. yazgelistir.com gibi siteler aracılığıyla bilgiye kolay ulaşabiliyorsun.

Özetle, ben şirkette geliştirilecek yazılım için Java kullanmak istedim. Sayılı Java uzmanlarının birinden eğitim aldık. Eğitmen bize Spring + Maven + Hibernate ile harika bir altyapı hazırladı. Fakat yine de Java ile devam edemedik. Çünkü takıldığımız noktada .NET kadar kolay bilgi bulamıyorduk. Sorularımıza yanıt verenler ise bizim Java uzmanı olduğumuzu varsayıyordu sanki :) Velhasıl, .NET Entity Framework ile proje birhayli ilerledi.

permanent link

cevaplandı: 05 Mar '12, 02:24

SaRPaRDa's gravatar image

SaRPaRDa
5.0k213266
cevap kabul oranı: 27%

Arkadaşlar burada VS.NET'i övüp bunu Eclipse ile karşılaştıranlar var.. Size diyebileceğim sadece şudur: Java ideleri hakkından daha fazla bilgi edinin. Siz Eclipse'in giriş versiyonu olan ücretsiz sürümü ile VS.NET'in bilmem kaç yüz veya kaç bin dolarlık VS'yi karşılaştırıyorsunuz. Kaliteli ide mi istiyorsunuz? Gidin IBM Rational App. Developer'ını alın 2000 dolara ve onu karşılaştırın bakalım VS ile.. Mesela Rational UML tool.larında da çok iyidir. Sonra başka paralı java ideleri de var..

Bir de şu vardır. Java mantığı programcıyı daha fazla ne yazdığını anlayarak kod geliştirmeye iter. O sebeple bazı mantık farklılıkları ide kalitesi veya kalitesizliği gibi anlaşılmamalı. Millet VS.de C# kodluyor ama yarısından çoğu sürükle bırak misali ne yaptığının farkında bile değil.. Biraz hazır component biraz google aramaları ile kod yazma öyle gidiyorlar. Sorsanız polymorphism nedir, inheritance nedir, encapsulation nedir vs.. ? diye doğru düzgün cevap veremezler.. Olaya daha profesyonelce bakmak gerekir kanısındayım!

permanent link

cevaplandı: 15 Eki '12, 06:42

cakinici's gravatar image

cakinici
5612
cevap kabul oranı: 0%

Kaç kez vs de kod yazdın da sadece sürükle bırakdan ibaret olduğunu söyleyebiliyorsun. Vs de profesyonelce kod yazmak öyle otomasyon programları yapmaya benzemez. Ben ne kadar parayla yapıldıklarına değil verdiğim paraya bakarım. Vs ye para harcamıyorum eclipse de para harcamıyorum sonuç belli.

(15 Eki '12, 16:27) creseos creseos's gravatar image

Neden javayla kıyaslarken .NET ve Windowsun fiyatını ve bağımlılığını unuturlar çok komik.Java dediğiniz ücretiz servisi ve platform bağımsızlığını başarabilmiş üstüne teknolojik gelişmeyle avantaj sağlıyorken tutup bu iki koca hizmeti sağlayamayan bir yapının teknolojik avantajlarıyla kıyaslıyor hızlı ve uyumlu diye de yama yapıyosunuz.Bence okadar parayı bir de javaya harcamayı denemelisiniz.Tabi ücretsiz express versiyonla takılıyorsanız yada crackciyseniz ozaman konu "java mı?.net mi?" kıyaslamasından çıkar "sen mi?ben mi?" gibi özele hitab eder ki türkiyede malesef realite bu yönde.

(26 Nis '14, 17:11) JavaDabaDu JavaDabaDu's gravatar image

bende bu konuda çok düşünmüş .net ile başlamaya karar vermiştim. İlerisi için ne olur veya sektörde konumları nedir bilmiyorum ama türkiye için bence .net öğrenmek veya kendini geliştirmek benim gibi çat pat ingilizce bilen biri için ideal. örneğin şu www.durgut.com ve şu http://www.buraksenyurt.com kaynak sadece java teknolojilerine ait olsa .net bilmek veya öğrenmek kimsenin aklına gelmez bence :)

permanent link

cevaplandı: 03 Mar '12, 11:03

mhmt's gravatar image

mhmt
60448
cevap kabul oranı: 0%

Büyük projelerde java küçük projelerde ise .Net kullanılır mantığı'na katılmıyorum. Bir bütçe vardır ve sistem ihtiyaçlarına göre Java veya .Net seçimini yapacak kişide Proje Yöneticisidir bana göre.

2 dilde de bilgi birikimim var objektif olmak gerekirse dünya "open source" kavramı gittikçe artacağından ve .Net'in kapalı bir sistem olmasından ötürü(daha fazla maliyet) büyük projelerde bu yüzden Java seçilebilir.

permanent link

cevaplandı: 04 Mar '12, 06:47

BrkSe's gravatar image

BrkSe
2792512
cevap kabul oranı: 0%

bu seçimi yaparken birçok etken var. elinizdeki yazılımcıların hangi platformda uzman olduğu, projenin teknik gereksinimleri, maliyetler, vs...

Türkiyemizde genelde firmalar belli bir platformda uzun süredir geliştirme yaptıklarından ve o platformda belli bir tecrübeleri olduğundan yeni gelen her projeyi genelde o alışkın oldukları platformda geliştirmekteler. bencede olması gereken budur ilgili projenin platform değiştirmeniz için elzem bir nedeni olmadığı müddetçe. çünkü firma ve çalıştırdığı yazılımcılar kullanageldiği platformda belli bir tecrübesi vardır, ve bu projenin kodlama kalitesine, bugların azlığına, v.b. şeylere direkt etki edeceğini düşünüyorum. kaldıki çoğu projelerde bir platformda yapıpta diğer platformda gerçekleştiremeyeceğiniz özellik sayısı yok denecek kadar azdır diye düşünüyorum.

Firmalardan sonra kendimden şöyle bir örnek vereyim; ben uzun süredir java ve php platformlarında geliştirme yapıyorum ve belli bir birikimim var. ben önüme gelen bir projeyi %99 olasılıkla bu iki platformdan birisi ile yaparım. veya başka bir platformda geliştirme yapan bir firmada çalışmayı düşünmem. ben o platformlarda tecrübe kazanmak için yıllar harcamışım, belli bir bilgi birikimim var, neden onları bir çırpıda çöpe atayım. bu bilgi birikimimi önümdeki projelere yansıtarak daha kaliteli, daha güzel, daha iyi kodlanmış projeler çıkartmak daha mantıklı.

permanent link

cevaplandı: 05 Mar '12, 02:49

sabanu's gravatar image

sabanu
83621017
cevap kabul oranı: 22%

bu iki dili güvenlik ve hız olarakda değerlendirebiliriz.bu kavramlar arasında birbiri arasında çok fark olmasada birisi diğerinden öne çıkar .güvenlik alanında iş yapan kurumlar genelde java kullanırken hız faktörünü öne alan kurumlar c# tercih eder genelde buna göre sizde hangi taratan olduğunuzu seçip bu alanlar arasında kararınızı verebilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 04 Mar '12, 07:01

commandante's gravatar image

commandante
31224
cevap kabul oranı: 0%

1

Bence yanlis bir dusunce, desktop .Net projeleri windows da exe olarak calisacagindan hizli gibi gorulebilir, ama .Net web projeleri cok hantal ve yavas bir yapiya sahip. Guvenlik, server ayarlari, proje deploy gibi seyler java dunyasinda cok daha basarili iken .Net web projelerinde bunlar cok problemli olabiliyor. Ornegin bir java web projesini war olarak deploy cok basit bir copy islemi iken, .Net web projesini windows server'a yukleyip dizin ayarlari vermek, email ayarlari yapmak bazen cildirtici derecede stres yapabiliyor, .Net Framework versiyon uyum sorunlarini yazmiyorum bile :)

(04 Mar '12, 07:11) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Bence dil olduğu kadar kullandığınız arayüz de çok etkili. Ben şimdi c# vb asp. net yazabiliyorum. Mobil Uygulama yazmak içinse java öğrenmeye başladım. Normalde c# ile de mobil uygulama yazabilirdim hem de benim için çok daha kolay oluyor fakat ben hem farklı bir dil öğrenmek için hem de aradaki performans farkını öğrenmek için şu anda android uygulamamı java ile geliştiriyorum. Arayüz olarak bence visual stüdio gibisi yok. visual stüdio 2012 ile henüz tanışmadım. Ama 2010 a göre bile konuşsam her yönden hızlılık kullanılabilirlik bakımından çok daha iyi diğer arayüzlere göre. Eclipste kod yazarken kasma sorunları oluyor donuyor (Bu sadece tek örnek). Visual stüdioa hiç kod yazmayan merak edenler varsa deneyip aradaki farkı da görebilirler. Dil olarak da csharpın kullanımı çok rahat ve güzel.

Bu arada java ile android yazarken çok saçma sorunlarla karşılaşıyorum hatanın ne olduğunu bile söylemiyor null vs. şeyler yazıyor. Biyerde doğru çalışan kod farklı bi eventa yazdığımda null diye exception veriyor. Bu javadan mı eclipsten mi artık bilemiyorum. Yeni başladığım için püf noktaları bilmediğimden de kaynaklanabilir.

permanent link

cevaplandı: 27 Ağu '12, 02:05

creseos's gravatar image

creseos
2.0k468187
cevap kabul oranı: 37%

değiştirildi: 27 Ağu '12, 04:37

Bir işe yapacağın yatırım ve deadline'a bakar aslında. Eğer kurumsal java yazmak istersen spring mvc, hibernate gibi frameworkler bilmen gerekir. Daha çok bilgi birikimi gerektirir, zaman ve emek gerektirir. Uğraştığına değer. Ama .net biliyorsan hemen işlerininin büyük bir bölümünü başka bir framework'e ihtiyaç duymadan yapabilirsin. Şu iyi, bu kötü demek pek mantıklı olmaz.

permanent link

cevaplandı: 17 Eki '12, 17:21

skizilkaya's gravatar image

skizilkaya
314
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×241
×27

Soruldu: 03 Mar '12, 04:15

Görüntüleme: 5,823 kez

Son güncelleme: 26 Nis '14, 17:11

powered by BitNami OSQA