Merhabalar,

Bilgisayar mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Bugüne kadar elimden geldiğince programlama pratiği yapmaya çalıştım. Oracle Yaz Okulu'na yaptığım başvuru sonucu Veri Ambarı, Veri Entegrasyonu ve İş Zekası konularında eğitim göreceğim.

Bununla ilgili olarak bir şirket benimle iletişime geçti. Eğitim sonrası bu alanda çalışmayı düşünüp düşünmediğimi sordular. Benim için bu başlıklar çok yeni, hepsi hakkında neler olduklarına dair az çok bilgi sahibiyim fakat yinede bir kariyer rotası çizmek için yeterli bilgim yok. Daha önce kendimi hep ileride programlama ile hayatımı kazanacak bir hayatım olacağını düşünüyordum. Şimdi bu seçenekle beraber kafam biraz karışmış durumda. Oracle'da alacağım bu eğitimler sonrası kariyerime bu alanda devam edersem ileride(mesela 2-3 yıl sonra) yazılım geliştirmeye dönme gibi bir düşüncem olması durumunda oluşacak kar/zarar durumunu kestirmeye çalışıyorum.

Konu ile ilgili olarak önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Timur.

soruldu: 26 Haz '12, 05:20

Timur%20Aykut%20YILDIRIM's gravatar image

Timur Aykut YILDIRIM
371325047
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 26 Haz '12, 05:30

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


Öncelikle senin de ilerde yaşayabileceğin durumları yaşamış biri olarak sana gördüğüm bir kaç önemli şeyi aktarmak istiyorum.

Eğer İş Zekası,İş Analitiği,EPM,CRM vb. gibi konulara yönelmek istiyorsan ve ileride kariyerini bu yöne doğru götürmek istiyorsan genellikle izleyeceğin yol şu.

Dünya çapında kendini kanıtlamış yazılım firmalarının (SAP,Oracle,IBM,Microsoft vb.) bu konulardaki çözümler için hali hazırda geliştirdikleri ürün ailelerini kullanmaya başlarsın.Bu ürün ailelerinin içinde zaten bir çok High Level Tool mevcut.Bunları tam anlamıyla öğrenmen zaten gayet uzun bir süreç.Bunları öğrenirken de genellikle altta ne olup bittiğinle değil de Tool'un bunu nasıl yaptığını çözmekle ya da Tool'u öğrenmekle zaman harcıyorsun.

Hem Tool'u öğrenip hem de arka tarafta ne olup bittiğini ya da mimariyi çözebiliyorsan eğer bu da seni diğer danışmanlardan bir adım öne çıkarır.Gerektiğinde Tool'un saçmaladığı bir yerde manuel müdahale edip günü kurtarabilirsin.Ama bu çok nadir bir durumdur.

Örnek olarak İş Zekası (Business Intelligence) alanına yöneldin diyelim ve çalıştığın şirket SAP'nin partneri bu durumda SAP'nin BI için geliştirdiği ürün ailesini öğrenmeye başlıyorsun.Bu ürün ailesinin içinde Veri Madenciliği,Raporlama,Mobil ve daha bir çok şey için Tool'lar mevcut.Bunların hepsini öğrenmek de kendi için ayrı bir uğraş.

Bu yolu izlersen büyük bir yazılım firmasının Danışmanı olursun.Ve bu durumda tekrar programlamaya dönmek zor olabilir.

Öbür türlü eğer ben programlamayı kendim birşey üretmeyi gerçekten seviyorum diyorsan.Bu tarz büyük firmaların hazırladığı Tool'ları öğrenip kullanmak sana çok uygun ya da heyecan verici gelmeyebilir.

Bu durumda ilk seçeneğin tamamen Yazılım Geliştirme konusunda ilerlemek yani bu tarz ürünlerin çekirdekte kullandığı teknolojileri öğrenip kullanmak ( Java,.Net vb.) ve ileride Yazılım Mimari olmak.

İkinci seçeneğin ise hem büyük firmaların Tool'larını öğrenmek hem de bu Tool'ların çekirdeklerinde ki SDK'larını öğrenerek geliştirme yapmak.Örnek olarak yine SAP'nin BusinessObject ürün ailesinin BO Enterprise SDK'sını kullanarak Java ile geliştirme yapmak gibi.

Bu ikisi arasındaki seçim sana ve bulacağın işe bağlı.Cevabım biraz uzun oldu ama en kısaca böyle anlatabildim :) Tamamen kendi naçizane düşüncelerimdir.

Bol şanslar.

permanent link

cevaplandı: 27 Haz '12, 08:58

Serdar%20Do%C4%9Fruyol's gravatar image

Serdar Doğruyol
331411
cevap kabul oranı: 11%

değiştirildi: 27 Haz '12, 13:22

Gidişat için güzel bir ayrım fakat sonuçta bu işten para kazanıyoruz ve piyasanın ihtiyacıan göre stratejik hareketler yapmak gereklidir. Core Development ile uğraşan şirketler çok marjinal, hazır frameworkler artık zorunluluk. Yazının ilk kısmı varolan bir gerçeklik. http://www.btsoru.com/questions/511/java-is-dunyasnda-spring-framework-bilmek-neden-onemlidir-ille-de-sart-mdr? Adreste Java ailesinin buna dair bir Türkiye gerçeği mevcuttur. + 1 olarak kafanızda bulunsun.

(27 Haz '12, 09:18) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Merhabalar cevabımda çekirdek teknoloji ile demek istediğim salt Java ya .Net kullanmak değil bunların oluşturduğu ekosistem olarak bütünü ile demek istemiştim. (Frameworkler vb. dahil) +1'niz için teşekkürler cevaba da +1 beklerim :)

(27 Haz '12, 09:27) Serdar Doğruyol Serdar%20Do%C4%9Fruyol's gravatar image

cevabınız uzun görünebilir fakat bir solukta okudum hocam :) öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim. Uzmanlaştıkça, her iki daldan birine gittikçe daha da uzaklaşacağım anlaşılan. Fakat şimdi ileride olabilecek muhtemel durumları biliyorum. Çok teşekkür ederim

(27 Haz '12, 14:47) Timur Aykut YILDIRIM Timur%20Aykut%20YILDIRIM's gravatar image

Merhaba,

Bende sizinle aynı durumda olduğumu söyleyebilirim. Yurtdışında 10 ay boyunca Veri Ambarı, Veri Madenciliği, Web Veri Madenciliği dersleri aldım ve dersler beni çok etkiledi. Bence önemli olan ne yaparken kendinizi en mutlu hissettiğiniz. Ancak bu konuların bilişim teknolojilerinin en gözde alanlarından oldukları kesin.

Şu linke göz atmanızı öneririm. http://microsoftjobsblog.com/hot-tech-majors1

permanent link

cevaplandı: 26 Haz '12, 08:34

molgun's gravatar image

molgun
1.3k1921
cevap kabul oranı: 22%

1

mutluluk tabi ki önemli bir seçim fakat daha önce bu konularda bir deneyimim olmadığı için hangisinde daha mutlu olduğumu kıyaslamak adil olmaz sanki. Ne de olsa kaç yıldır programlama öğrenmeye çalışıyor, bunun için pratik yapıyorum. Belki bunları ilk başta sevmem ama zaman geçtikçe daha da mutlu olabilirim.

benimde bu karara vermek için yeterli kararım yok gibi. fakat bilişim teknolojilerinin en gözde alanlarından biri olması benim aklımı çeliyor.

bu arada link paylaşımı için de teşekkür ederim :)

(26 Haz '12, 12:08) Timur Aykut YILDIRIM Timur%20Aykut%20YILDIRIM's gravatar image

Dediğim gibi sizden farklı bir durumda değilim. Benim düşüncem databaselerdeki veriler inanılmaz bir şekilde büyüyor ve onların değerlendirilmesi en önemli konulardan biri olacak ve bu konular Türkiye'de şuan bilişim şirketlerinin üzerinde durduğu bir konu değil.

Ben Veri Madenciliğini o kadar sevdimki bu konu üzerine staj yapacak yer aradım ancak sadece belirli şirketlerin belirli programlara danışmanlık yaptığını gördüm. Bu konuda yazılım geliştiren şirket yok gibi. Belki yeni bir program için adım atılabilir alternatif olarak. İkisi bir arada, benim planım bu yönde :)

(26 Haz '12, 13:06) molgun molgun's gravatar image

Ben de şu anda Java'yla takılan çiçeği burnunda bir mühendisim. Bahsettiğin uzmanlık alanını tercih aşamasına geldiğimde baktığım tek kriter(kim ne kadar kazanır gibi vs. kriterleri düşünmedim), benim fıtraten ne istediğimdi. O da birşeyler üretmek ve kodlarla boğuşmaktı...

permanent link

cevaplandı: 27 Haz '12, 10:56

mhkoca60's gravatar image

mhkoca60
1.8k264554
cevap kabul oranı: 15%

benimde tek isteğim üreterek yaşamımı idame ettirmek, en anlamlısı ve mutluluk vericisi böyle olur çünkü. Java'yı da çok seviyorum ama zaman ne gösterir orası da nasip kısmet artık :)

(27 Haz '12, 16:08) Timur Aykut YILDIRIM Timur%20Aykut%20YILDIRIM's gravatar image

Parayı düşünmediysek aç da kalmayız herhalde canım. Sonuçta mühendis adamız:)

(28 Haz '12, 02:29) mhkoca60 mhkoca60's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×50
×12

Soruldu: 26 Haz '12, 05:20

Görüntüleme: 1,366 kez

Son güncelleme: 28 Haz '12, 02:29

powered by BitNami OSQA