Java için SOLID prensipleri, design patterns önemli peki Android programlama içinde OOP çok önemli midir? Ayrıca Android programlama sizce öğrenilmesi zor bir mantığa dayanıyor mu?

soruldu: 22 Mar '15, 07:33

Black%20Death's gravatar image

Black Death
1359915
cevap kabul oranı: 0%


Hocam ilk olarak ikinci sorunuza bakarsak; temel düzeyde javayı halletmiş birisi (temel javadan kastım java se) için android programlama hiç karışık gelecek bir şey değil. Zaten herşey java ile aynı java üzerine bir framework gibi düşünülebilir. Dil temel yapısını koruyor sadece öğrenilmesi gereken androidin nasıl çalıştığı, nerde ne kullanılacağı, erişim izinleri, tasarım için xml vb. Bunların çoğuda tecrübe ile oluyor ilk bir activity le başlanır sonra 2. Activity gerekir, bu activityler arası bilgi geçişi gerekir Intent vs öğrenilir sonra fragment falan derken kolay kavranılabilen bir yapısı var.

İlk sorunuzda ise OOP android programlamada olmazsa olmazınız hocam zaten kalıtım ilk açtığınız activity dosyasında direk görebileceğiniz bir şey, android bence tamamen OOP üzerine dayalı bir sistem. Tabi ben kalıtımdan çok delegasyon kullanmaya çalışıyorum. Zaten buda OOPye uymayan bir tarz değil. Design Pattern ler ise zaten android içinde bazı pattern çeşitleri ile geliyor adapter sınıfı olsun, toast ve loglama ise singleton patterne örnek verilebilir. Yani DP dil veya ortama göre değil soruna göre kullanıldığı için OOPnin olduğu her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 11 Nis '15, 18:56

frknkntr's gravatar image

frknkntr
62681122
cevap kabul oranı: 26%

OOP kod yazmak size uzun vadede yazdığınız kodun değiştirilebilir ve geliştirilebilir olmasını sağlar.

OOP yazmadığınız bir uygulama bir süre sonra karman çorman bir hal alacaktır, siz de git gide daha çok güncelleme yapmaktan kaçar hale geleceksiniz, bu döngü en sonunda sizin kodunuzun neresine dokunduğunuzda neresinin çökeceğini bilmediğiniz, sürdürülebilir olmayan bir hale gelene kadar devam edecek ve bir süre sonra kodu güncellemektense sıfırdan OOP prensiplerine göre uygulamayı baştan yazmanızın daha kolay olduğu bir noktaya geleceksiniz :) (tecrübeyle sabittir.. )

Bana kalırsa uygulama tipi ne olursa olsun, OOP prensiplerine sadık kalmak hem sizin hem de müşterinizin akıl sağlığı açısından önemlidir

permanent link

cevaplandı: 23 Mar '15, 05:38

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

1

Cevabınızın çoğuna katılıyorum ancak, OOP sihirli değnek değildir. Kalıtım OOP nin bir özelliğidir. aşırı derecede kullanılan kalıtım bakımı zor olan bir proje ortaya çıkarır. OOP kullanırken mutlaka SOLID prensiplerine uymak gerekir.

(24 Mar '15, 04:32) Fatih Aşlamacı Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Fatih bey, çok haklısınız, OOP ile aynı ölçüde özen gösterilmesi gereken konulardan birisi SOLID prensipleri. Tabiiki OOP sihirli bir değnek değildir, nası lki bir binanın mühendislik açısından başarılı olması o binanın kullanışlı veya güzel olmasını garantilemiyor ise OOP 'ye bağlı bir uygulamanın da iyi bir proje olması garanti değildir..

(24 Mar '15, 17:09) dreampowder dreampowder's gravatar image

SOLID prensipleri ve Design Paterns Programlama dilinden bağımsızdır. yani Java ile alakası yoktur. Android programlarken OOP tabanlı bir dil kullanıyorsanız elbette OOP önemlidir.

permanent link

cevaplandı: 23 Mar '15, 03:51

Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Fatih Aşlamacı
1.0k112029
cevap kabul oranı: 14%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,101
×824
×14

Soruldu: 22 Mar '15, 07:33

Görüntüleme: 836 kez

Son güncelleme: 11 Nis '15, 18:56

powered by BitNami OSQA