Geliştirmekte olduğum uygulamaya dinamik olarak data import etmek istiyorum ama en güzel nasıl olur diye sizlerinde fikrini almak istedim.

Örneğin: Bir tablom olsun TblX,bu tabloda 'ad: varchar(10), yas:int' türünde kolanlar olsun. Bir diğer tablomda TblY , kolonlarıda 'ad_soyad: varchar(20), dogum_tarihi:datetime' olsun.

Şu anki gerçek hayat senaryosunda personeller verileri Excel e giriyor.Kolon adlarını bu tablodaki alanları ile aynı yapıyor ve sistem yöneticisine veriyor. Fakat burada girilen veriler hatalı olabiliyor.Örneğin 10 karakter olması gereken değer 10 karakterden fazla olabiliyor. Amacım veriler personel tarafından toplanırken hatasız olarak girilsin. Sonrasında xml,csv... gibi bir formata export edip sistem yöneticisine versin ve sisteme import edilsin. Toplanan verileri excele girmek personelin kolayına geliyor.(otomatik tamamlama,giriş kolaylığı.. filan nedeniyle).

Aklıma ilk gelen dinamik olarak XSD oluşturup excel dosyasına şematron kontrolü yaptırmaktı. Fakat eğer excele giriş yapılacak ise uygulamadan örnek exceli oluşturup al bu exceli doldur demek istiyorum.Çünkü kolonlar dinamik ve hazır olarak vermek daha mantıklı olur. Bu yöntem de biraz meşakkali hem programcı hemde personel açısından(XSD yi personel excele tanıtmalı).

Arkadaşlar aklında alternatif bir yöntem olan var mıdır acaba? İllaki excel olmak zorunda değil fakat mevcutta işler böyle ilerlediği için onun üzerinden anlattım.

soruldu: 29 Mar '15, 11:03

M%C3%BCsl%C3%BCm%20%C3%96ZT%C3%9CRK's gravatar image

Müslüm ÖZTÜRK
10.8k103691
cevap kabul oranı: 27%

değiştirildi: 29 Mar '15, 11:13

Bu soruya ilk cevap veren sen ol!
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×241
×12
×2
×2
×1

Soruldu: 29 Mar '15, 11:03

Görüntüleme: 458 kez

Son güncelleme: 29 Mar '15, 11:13

powered by BitNami OSQA