Merhaba arkadaşlarla kurmak istediğimiz web sitesi konusunda kafamızda bir takım soru işaretleri var özelliklede sitenin alt yapısı konusunda.Hepimizin Development tecrübesi var siteyi kendimiz mi geliştirmeliyiz yoksa Wordpress vb. hazır CMS mi kullanmalıyız karar veremedik.Kafamızdaki proje diğer siteler gibi her tarafı reklam ile doldurmak yerine videolara reklam gömerek kullanıcıya sade bir arayüz sunmak başlangıçta videoları diğer sitelerden site içerisine gömmek ancak ileride kendi sunucularımızda yayınlamayı düşünüyoruz.

Sitenin trafiğinin yüksek olacağını göz önünde bulundurarak bu konuda teknolojik olarak tavsiyeleriniz nelerdir?
Rapid Development(PHP,Python,Ruby) gibi diller bu iş için uygun mudur hafif bir arayüz için tavsiyeleriniz nelerdir?
Yoksa hazır CMSler işimizi görür mü ? Ayrıca her konuda her türlü tavsiyeye açığız.

Şimdiden zaman ayırıp yardımcı olan herkese teşekkürler.

soruldu: 14 Nis '15, 15:13

alicankustemur's gravatar image

alicankustemur
71448
cevap kabul oranı: 20%

değiştirildi: 14 Nis '15, 15:13

4

1 - Acaba yayinlamak istediginiz dizi, film, belgesel türü videolarin telif haklarini nasil almayi düsünüyorsunuz?

2 - Zaten bir sürü benzeri varken yapmaya calistiginiz sitenin orjinal olup olmadigini dusundunuz mu?

(14 Nis '15, 17:00) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Diğer paylaşım sitelerinden çekileceği için herhangi bir telif hakkı almayı düşünmedim.

Ancak kendi hostumda yayınlamaya başlarsam siteye bırakacağım iletişim alanından herhangi bir kaldırma talebi olursa gerekli işlemi yapmayı düşünüyorum.Bunca site varken bir sorun olmaz diye düşünüyorum..

Türevlerinden tek farkı reklam konusunda daha secici ve sade bir yapı sunması diğer sitelerin her tarafı casino vb reklamlarla dolu. Bizim kafamızdaki sade şık bir arayüz ve reklam olarak sadece videoların başında 5-10snlik reklamlar olması.

(14 Nis '15, 18:23) alicankustemur alicankustemur's gravatar image

Hazır cms ler ne kadar esnek bilmiyorum ama her istediğnizi yapacak bir alt yapı oluşturmanıda fayda var tavsiyem :PHP(yii framework)

(15 Nis '15, 04:01) aspci aspci's gravatar image

Biz Yii değilde CodeIgniter düşünmüştük kolaylığından dolayı.. Hepimiz Java ile uğraşıyoruz.. Java ile bu tarz bir siteyi kodlamak maliyetli olur diye rapid Development yapqbilecek yapıları düşündük ama yii nin artıları nelerdir ciddi artıları varsa işin rengi değişir

(15 Nis '15, 16:00) alicankustemur alicankustemur's gravatar image

Bence sorun siteyi kodlamak değil onu ayağa kaldırıp içerik anlamında doldurup, kullanım trafiğini artırmaktır. Sitenin kodlanması, test edilmesi taki yayın hayatı başlayana kadar epeyce zaman geçecektir. En basit örneğiyle hangi programlama teknolojisinden yararlanılacağı bile sorun oluyor.

Bence kafanızdaki projeyi yazmalısınız ama bu yazılım geliştirme aşamasında vakit kaybetmemek adına hazır bir CMS sistemi ile yayın hayatına başlamanızı tavsiye ederim. Hem üyeleriniz, hem reklam anlaşmalarınız, hemde içeriğiniz belli bir noktaya gelmiş olur.Belkide bu saydıklarımın yanında şuan öngöremediğiniz birşeyleri, faal olan uygulama ile hizmet verirken fark edeceksiniz. Birde şöyle bir durum var: Hizmet vermeye başladığınız için geliştirmekte olduğunuz uygulamayı çabucak bitsin psikolojisi ile değilde en güzel ve en kalitelisini yapma psikoloji ile yazacaksınız.Hani bir tabir vardır ya "Atlı mı kovalıyor?" diye, böyle bir durum olmayacaktır.

Yazılım sektöründe geliştirilmekte olan uygulamaların büyük bir çoğunluğu ya yarıda sıkılıp bırakılıyor yada amacına hizmet edemediği için kullanılamıyor. Hizmet veren uygulamanızın olması, günden güne kullanıcı ve içerik artışının olması sizin önünüzde canlı bir örnek olacaktır ve gün geçtikçe hevesiniz azalmayacaktır. Böylelikle daha hevesli ve istekli birşekilde uygulama geliştirilecek ve bu iş yapılırken zevk alınacaktır.

Kullanacağın teknolojilere gelelim. Bu tür uygulamalarda videolar video paylaşım sitelerine yüklenip oradan hizmete sunuluyor. Yani kendi hostunda barındırmadığın için video paylaşım sitesinin trafik ve bant genişliği önemli oluyor. PHP,Python,Ruby... vs diye sormuşsun bence fark etmez hangi dil olduğu hatta bana sorarsanız en iyi bildiğiniz dil ile geliştirin.

Naçizane benim düşüncelerim bu doğrultudadır. Sizlere başarılar diliyorum.

İyi çalışmalar

permanent link

cevaplandı: 15 Nis '15, 06:33

M%C3%BCsl%C3%BCm%20%C3%96ZT%C3%9CRK's gravatar image

Müslüm ÖZTÜRK
10.8k103691
cevap kabul oranı: 27%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×11
×3
×1

Soruldu: 14 Nis '15, 15:13

Görüntüleme: 387 kez

Son güncelleme: 15 Nis '15, 16:00

powered by BitNami OSQA