Merhaba arkadaşlar;

Liseden itibaren yazılım alanında irili ufaklı projeler geliştirdim, birkaç satır birşeyler kodladım. Bazı durumlardan ötürü bilgisayar alanında lisans eğitimi alamadım ve işletme bölümünü bitirdim. Ve görülen şu ki, iş ilanlarında genel itibariyle hep bilgisayar alanında eğitim görmüş(genellikle lisans sanırım) insanlar seçiliyor. Benim sormak istediğim, eğer bilişim alanında (Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilişim Teknolojileri vs) gibi alanlarda yüksek lisans yapılırsa yazılım alanında çalışılabilir mi?

soruldu: 28 Nis '15, 05:38

CodErode's gravatar image

CodErode
0101618
cevap kabul oranı: 0%


Öncelikle programlama (software development) üniversite egitimi ile yapilan bir meslek degil! Ideal dünyada iyi yazilim gelistiricilerin yazilim mühendisi (software engineering) egitimi almis olmasi ve pratik bilgi ve proje tecrubesine sahip olmasi beklenir. Ama gercekte bütün dunyada yazilim dünyasinda calisan en meshur programcilar yazilim mühendisi degiller (matematikci ve fizikciler agirlikli olmakla birlikte her alandan mezunlar var!).

Maalesef ülkemizde diploma öncelikli is sarti olmakla birlikte daha sonra hic de kullanmayacaginiz onlarca teknolojide uzman olmaniz, genc olmaniz ve askerliginizi de yapmis olmaniz is sartlari arasinda! Bu kadar sarti (30 yasindan genc, askerligini yapmis, yazilim mühendisi tercihen yuksek lisans yapmis, 5 yil proje tecrubesi, enterprise framework'lerde uzmanlik, sertifikalar vs. vs.) saglayabilen mezun sayisi cok az.

Benim calistigim projelerde degisik alanlardan mezun olmus uzman Javacilar var, hepsinden temel Java ve Java EE bilgi ve tecrübesi bekleniyor, sorunlara analitik dusunerek cozumler uretebilme yeteneklerine bakiliyor. Bir proje yaziyor olsaydiniz JPA bilmeyen bir bilgisayar mühendisini mi ise alirdiniz yoksa baska alanlardan mezun olmus JPA ve diger frameworklere hakim kisileri mi? Ideal olani ögrenci secme sinavlarinda derece yapmis, hayati boyunca butun okullarini dereceyle bitirmis, matematikte süper ayni zamanda Java'da uzman kisileri ise almak olurdu, böyle kisiler var mi cevrenizde? Varsa kac kisi?

Butun dunyada yazilim projelerinde ilgili alanlarda uzmanlasmis kisiler calisiyor. Diploma ve sertifikalar önemlidir ama kod yazamayan mezunlarin diplomasi cok da kurtarici bir etken olmaz bence! Diploma ve sertifikalar is gorusmeleri icin kapilar acar, dogru, sonrasinda uzmanlik ve tecrube sorulari gelir. Cevaplarsaniz ise alinirsiniz. Ki dunyada bircok basarili proje gelistiren programcilar diplomam yok yapamam gibi yanlis dusuncelere kapilmiyor, öyle olsa sadece bilgisayar mühendisi veya yazilim mühendisi kisilerin projeleri olurdu piyasada.

Dünyada en meshur programcilardan, GNU özgür yazilim hareketini baslatan Richard Stallman fizik mezunu. GNU/Linux GNOME Desktop projesini baslatan Miguel de Icaza matematik bolumu üniversite terk!

Üniversite egitimi herzaman faydalar saglar, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilişim Teknolojileri, Project Management ile ilgili alanlar herzaman degisik imkanlar saglar, ama uzman bir yazilimci olmak istiyorsaniz teknoloji ve frameworklerde uzmanlasmalisiniz!

permanent link

cevaplandı: 28 Nis '15, 06:08

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

1

Değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum. Zaten diplomanın teknik anlamda pek bir şey katmadığını biliyorum önemli olan bilgi, tecrübe ve yapılmış olan projeler. Ama dediğim gibi ilk girişte dikkat çekebilmek için, kurumsal firmalar gözünde dikkat çekebilmek için, bilişim alanında yüksek lisans yapmış olmak yarar sağlar mı onu merak etmekteyim. Yanlış bilmiyorsam firmalarda cv leri inceleyen insanlar IK bölümündeki insanlar olduğundan onlar teknik anlamda nasıl inceliyor cv'yi bilmiyorum ama işletme bölümü mezunu diye ilk bakışta olumsuz puan mı alıyorum diye merak ediyorum.

(28 Nis '15, 06:25) CodErode CodErode's gravatar image
1

Sığmadığından buradan devam ediyorum; Aklıma takılmışken söyleyeyim, .Net teknolojilerinde kendimi geliştirdim baya. ASP.NET MVC5, Entity Framework(Code First Mimarisi), WCF, MSSQL(Stored Procedure, Views, Triggers) vs gibi alanlarda geliştirdim kendimi. C# OOP bildiğim için ve daha öncesinde de JAVA(SE) da yazılan kodları anlıyor ve bir projenin OOP ile mimarisini yapabilecek şekilde Java'da bilmekteyim. Sormak istediğim, derseniz Java ile sektöre girmek daha kolay o yönde de kendimi geliştirmeye devam edebilirim.

(28 Nis '15, 06:28) CodErode CodErode's gravatar image

@coderode Java'yi örnek olarak vermistim. Önemli olan ufkunuzu acacak, web ve mobil teknolojileriyle uyumlu open source teknolojilerde uzmanlasmaniz.

Daha önce söyle bir karsilastirma yazmistim, fikir verebilir: http://www.btsoru.com/questions/1302/c-ya-da-javay-programlama-dili-olarak-secmek-icin-goz-onunde-bulundurulmas-gereken-kriterler-nelerdir

(28 Nis '15, 07:43) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

O karşılaştırmanızı okumuştum, fakat Microsoft'da artık Open Source yönünde baya yol katetti diye düşünüyorum. Visual Studio Community, Open Source .Net Framework gibi önemli değişikliklerin yanında birtakım değişiklikler meydana geldi. Karşılaştırmanız üzerinden 3 yıldan fazla geçmiş, tekrar bir karşılaştırma yazısı olursa güzel olur :)

(28 Nis '15, 10:31) CodErode CodErode's gravatar image

Mühendis olmasanız dahi, geliştirmiş olduğunuz projeler size referans olduğu sürece iş bulmakta sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum.

Ben de biyoloji mezunuyum, yaklaşık 13 yıldır yazılım geliştirici olarak çalışıyorum. Çalıştığım şirketlerin kurucuları da genelde işletme, iktisat ve hatta ilk öğretim mezunu insanlardı. Pek yaşamadım ama çalışılan ortamda alaylı-mektepli çekişmesi olabiliyor. Eğer kendinizi geliştirmişseniz bir süre sonra insan ilişkileri geliştikçe o da kalmıyor diyebilirim. Şu an uluslararası bir firmada yazılım geliştirici sıfatıyla çalışıyorum. Çalışma arkadaşlarımdan biri bilgisayar mühendisi, bazı projelerde kafa kafaya verip fikir üretiyor ve geliştiriyoruz.

Sizin gibi zamanında bu yüksek lisans olayını düşündüm. Sonunda bir faydası olamayacağında karar kıldım ve elimde imkanlar olmasına rağmen uygulamadım. Bilişim alanında yüksek lisans yapsam bana hiçbir getirisi olmayacak. Ama kamuda çalışıyor olsaydım kesinlikle yüksek lisans yapardım. Memuriyette durumlar tam aksi yönde, yeteneklerin önemi azalırken diplomanın önemi aynı oranda artıyor.

İlla mühendislik ünvanı almak gerekirse de uzaktan eğitim programı olan bir üniversiteden, mühendislik diploması alabilirsiniz :)

permanent link

cevaplandı: 29 Nis '15, 02:34

mews's gravatar image

mews
5753814
cevap kabul oranı: 20%

Teşekkür edioyorum yorumlarınız için. :) Kendimi geliştirmeye ve projemi bitirmeye gayret gösteriyorum, inş kısa zamanda da aktif rol alabilirim. :)

(29 Nis '15, 08:17) CodErode CodErode's gravatar image

Rica ederim, başarılar.

(29 Nis '15, 08:19) mews mews's gravatar image

Eğer mühendislik diploman yok ise bu bir dezavantajdır. Söylediğin bu bölümlerde yüksek lisans yapmak size avantaj sağlayacaktır ama kesinlikle yeterli değildir. Eğer mektepli değil isen sektörde kendini öne çıkaracak projelerinin olması çok önemli. Bazen bir proje diplomayı gölgede bırakır.

permanent link

cevaplandı: 28 Nis '15, 05:49

Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Fatih Aşlamacı
1.0k112029
cevap kabul oranı: 14%

Hem dezavantaj olduğunu ve aynı zamanda avantaj sğlayacağını söylemişsiniz. Biraz açabilir misiniz?

(28 Nis '15, 06:01) CodErode CodErode's gravatar image

Demek istediğim her diploma bir avantaj sağlayacaktır. Yazılım Mühendisliği diploması, Bilgisayar Mühendisliği diplomasına göre avantajlıdır. Bilişim Teknolojileri Diploması, işletme bölümü diplomasına göre avantajdır.

(28 Nis '15, 06:10) Fatih Aşlamacı Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Anlıyorum ama mühendislik diplomam olmadığı için benim açımdan bir dezavantaj mı olacak?

(28 Nis '15, 06:29) CodErode CodErode's gravatar image

evet dezavantaj olacaktır. CV sinde Yazılım mühendisi olan biri size göre avantajlı olacaktır. Tabi ki bu boş bir CV için geçerli bir durum. CV niz doldukça ara kapanacaktır.

(28 Nis '15, 06:35) Fatih Aşlamacı Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×3

Soruldu: 28 Nis '15, 05:38

Görüntüleme: 796 kez

Son güncelleme: 29 Nis '15, 08:19

powered by BitNami OSQA