ejb hakkında şu sıralar bir eğitim seti izliyorum tabıkıde söylememe gerek yok ingilizce .

eğitim setinde uygulama geliştiren kişi yani eğitimen EAR olarak proje geliştiriyor .acaba EJB kullanılarak gerçek zamanlı kurumsal uygulamalar geliştiren firmalarda projeler EAR olarakmı yapılıyor yoksa jsf projesi açılıp ejb notasyonları ile ejb yapısını kendımızmı oluşturuyoruz umarım anlatabilmişimdir bu konuda bilgisi olan varsa sevinirim

soruldu: 02 May '15, 15:34

muhammed's gravatar image

muhammed
176141621
cevap kabul oranı: 0%

Soru hoşuma gittiği için yorum atıyorum. Abone olup bilgi edinmek için yani :)

(03 May '15, 04:29) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

galiba güzel bi soru sormuşum .

(03 May '15, 05:34) muhammed muhammed's gravatar image

ear deploy edilirmiş biri öyle yazmmış fakat silinmiş galiba çünkü mailimde öyle yazıyodu buraya geldim burda yok . ama ear deploy ediliyormuş

(03 May '15, 12:33) muhammed muhammed's gravatar image

ben yazmıştım sildim sonra, ear deploy edilir. soru içinde proje yapısının direkt ear olarakmı ayrı ayrımı yapıldığından bahsedilmiş, alakasız olur diye sildim.

ear , ejb ve servlet modullerini bir paket altında toplar (pom.xml içindede görebilirsiniz, maven bir projesi ise). uygulama sunucularına(glassfish, weblogic, jboss, tom ee, jonas gibi..) deploy edilebilir.

(03 May '15, 15:19) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

j2ee yardımların ve bilgilerin için çok teşekkürler.

(04 May '15, 06:57) muhammed muhammed's gravatar image

EJB hakkinda daha once detayli bilgiler verilmisti bu cevapta. Detaylari ogrendikten sonra suna dikkat etmeniz gerekir: EJB'ler (Stateless, Stateful, Message Driven Beans - version 3.0 - 3.1) bir Application Server (WildFly, Glassfish vb.) ile deploy edilir. Tomcat gibi web server'lerde calismaz. Bazi WebProfile destekleyen web server'larda tum ozellikleri olmamakla birlikte sinirli ozellikler calisabilir.

JPA ile kullanilan Entity Beans istisna olarak Web / Application Server'a ihtiyac duymaz bu yuzden Web, Enterprise ve Desktop projelerinde direk kullanilabilir.

Enterprise proje yapilari genelde EAR olarak deploy edilmekle birlikte, daha hafif yapidaki frameworkler kullanilarak sadece WAR olarak da deploy edilebilir. Spring, Spring MVC, GWT, Vaadin gibi frameworklerle olusturulan projeler genellikle WAR olarak deploy edilir (Vaadin, GWT projeleri EAR veya WAR olarak Backend'de kullanilan yapiya gore deploy edilebilir.) Ya da son zamanlarda kullanim kolayligi ile one cikan Spring Boot ile Spring, Spring MVC projeleri Web / Application Server olmadan direk kendi icindeki gömülü Web Server ile de calistirilabilir.

JSF projelerinde Backend'de EJBs kullanirsaniz EAR olarak Application Server'a, Spring gibi daha hafif frameworkler kullanirsaniz Web Server'a deploy edebilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 04 May '15, 07:40

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

değiştirildi: 04 May '15, 07:44

Cevabınız
toggle preview

powered by BitNami OSQA