Merhaba, bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim .Net Teknolojileri üzerine özel bir şirkette staj yapacağım. Çok heyecanlıyım. Siz tecrübeli developer'lardan öneriler istiyorum. Çünkü çok önemli bir süreçten geçeceğime inanıyorum tam 3 ay çalışacağım. Bu süre içinde neler önerirsiniz? Örneğin ben işe bir ajanda ile gelmeyi ve orada çalışanlardan her öğrendiğimi not almayı düşünüyorum. Kişisel blogum var orayada koyabilirim. Bu süreci en iyi şekilde nasıl geçirebilirim?

soruldu: 11 May '15, 18:01

Black%20Death's gravatar image

Black Death
1359915
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 11 May '15, 18:06


Merhaba, heyecanlı ve istekli olman çok güzel. Not defteri işini kafandan atmanı tavsiye ederim. Gittiğin yer okul değil. Diğer ve asıl önemli mevzu ise özgüvenli ol, bilmediğini bil ama soru sorarken bi ünlüden imza ister gibi tapan sorular sorma. Verilen bir şeyi kendiniz çözmeye çalışın, en son tıkandığınız noktada, ortamda kendinize yakın hissettiğiniz ya da yardım edebileceğini düşündüğünüz birine sorun. Herşeyin bir anda olmasını beklemeyin şirkette kurucağınız arkadaşlıklar, öğrenme süreci, deneyiminiz zamanla artıcak ve gelişicektir. Bu öneriler muhtemelen işinizi görücektir :)

Benim asıl söylüyceklerimse şunlar; stajı gözünüzde biraz fazla büyütmüşsünüz. Büyük ihtimalle ortada sandığınız kadar ahım şahım işler dönmüyücek. İlgilenmek istediğiniz alanla ilgili herşeyi, tekrar söylüyorum "herşeyi" kendi başınıza öğrenebilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 12 May '15, 02:03

ArnesTwin's gravatar image

ArnesTwin
1.1k1511
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 12 May '15, 02:22

Teşekkürler, yorumlarınızı dikkate alacağım. Aslında hayal ettiğim şey stajdan sonra freelancer olarak çalışacak düzeye gelmek bunu sağlamak için de çok çalışmalıyım farkındayım

(12 May '15, 05:12) Black Death Black%20Death's gravatar image

Stajerin şirketten beklentisi büyük olur. O beklenti de çok fazla şey öğrenme isteğinden gelir. Bunu karşındakine belli et ve sorumluluk alabileceğinden bahset. Naylon staj yapmayacağını ve bir işin ucundan tutmak istediğini söyle. Sadece excel işlerini kabul etmediğini bildir. Böyle yaparsan şirkete faydalı olmuş olursun ve şirkette sonuçta ticari bir kurum olduğu için senden fayda sağlamış olur. Sonuç olarak iki tarafta tatmin olur. Belki sonraki stajın için sana teklif bile sunarlar, hatta bişeyler yaptığını gördükten sonra sana maaş bile teklif edebilirler.

Tamamen sana bağlı. Unutma ki kötü staj yeri yoktur, kötü stajyer vardır. Çünkü o çalışanların saatlerini "banada bişey öğretin tribi yüzünden" yer durur..

permanent link

cevaplandı: 12 May '15, 11:45

tayfun's gravatar image

tayfun
20681017
cevap kabul oranı: 11%

değiştirildi: 12 May '15, 11:46

Merhabalar eğer staj döneminin en verimli şekilde geçmesini istiyorsan ya şirkette varolan bir projede kullanılan teknolojileri öğrenip bunları öğreneceksin staj boyunca yada şirketteki çalışanlardan kendi ilgilendikleri teknolojilerle sana küçük küçük projeler verip bunları staj döneminde tamamlamayı dener ve stajdan sonra okul açılıncaya kadar şirkete gitme imkanın olursa en verimli bu şekilde geçer.Daha sonra mezun olduktan sonra piyasada varolan bir şirkette kullanılan teknojiler hakkında en azından fikir ve azda olsa tecrübe sahibi olmuş olursun.

permanent link

cevaplandı: 12 May '15, 13:55

caglarturkurka's gravatar image

caglarturkurka
6653712
cevap kabul oranı: 6%

Evet beni projelere dahil edeceklerini söylediler ayrıca neredeyse 3 ay işyerinde olacağım

(12 May '15, 14:03) Black Death Black%20Death's gravatar image

Eğer sizi projelere dahil edeceklerini söylemişler ise bu senin gerçekten çok iyi bir deneyim olacaktır.şimdiden başarılar dilerim

(12 May '15, 14:20) caglarturkurka caglarturkurka's gravatar image

Teşekkürler, evet aynen öyle söylediler.

(12 May '15, 14:25) Black Death Black%20Death's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×12
×5
×5

Soruldu: 11 May '15, 18:01

Görüntüleme: 843 kez

Son güncelleme: 12 May '15, 14:25

powered by BitNami OSQA