Merhaba; Ben iki background'lu bir uygulama yaptım.Kullanıcı butona tıkladığında diğer backgrounlu ekrana geçebiliyor. Cikis yapip tekrar girince uygulama arkaplanda calistigi icin kaldigi yerden başlıyor. Sorum soyle, uygulama arkaplandan kaldırıldığı zamanda, tekrar girdiğinde ayni yerden devam etmesini, ayrica geri tusuylada cikilmasini ve yine tekrar girildiginde kaldığı yerden devam etmesini istiyorum. Bunu nasil yapabilirim?

soruldu: 12 May '15, 06:29

%C3%B6%C4%9Frenci's gravatar image

öğrenci
11346
cevap kabul oranı: 0%


Kayıt işlemlerinin onPause da yapılması önerilir.Zira diğerleri(onStop ve onDestroy) çağrılmadan sistem uygulamayı sonlandırabilir.Kaldığı yerden devam edebilmen için gerekli olan bilgileri söylendiği gibi SharedPreferences ile halledebilirsin.

permanent link

cevaplandı: 12 May '15, 14:23

Mustafa's gravatar image

Mustafa
226449
cevap kabul oranı: 0%

Merhabalar program kapatıldığı zaman Android te eğer arka planda devam etmesini istediğiniz işlemler için Service kullanmanız gerekmektedir.Aslında Android için kendi dökümanlarındada kısa süren işlemler için yani aktif olan Activity Ekranı için arka plan işlemler için AsyncTask kullanılmasını fakat ekran bağımsız arkaplanda işlemler yaptırmak için Service kullanılmasını önermektedir.

permanent link

cevaplandı: 18 May '15, 01:57

caglarturkurka's gravatar image

caglarturkurka
6653712
cevap kabul oranı: 6%

İlk sorundan başlayalım. İlk önce background'u uygulama açık olsa da, kapalı olsa da bir yerde tutman gerekir. Bunun için ise "shared preferences" ile background'u kaydede bilirsin. Daha başka seçenekler de mevcut veritabanı gibi bu iş için veritabanına gerek yok. Burada önemli olan çıkış yaptığın andaki background'u kaydetmen. Bu kayıt işini de activity sınıfının onDestroy() metodunu override edip bu onDestroy() metodu içine yazman gerekir.

İkinci soruna gelince ise activity sınıfının onBackPressed() metodunu override edip içine finish(); yazarsan uygulama kapanır. Ayrıca internette araştırmanı yap ondan sonra sor. Google'a "android back button close app" yazdım karşıma çıkan sitelerde cevaplar mevcut.

Uygulamanın onCreate() metoduna kaydettiğin background'u çekmeyi unutma.

permanent link

cevaplandı: 12 May '15, 10:31

altan_518's gravatar image

altan_518
444127
cevap kabul oranı: 15%

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim.

Ayrıca internette çok araştırma yaptım ve ondan sonra sorumu sordum ve soru sorarak da araştırma yapılabildiğini düşünüyorum. Google'a "android back button close app" ve birçok konuyu bende yazdım, Hem Türkçe hem İngilizce.

SharedPreferences olayını hangi siteye baksam kopyala yapıştır yapmış. Bir tane kayıt butonu koymuş isim soyisim kaydediyor, tuşa basıyor geri çağırıyor.Benim istediğim bu olmadığı için nasıl yapacağımı çözemedim.

(17 May '15, 10:31) öğrenci %C3%B6%C4%9Frenci's gravatar image

Çünkü benim istediğim kaydet tuşuna basarak değil uygulama, kullanıcının seçtiği backgroundlu ekranı otomatik olarak kaydetsin. Uygulamada hesap makinesi.

(17 May '15, 10:42) öğrenci %C3%B6%C4%9Frenci's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824
×2

Soruldu: 12 May '15, 06:29

Görüntüleme: 436 kez

Son güncelleme: 18 May '15, 01:57

powered by BitNami OSQA