Arkadaşlar merhaba Soru size garip gelebilir.Ama böyle bir algılama var.DAO pattern ile Repository pattern aynı patternlermidir?. -Mucitleri kimlerdir? -Ne amaçla yapılmışlardır.? -Farkları varsa nelerdir?

Detaylı bilgi verebilirmisiniz?

soruldu: 29 May '15, 04:13

Jentapfuz's gravatar image

Jentapfuz
75447
cevap kabul oranı: 33%

değiştirildi: 29 May '15, 04:14


11

Prensipte ayni seyler. DAO ile veri katmani olusturulabilir. DAO cogu zaman veri tabani üzerinde islemler yapmak icin kullanilir. DAO implementasyonlarinda select, insert gibi komutlari görmek mümkündür. DAO'yu veri tabanina daha yakin olarak tanimlayabiliriz. Buna karsin Repository DDD (Domain Driven Design) bünyesinde kullanilan bir terim ve nesne ve nesne topluluklarina (collection) erismek icin kullanilan bir nevi DAO implementasyonu. DAO tasarim sablonunu kullanilarak Repository implemente edilebilir, lakin tersi mümkün degil.

Örnegin DAO implementasyonlarinda insertToTable("insert into...") ya da selectColumn("select from...") gibi SQL bazli metotlar bulmak mümkünken, Repository bünyesinde alan modelinde yer alan (domain model) nesneler üzerinde islem yapmak icin find(Object), save(Object), delete(Object) gibi metotlar yer alir.

Günümüzdeki uygulamalarin cogunda DAO katmani olarak ifade edilen implementasyonlar Repository dir, cünkü uygulamalar nesneye yönelik (OOP - Object Oriented Programming) programlama teknikleri ile gelistirilir ve Hibernate ya da EclipseLink gibi ORM (Object Relational Mapper) araclari yardimi ile veri tabani ile uygulama arasinda veriler nesneler seklinde tasinir.

permanent link

cevaplandı: 29 May '15, 06:13

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

Hocam yorumunuz çok aydınlatıcı olmuş.Özet olarak Repository Pattern Nesne ve nesne topluluklarını(Collection) soyutlamak amaçlı , DAO pattern ise Veri İşlemlerini soyutlamak amaçlı oluşturulmuş prensipte aynı amaçları farklı iki ayrı desendir desek yerinde olur mu?

(29 May '15, 08:58) Jentapfuz Jentapfuz's gravatar image
1

Farkli iki sablon denilemez, prensipte ayni sekilde implemente edilirler, implementason farkliligi, verilere nasil erisildiginde yatar.

(29 May '15, 12:05) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

Bu durumda ben bunlar aynı şablonlardır da diyemiyorum.Sonuçta farklılar.Ve yerine göre birini diğerine tercih etmem şart olan senaryolar oluşabilir.Ama etrafta sanki bunlar aynı şablonlar da adına kimisi Repository , kimisi DAO diyor gibi bir "aynı"lık söylentisi var.

(01 Haz '15, 04:57) Jentapfuz Jentapfuz's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×4
×2
×1
×1

Soruldu: 29 May '15, 04:13

Görüntüleme: 490 kez

Son güncelleme: 01 Haz '15, 04:57

powered by BitNami OSQA