Merhaba, Merak ettiğim bir konu var.JSF kütüphanesini JSTL kütüphanesi olarak biliyoruz.Peki JSF in java nesneleri ile iletişimini sağlayan EL(expression language) , JSF 2.0 ile gelen ajax desteği (<f:ajax/>) gibi konular için kütüphanede javascript kodları olmalı değil mi?

soruldu: 01 Haz '15, 05:48

Jentapfuz's gravatar image

Jentapfuz
75447
cevap kabul oranı: 33%


.xhtml page load olunan kimi jsf.js fayli avtomatik olaraq hemin sehifeye include olunur. Hemin .js faylina detayli olaraq sehifeni inspect element (F12) ederek baxa bilersiniz. Dediyiniz hemin prosesler hemin .js'deki funksiyalar vasitesile heyata kechirilir. Amma hemin javascript kodlardan java kodlarina geçiş nece bash verir onu hele de çözemedim.

permanent link

cevaplandı: 01 Haz '15, 23:39

Mushfiq%20Mammadov's gravatar image

Mushfiq Mammadov
7623
cevap kabul oranı: 0%

Yani JSF , javascript kodları içeriyor mu ?

(02 Haz '15, 02:34) Jentapfuz Jentapfuz's gravatar image

Menim fikrime gore icherir. Misal uchun <h:commandlink action="#{user.goLoginPage}" value="Login page"/> componenti compile olunduqdan sonra ashagidaki formaya dushur:

<.a onclick="mojarra.jsfcljs(document.getElementById('j_idt4'),{'j_idt4:j_idt16':'j_idt4:j_idt16'},'');return false" href="#">Login page</a.>

Ve avtomatik olaraq jsf.js include olunur ( http://www.mkyong.com/jsf2/jsf-2-link-commandlink-and-outputlink-example/ ) mojarra.jsfcljs funksiyasi jsf.js faylinin ichindedir. Eger browserde javascripti disable etseniz commandLink chalishmayacaq.

(03 Haz '15, 07:39) Mushfiq Mammadov Mushfiq%20Mammadov's gravatar image

Gorduyunuz kimi href atributunun deyeri boshdu, bu ishler script uzerinden gorulur burda

(03 Haz '15, 07:44) Mushfiq Mammadov Mushfiq%20Mammadov's gravatar image

Merhabalar JSF 2 ye sizler JavaScript kütüphaneleri include edip kullanabilirsiniz.Yada Primefaces gibi JSF 2 kütüphaneleri kullanırsanız bunlar kendi içlerinde jquery kütüphanelerini barındırdığı için jquery kütüphanesini ayrıca projenize eklemenize geerek yoktur.Benim tavsiyem eğer JSF 2.x kullanıyorsanız bunun yanında Primefaces kullanmanız yönünde olacaktır.Birçok component sizler için hazırlanmış vaziyettedir.Tabi bunun yanında RichFaces,IceFaces,OmnFaces gibi farklı kütüphanelerde olacaktır.Ayrıca Primefaces her geçen gün bug fix ler yaptığı ve yeni componentlar geliştirdiği için onları kullanmanız olacaktır.Ayrıca 2015 yılında Primefaces kendi hazır template ve layoutlarını yayınladı (HTML 5 ve CSS 3).Bu yayınladıkları template ve layoutlar hem responsive hemde HTML 5 ve CSS 3 destekli fakat şuan ücret konusunda yüksek görünüyor.Umarım ileriki aşamalarda fiyat olarak daha makul fiyatlar vereceklerdir.

permanent link

cevaplandı: 02 Haz '15, 09:32

caglarturkurka's gravatar image

caglarturkurka
6653712
cevap kabul oranı: 6%

@caglarturkurka soru "JSF ile nasıl javascript kullanırım?" değil benim sorduğum JSF'in kendi kütüphanesi içinde en ufak bir javascript bulunuyor mu bulunmuyor mu? Bunu merak ediyorum.Cevabın için teşekkürler.

(02 Haz '15, 11:13) Jentapfuz Jentapfuz's gravatar image

Bildiğim kadarıyla yok , JSF java teknolojisi üzerine kurulmuş web uygulamaları geliştirilen MVC framework dür, JSF'in kendi standart framework ü ile web uygulamaları geliştirilebilir.Bunun yanında JSF standartlarını implemente eden open-source kütüphaneler vardır.Bunları ihtiyaçlarımıza göre kullanabiliriz,PrimeFaces,RichFaces, Ajax4JSF,MyFaces bunlardan bazıları.

permanent link

cevaplandı: 02 Haz '15, 13:26

OzkanCiftci's gravatar image

OzkanCiftci
350127
cevap kabul oranı: 25%

@OzkanCiftci Javascript yoksa <f:ajax> ile nasıl ajax çağrısı yapıyor?

(03 Haz '15, 01:54) Jentapfuz Jentapfuz's gravatar image

Hocam bu tag JSF Core tag ı bunun sayesinde formda istediğimiz bileşene AJAX özelliği kazandırabiliyoruz.Yani bu içinde js olduğunu göstermez bence. Java kodunun içinde yazılıp render ediliyor olabilir.

(03 Haz '15, 10:17) OzkanCiftci OzkanCiftci's gravatar image

@OzkanCiftci doğru ,ben de JSF Core dan bahsediyorum.Ajax özelliğini javascript olmadan java ile verebiliyorsak bu önemli bir bilgi bence.Ama renderdan kastını anlayamadım?

(04 Haz '15, 04:25) Jentapfuz Jentapfuz's gravatar image

@Jentapfuz render dan kastım JSF içindeki rendered değil hocam , JS e çevriliyordur ona uygun bir hale getiriliyordur demek istedim. Yani browser da çalıştığını düşünürsek şöyle bi mantık yürütebiliriz , java kodunun içinde String bir biçimde JS kodları yazılıp bu java kodunu başka kütüphanelerle JS e çeviriyor olabilir.

(04 Haz '15, 06:39) OzkanCiftci OzkanCiftci's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×282
×137
×6
×3

Soruldu: 01 Haz '15, 05:48

Görüntüleme: 723 kez

Son güncelleme: 04 Haz '15, 06:39

powered by BitNami OSQA