Bana azeri bir arkadasin gönderdigi iletiyi sizinle paylasmak istiyorum. Bu arkadasimiza ne tavsiye edersiniz?

 Merheba hocam.Sizin tasarim sablonlari kitabinizi almisim,henuz kullanamiyorum.Bir cok kitap okudum,bir cok egitim setine baktim. İyi bir programci olmak istiyorum,ne zamansa ben de SCEA sertifkasi almak istiyorum.İyi bir programci olmak icin ne yapmaliyim ? tavsiyeleriniz nelerdir ? nerden baslamak ? neleri okumak ne yapmak gerek ?

soruldu: 03 Mar '12, 15:09

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

değiştirildi: 03 Mar '12, 15:10


Herseyden once iyi ve gelecekte size bircok ufuklar acabilecek bir OOP dil secimi cok onemli. Sectiginiz dilde yeterince kaynak, dokumentasyon olmasi onemli. Sectiginiz dil degisime acik, teknolojiye hizli ayak uydurabilen bir yapida olmali. Eger boyle bir dil secip bu dilde uzmanlasmaya baslarsaniz, zaten teknolojiler sizi hedeflerinize surukleyecektir.

Iyi bir programci olmanin temeli sanirim nesneye yonelik programlama teknikleriyle icice olmakta geciyor. Tasarim sablonlari (design pattern) artik bir dilde uzmanlasmaya baslarken daha iyi nasil kodlarim, nasil daha kaliteli proje yazarim gibi sorulara cevaplarda yardimci oluyor.

Sertifikalar, diplomalar, katilim belgeleri kesinlikle iyi bir programci olmak icin sart olmayan seyler (tabiki belgeler onemlidir, kucumsemiyorum kesinlikle!). Ornegin Java sertifikalari alsaniz bile iyi bir java programcisi degilseniz, bu sizin gelisiminizde cok etkili olmiyacaktir.

permanent link

cevaplandı: 04 Mar '12, 07:02

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Sürekli araştırma yapan,

Yaptığı çalışmalardan asla yılmayan,

Bildiği ile yetinmeyen, çalışkan bir programcı iyi programcıdır.

XP, Refactoring konularına hakim, Prensipleri uygulayabilen programcı iyi bir programcıdır. Daha bunun gibi birçok özellik eklenebilir ama paylaştığım ilk 3 maddeyi uygulayabilen bir kişi, iyi bir programcı adayıdır. Tabi İngilizce bilmekte çok önemli bir faktör onu da buradan belirtelim.

permanent link

cevaplandı: 04 Mar '12, 06:11

MadBlazer's gravatar image

MadBlazer
59531113
cevap kabul oranı: 33%

Herseyden once ozcan hocanin da dedigi gibi kolay bi is olmayan yazilimi cok sevmek, keyif almak, yilmadan yorulmadan hayati bir meslek olarak bu isi yapabilecegine kendini inandirmasi gerekir.

Bu kosullarin saglandigini dusunerekten, programlama diline bakmaksizin bilgisayarin calisma mantik ve prensiplerini iyi ogrenmek onemlidir. CPU - Memory ikilisinin operasyonlarini birazda olsun bilmek iyi olur. (Mesela su kaynak baslangic olarak hic fena degil: http://homepage.cs.uri.edu/faculty/wolfe/book/Readings/Reading04.htm)

Bunlari Iyice kavradiktan sonra programlama dili gozetmeksizin, genel programlama mantigi uzerine yogunlasmak mantikli olacaktir. En azindan bende durum boyleydi. Java ogrenmeye baslayip ilermek yerine git gide seviyeyi dusurdum. Daha basit kavramlari algilamadan daha zorlarini algilamayi denemek pek ic acici bi durum degildi.

Basit mantiklari kavradiktan sonra (methodlar, nesneler, veri cesitleri vs) ne tur bi yazilimla (web, app, game vs..) ilgilenmek istedigine karar verip konuyla alakali bir dili cok iyi ogrenmek gerekeir. Ilk basta soledigim bilgisayarin calisma ve yazilim mantigini once ogrenen kisinin bir dili iyice kavradiktan sonra diger dilleri ogrenmesi cok kolay olacaktir. Cunku mantik hep ayni veya cok benzer.

Akabinde (ki bence en onemlisi) Veri Yapilari (Data Structures) ve Algoritma Analizi (algorithm analysis) konularini iyi kavramak olayi mimarlik seviyesine cikarmaya kadar gider. Burda devreye biraz matematik bilgisi de giriyo. ( en azindan fonksiyonlar, turev ve integral bilgileri gibi)

Bu iste iyi olmanin cok daha onemli kisimlarindan birisi de, bu isin ilmini aktaran en iyi kaynaklar, ve yazilim dilleri(kutuphaneleride dahil) ingilizcedir. iyi derecede Ingilizce bilgisi bence cok onemli rol oynuyo.

Mesela Course Era da harika bi online kurs var. Ust seviyedeki arkadaslara tavsiye ederim.

https://www.coursera.org/course/algs4partI

Bundan otesi, kisi ilerledikce calismak istedigi alana gore daha ileri seviye konulari kendisi bulacaktir zaten. (Bu cevaplarim bi nevi ozcan hocamin tavsiyelerinin bir yansimasidir. Ben kendim boyle bi yol izliyorum. Henuz iyi oldugumuz soleemez deniyoruz bakalim :] )

permanent link

cevaplandı: 01 Şub '14, 15:07

Haluk's gravatar image

Haluk
23027
cevap kabul oranı: 0%

Bana kalırsa, yazılımcı olacak kişinin hangi alanda çalışacağını iyi bilmesi gerekiyor. Öyle her baldan bir parmak alayımla olmuyor. Oyun programcısı mı olmak istiyor, mobil programlama ile mi ilgileniyor, web tasarım mı ilgisini çekiyor? Öncelikle bu konu belirlenmeli. Ona göre de gidilecek yol daraltılmalıdır. Dar yollarda daha hızlı gidiyor hissine kapılırız, motive oluruz. :D

permanent link

cevaplandı: 01 Şub '14, 05:14

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

-2

kursa yazılarak bunu tamamlanmaz mı ? programın mantığını kavramak için yeterli olmaz mı .

permanent link

cevaplandı: 25 Oca '14, 10:50

sinem's gravatar image

sinem
13224
cevap kabul oranı: 0%

Kurs bir araçtır ve size belirli bir alan için yol haritası çizebilir. Önemli olan sizin yaptığınız iş karşısındaki tutkunuzdur. Programlama mantığını kavramak için yeterli olur ama sizin bu konudaki çabanız daha önemlidir.

(30 Oca '14, 02:19) grknsfk grknsfk's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×4

Soruldu: 03 Mar '12, 15:09

Görüntüleme: 2,366 kez

Son güncelleme: 01 Şub '14, 15:07

powered by BitNami OSQA