Mesela 'user' olarak yeni kayıt,eski kayıt olarak ayrılıyor ve bunu nasıl işlevsel ayrıntılı bir şekilde çizebilirim ? Üniversite de öğrendiğimiz bilgilerle sınırlı kalmak istemiyorum işe yönelik bir Brainstorm lazım.

soruldu: 15 Haz '15, 10:00

secrett's gravatar image

secrett
0283641
cevap kabul oranı: 0%


Veri tabanı diyagramları Flowchart'tan ziyade ER (Entity-Relationship) ya da EER (Enchanced Entity-Relationship) diyagramları olarak adlandırılır. Türkçe'ye, Varlık-İlişki şemaları olarakta çevirebiliriz. EER, ER'nin biraz daha detaylı halidir. Bu diyagramlarda, kullanılacak olan bütün tablolar ve tablolar arası ilişkiler gösterilir. Bu sayede hem veri tabanının genel yapısı kolay anlaşılır hem de yapılacak olan projeye-sisteme hakim olunur. Büyük proje-sistemlerde zaruri olduğuna inanıyorum. Veri tabanı işlemleri sadece ER diyagramları ile sınırlı değildir. Daha bir çok farklı kavramı içerisinden barındırır. Aşağıda paylaştığım linkleri takip edersen veri tabanlarıyla ilgili yeterli bilgileri alabileceğini sanıyorum.

İngilizce Kaynaklar:

cse.ohio-state.edu

cs.gonzaga.edu

cs.unibo.it

Türkçe Kaynaklar:

ilhanuysal.com

sibelsomyurek.com

Yukarda ki yazmış olduğum veri tabanı diyagramı bilgilerine ek olarak bir problemin çözümünün gerçekleştirilmesi aşamasında uygulananan daha doğrusu öğrenmek istediğin bilgilerden de bahsedeyim. Bir problemin çözümüne yönelik farklı yöntem ve teknikler uygulanabilir.

Örneğin "Veri Akış"ını göstermek için VAD (Veri Akış Diyagramı) kullanılabilir. VAD, verinin girişten çıkışa kadar olan dönüşümü ve bilginin taşınmasını gösteren grafiksel bir tekniktir.Bir proje-sistemi herhangi bir soyutlama düzeyinde göstermek için kullanılabilir.

Diğer yöntem ise; Nesneye Yönelik yaklaşımda birbirleriyle ilişkili fakat bağımsız iki diyagramdan faydalanılabilir: UML ve Use-Case diyagramları.

UML, nesneye yönelik sistemleri modellemede kullanılan ve yazılımın modellenmesi-planlanması için kullanılan standart bir görsel modelleme dilidir.

Use-Case, sistemin ne yapacağı, nasıl davranacağıyla ilgili yüksek düzeyde bilgi verir. Bir sistemin çalışması esnasında birden çok senaryo meydana gerçekleşebilir. İşte burada olası tüm senaryolar use-case'ler aracılığıyla gösterilir. Ayrıca, sistem-kullanıcı veya sistem-sistem arasındaki etkileşimle de ilgilenir.

Yukardaki yazdıklarıma ek olarak; daha farklı bir çok teknik var fakat buradan başlamanızı tavsiye ederim.

Aşağıda paylaşmış olduğum kaynakları incelerseniz nelerden bahsettiğimi anlayacağınıza inanıyorum.

Kaynaklar:

java.com.tr

is-sanalisti.blogspot.com.tr

harunozer.com

permanent link

cevaplandı: 15 Haz '15, 11:23

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

değiştirildi: 16 Haz '15, 08:56

Öncelikle teşekkürler cevabınız için.Peki şöyle birşey söyleyeyim benim yapmam gereken şey bir uygulamanın iş akışını çizmek ve bu uygulama bir app user giriş tabanı olarak değerlendirmek istiyorum.Kullanıcı girişi kayıtlı ise devam database yaz,değil ise sign in işlemlerini basamaklar halinde yap daha sonra bu işlevleri flowchart üzerinde göster.Ben burada biraz da olsa farklı şeyler türetmek istiyorum bunun hakkında ne düşünüyorsunuz yardımcı olabilir misiniz ?

(15 Haz '15, 14:12) secrett secrett's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×70
×69
×35
×3
×1

Soruldu: 15 Haz '15, 10:00

Görüntüleme: 620 kez

Son güncelleme: 16 Haz '15, 08:56

powered by BitNami OSQA