Merhabalar bilgisayarımda windows8.1 yüklü ben yanına ubuntu kurmak istiyorum fakat internetteki tüm siteleri incelememe rağmen herhangi bi şekilde bu işi gerçekleştiremedim uefi ayarlarını da değiştirdim denedim yine yok üstüne bunları denerken sağlam olan usb belleğimi de artık bilgisayar tanımıyor.Şimdi ben bu işlemi nasıl gerçekleştirebilirim ?

soruldu: 18 Haz '15, 10:10

stoler's gravatar image

stoler
36111113
cevap kabul oranı: 0%

kurulum sırasında sabit disk yerine usb belleği seçmiş olabilir misiniz? tahminimce öyle yapmışsınız. Flash belleğinız bozulmadı, sadece yeniden biçimlendirilmesi gerekiyor fakat windows bu işlemi gerçekleştiremiyor. Mecburen GParted'i kullanacaksınız.

(18 Haz '15, 15:25) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image

aynı sorunu bende yaşadım lenovo G505 leptopa bir türlü kuramadım, kurulum ekranı çıkıyor kur diyorum sonra ekran kararıp kalıyor umarım biri çaresini biliyordur :)

(19 Haz '15, 03:34) ibrahim472 ibrahim472's gravatar image

@ibrahimolgac çift ekran kartlı bilgisayarınız mı var? Benim başıma o yüzden gelmişti ekranın kararması. @stoler,tahminimce usb'nizi windows altında bootice programı ile eski haline getirebilirsiniz. Ubuntu zaten UEFI destekli bir dağıtım UEFI ile oynamanıza gerek yok fakat Secure Boot özelliğini kapatmanız gerekiyor,onu da kapatmış mıydınız?

(21 Haz '15, 08:46) ilkay ilkay's gravatar image

@ilkay evet çift ekran kartı var o yüzden mi oluyor :S peki bir çözümü var mı bildiğin? teşekkürler

(22 Haz '15, 02:13) ibrahim472 ibrahim472's gravatar image

Maalesef bildiğim kesin bir çözümü yok fakat indirdiğiniz iso kalıbı ve yazdırma yaptığınız programa da dikkat etmenizi tavsiye ederim. Şöyle ki ben indirdiğim Ubuntu kalıbını başka bir hard diske yedeklediğimde iso o hard diskin içinde bozulmuş oluyordu. Iso yazdırma programı da keza aynı şekilde hatalı yazabiliyor. Rufus ya da Iso To Usb bu işler çok iyiler.

(22 Haz '15, 05:17) ilkay ilkay's gravatar image

Windows denetim masasından sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir i açıyoruz hard diskimizi küçült diyerek bölüyoruz 50 gb yeterli olacaktır ama daha fazla da yapabilirsiniz küçültme işleminden sonra biçimlendirme yapmayın!!! EasyBCD programını indirin. http://neosmart.net/Download/Register Live usb install programını indirin.http://live.learnfree.eu/download/ Kurmak istediğiniz Linux dağtımını indirin EasyBCD programını kurun ama açmanıza şimdilik gerek yok. Live usb install programını açıp indirdiğiniz iso dosyasını seçin sonra linux dağıtımını seçin flash diskinizi seçip ok diyerek başlatın. İşlem bitince flashınızın içindeki casper adlı klasörde wmlinuz adında bir dosya var sonunda .efi yazmadığı için boot etmiyor o dosyanın sonuna .efi yazıyoruz. Bilgisayarı yeniden başlatıp flashtan boot ediyoruz menüden install diyoruz Linux başlayana kadar bekliyoruz. Sonra Linux kur diyerek devam ediyoruz kurma seçeneklerinden başka bir şey i seçip devam ediyoruz. Boş alan yazan yeri kullanacağız. + ya tıklayın boyutu 350 mb yapın bölüm türü birincil olacak dosya sistemi ext2 bağlama noktası /boot olacak. + ya tekrar tıklıyoruz raminiz ne kadarsa o kadar yapın 4 gb için 4096 olacak boyutu türü mantıksal nasıl kullanılacağı ise takas alanını seçiyoruz. + ya tekrar tıklayarak kök dizini oluşturmamız lazım boyut olarak 10 yada 15 gb yeterli olacaktır nasıl kullanılacağı için ext4 dosya sistemini seçiyor bağlama noktasını ise / yapıyoruz. + ya son kez tıklıyoruz ve kalan bütün alanı seçiyoruz nasıl kullanılacağı ext4 olacak bağlama noktası ise /home olacak. + kuruluma başlamak için 350 mb olarak oluşturduğumuz alanı önyükleyici kurulacak aygıt yazan yerden seçiyor ve şimdi yükle diyerek devam ediyoruz. Kurulum tamamlanınca yeniden başlat diyoruz Windows başlıycak sorun yok. Kurdugumuz EasyBCD programını açıyoruz yeni kayıt ekleye tıklıyoruz Linux sekmesine tıklayıp tipi yazan yeri GRUB2 yapıyoruz ismine istediğiniz şeyi yazabilirsiniz sürücüsünü 350 mb olan alanı seçiyoruz kayıt ekle diyoruz ve tamam önyükler menüsünden Windows un varsayılan olup olmadığını kontrol edin değilse varsayılan yapın ayarları kaydet deyip çıkın yeniden başlatın windows 8.1 kullanıyorsanız işletim seçme yeri gelecek orda linuxu seçiyoruz ve yeniden başlıyor ama bu sefer Linux açılıyor. Bu kadar anlamadığınız yerler olursa sorabilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 05 Kas '15, 17:18

PowerID's gravatar image

PowerID
751
cevap kabul oranı: 100%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×42
×29
×5
×1
×1

Soruldu: 18 Haz '15, 10:10

Görüntüleme: 716 kez

Son güncelleme: 05 Kas '15, 17:18

powered by BitNami OSQA