Ben daha önceden JSF ve EJB kullanarak proje geliştiyordum. Ancak veri fazla olduğunda en basitinden datatable bile 5 saniye gibi bir sürede yükleniyordu. Spring 'in EJB den daha hızlı olduğunu gördüm. Ancak JSF ile birlikte kullanıldığında performans sıkıntısı olur mu? Yani Spring 'in hızını düşürür mü? Alternatif olarak ön yüzü Apache CXF ve AngularJS ile yazmayı düşünüyorum ancak zamanım kısıtlı bu yüzden bunu yedekte tutuyorum. Geliştireceğim projede veri miktarı 1 yıl içerisinde 1 milyon gibi bir rakama çıkabilir. Bu yüzden performans benim için çok önemli. Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

soruldu: 04 Tem '15, 19:36

thensa's gravatar image

thensa
45225
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 04 Tem '15, 19:43


EJB'leri iyi bir proje yapisi ile yazarsaniz cok fazla performans problemleri yasamassiniz, onemli olan veriler cogaldiginda bile projenin performansli calisabilmesi. JSF kullanirken bazi component yapilarina dikkat etmeniz mumkun oldugu kadar hafif componentleri tercih etmeniz gerekir, boylece rendering islemlerinde performans problemlerini en aza indirmis olursunuz. Ayrica server tarafinda Memcached veya Redis benzeri bir caching sistem kullanmalisiniz.

Server tarafinda EJBs (cogunlukla Stateless Beans) kullanirsaniz Spring'e benzer bir performans yakalamaniz mumkun. Spring bir Application Server gerektirmedigi icin daha hafif ve esnek olabilir. Fakat JSF'in calisma mantigi Spring veya EJBs ile degismez, JSF 2.1'den sonra biraz daha duzelmis olsa da AngularJS hizinda rendering yapamiyacaktir. JSF 2.2 ile html5 kullanirsaniz daha hizli rendering yapabilirsiniz.

Eger performans cok onemliyse Spring MVC + Thymeleaf (html 5 template engine) veya Spring MVC ve AngularJS kullanmanizi tavsiye ederim.

permanent link

cevaplandı: 06 Tem '15, 20:15

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

1

Merhaba, evet verinin miktarı performansı fazla etkilememeli, bu ilk önceliğim. Caching ile biraz bunu biraz daha sağlayabilirim dediğiniz gibi. Spring ile JSF birlikte kullanıldığında business katmanına kadar Spring yönetiyor. Bunu göz önüne alırsak, projenin ilk dönemlerini JSF ile devam ettirebilirim. Daha sonrasında rendering işlemleri yetersiz kalırsa, Managed Bean katmanını REST katmanıyla değiştirip AngularJS ile devam edeceğim.

Yorumunuz için teşekkürler, çok aydınlatıcı oldu.

(07 Tem '15, 01:35) thensa thensa's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×282
×130
×34
×28
×6

Soruldu: 04 Tem '15, 19:36

Görüntüleme: 561 kez

Son güncelleme: 07 Tem '15, 04:59

powered by BitNami OSQA