Kocaeli Üniv. Bilgisayar Müh. 1.sınıf öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek adına bugün başladığım firmada WEB programlama için PHP diline adım atmak istiyorum. Fakat bunun için hangi kaynaklardan yararlanmalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim, bu dili öğrenmek için kesinlikle şunu şunu da bilmen gerekiyor tarzında söyleyeceğiniz neler var. Yol gösterici önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

soruldu: 04 Tem '12, 11:07

kamuranakcay's gravatar image

kamuranakcay
16234
cevap kabul oranı: 0%


Bir şeyi öğrenmenin en kolay yolu onu uygulamaktır.

Aklında ki bir projeyi gerçeklemeye çalışmak sana inanılmaz derece de bilgi birikimi ve tecrübe kazandıracaktır. Öğrenmenin en iyi yolu budur. Kitap okumak ise teorik bilgi açısından iyidir ve bazı telkinler ve tavsiyeler seni o konuda vizyon sahibi yapabilir.

permanent link

cevaplandı: 04 Tem '12, 16:25

Tunahan%20Pehlivan's gravatar image

Tunahan Pehlivan
2.5k61740
cevap kabul oranı: 15%

PHP, internet ortamında hakkında sayısız döküman/makale bulabileceğiniz, öğrenimi kolay ve inanılmaz esnek, yapabilecekleriniz geliştirim kabiliyetlerinizle sınırlı pek sevimli bir dildir. Bu dili öğrenme yolculuğunuzda size şimdiden başarılar diliyorum.

Bir programlama dili öğrenilirken ilk tavsiyem dile dair bir referans esere sahip olunmasıdır. Bu bağlamda PHP'ye diar de bir referans esere sahip olmanızı önermekle birlikte, PHP'nin kendi referans dosyası olan ve PHP'ye dair herşeyi bulabileceğiniz PHP Manuel'in varlığı, referans esere dair zorunluluğu büyük oranda azaltıyor.

Manuel'e göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Manuel'i online olarak okumak, download edip localde okumakta da mümkün. Manuel'in Türkçe klavuzu da var.

PHP'ye dair temel bazı konuları Türkçe olarak işleyen makaleler için de şu bağlantıyı dikkatinize sunayım...

permanent link

cevaplandı: 04 Tem '12, 16:44

hakdogan's gravatar image

hakdogan
2.1k31926
cevap kabul oranı: 43%

@hakdogan ve @tunahan-pehlivan arkadaslarin tavsiyelerine ek olarak web programlamaya basliyorsaniz kucuk bir yol haritasi asagidaki gibi olabilir.

Web Programlamanin ABC'si(PHP icin olmassa olmazlar!):

 1. HTML5
 2. CSS3
 3. JavaScript(temel duzeyde, ilerisi icin jQuery ve jQuery UI)

PHP ve ilgili teknolojileri ogrenmek icin:

 1. PHP
 2. SQL(veritabani sorgu cumlecikleri)
 3. MySQL Veritabani(MySQL internette PHP ile en cok kullanilan veritabani)
 4. Apache HTTP Server

Bunlar genelde is ilanlarinda LAMP(Linux, Apache Server, MySQL, PHP) kisaltmasiyla gecer.

Yukaridaki teknolojileri biraz ogrenip kendi test projelerinizi yazdiktan sonra size tavsiyem PHP ile yazilmis acik kaynak(open source) bir proje bulup ordaki kodlama mantiklarina bakarak kendi PHP kodlama yeteneklerinizi gelistirmeniz yönünde olacaktir.

Kolay gelsin.

permanent link

cevaplandı: 04 Tem '12, 17:37

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

değiştirildi: 04 Tem '12, 17:44

PHP'nin kendi manual'ını kaynak olarak almanı öneririm. Öğrenemeyeceğin kadar fazla bilgi var. Hem kendi kaynağı olduğundan en güncel ve kapsamlı bilgiyede buradan erişebilirsin. Sayfa altında kullanıcılarda kod örnekleri veriyorlar. Türkçe dil desteği de var.

Öğrenirken IDE kullanma derim. Kodları başta elle yazmaya alışırsan daha kalıcı öğrenirsin. Mümkünse kod tamamlama özelliği olmayan, sade, renklendirme özelliği olan bir editor kullan. Notepad++ öneririm.

PHP kurulumunu paket halinde (wamp, xammp gibi) yapmak yerine elle kurmanı öneririm. Neyin nerede olduğunu, hangi paketi açmak için nerelere girdiğimizi, ayarların nerede bulunduğunu vs bilmen senin açından iyi olur.

Öğrenirken herhangi bir kitaba, video anlatımlara, bloglara vs. bağlı kalma derim. Herkes sana bilmeni istediği kadarını öğretir. Eğer anlatan kişi yeterince bilgiye sahip değilse eksik ve yanlış öğrenebilirsin. Bunu düzeltmek daha zor olur. Ayrıca örnekler üzerinden öğrenirsen o örnekteki kodları ezberler heryerde onları kullanmaya çalışırsın. Neyin ne olduğunu, neden o şekilde kullanıldığını bilmen çok önemli.

PHP frameworklerinin bir çoğu öğrenme aşamasında hatta sonrasında bile çok tehlikelidir. Başlangıçta adını bile anma derim. Sonrasında ihtiyacına göre, içeriğine göre kullanmak istiyorsan seçebilirsin.

Son olarak PHP yapısını öğrenmek kolaydır. Başka dillerle münasebetin olduysa daha da kolay öğrenirsin. Esnektir, bir işi farklı yollardan, farklı komutlarla yapabilirsin. En basitinden tip denetimi esnektir. Değişkenlerin tipi içeriğindeki veriye göre şekillenir. Daha önceden Java, C gibi bir dilde kod yazdıysan bu sana avantajdan çok dezavantaj olarak gelebilir. Dahili kütüphanesinde neredeyse tüm işine yarayacak fonksiyonların karşılığı vardır.

permanent link

cevaplandı: 18 Tem '12, 10:27

Slothere's gravatar image

Slothere
15615
cevap kabul oranı: 0%

Webteders.com dan eğitim videolarını izleyerek de öğrenebilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 05 Tem '12, 03:23

ECobanoglu's gravatar image

ECobanoglu
21115
cevap kabul oranı: 0%

egitimofis.com'daki PHP video anlatımları özellikle başlangıç için süper.Ben çok istifade ettim. 5-25 dk arası değişen videolar vardı. Toplamda 70 tane civarıydı sanırım. Yalnız site kapanmış galiba, internette başka yerden(forumlardan felan) bulabilirsen şiddetle tavsiye ederim.

permanent link

cevaplandı: 05 Tem '12, 03:32

mhkoca60's gravatar image

mhkoca60
1.8k264554
cevap kabul oranı: 15%

@CemIkta'nın bahsettiklerini (en azından temellerini) öğrendikten sonra PHP framework'lerinden birini seçip, onun nimetlerinden de faydalanabilirsiniz. PHP ve diğer web teknolojileri için w3schools.com çok faydalı bir ortam.

PHP frameworklerini de phpframeworks.com adresinden inceleyebilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 05 Tem '12, 04:17

css's gravatar image

css
1615
cevap kabul oranı: 0%

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Anladığım kadarıyla PHP ye başlamadan önce HTML bilmem gerekiyor. Bunun içinde kolaylık sağlayacak Frontpage programı önerildi, yanılmıyorsam yapılanlar HTML kodu olarak arkada oluşturuluyormuş. İlk önce benim bu programımı öğrenmek için adım atmam gerekiyor :S

permanent link

cevaplandı: 05 Tem '12, 04:37

kamuranakcay's gravatar image

kamuranakcay
16234
cevap kabul oranı: 0%

Frontpage eskide kaldı. Office 2007'den sonra ismi Expression Web oldu. Ayrıntı için: http://www.microsoft.com/expression/products/Web_Overview.aspx. Ayrıca bu işi yapan ücretsiz bir sürü yazılım var: http://webdesign.about.com/od/windowshtmleditors/tp/free-windows-editors.htm

(05 Tem '12, 04:48) css css's gravatar image

yukarıda bahsettiğim video derslerde başta Frontpage, devamında dreamweaver kullanarak anlatıyor. Ayrıca HTML öğrenmek basit bir iş. İnternetten bol miktarda yazılı kaynak da bulabilir, 1-2 günde öğrenebilirsin.

(05 Tem '12, 05:14) mhkoca60 mhkoca60's gravatar image
5

@kamuranakcay HTML5 ogrenmek icin basit bir editor kullan(notepad++ veya benzerleri gibi), html tag'larini elle yaz, daha kolay anlar ve ogrenirsin. FrontPage, Expression Web, Dreamweaver gibi programlardan uzak dur bu programlar fast food kadar sagliksizdir, kucuk bir html parcasi icin arkada anlamadigin bir suru kodlama olusturur.

(05 Tem '12, 06:13) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×172

Soruldu: 04 Tem '12, 11:07

Görüntüleme: 4,175 kez

Son güncelleme: 22 May '15, 10:48

powered by BitNami OSQA