Merhabalar,

Yeni bir projenin başlangıç aşamasındayız; Scrum ve TDD uygulamak istiyoruz ve bu konularda ekip olarak pek tecrübeli değiliz. Projenin başlangıcında özellikle Test Driven Development yaklaşımı ile geliştirme yapılacak ile nasıl bir başlangıç yapmak ideal olur? Gördüğüm kadarıyla TDD önce testlerin yazılmasını sonra kodun implemente edilmesini tavsiye ediyor.

Peki proje başlangıcında projenin mimari tasarımının planlandığı bir adım var mıdır? Önceki projelerimizde ilk başta projenin mimari tasarımına zaman ayırıp ondan sonra kodu yazmaya geçtik. Projeye doğru bir başlangıç yapmak istiyoruz.

Proje başında projenin genelinin mimari tasarımını planlamak Agile metodolojilerine test düşer mi?

Sizler Agile projelerine başlarken nasıl bir yol izliyorsunuz?

soruldu: 19 Tem '15, 07:47

merakedenadam's gravatar image

merakedenadam
22191015
cevap kabul oranı: 20%


Cok fazla proje tecrubem yok ama nasil uyguladigimi belirteyim.

Oncelikle gereksinimleri kullanici hikayeleri ve gorevler olarak cikarilmasinin avantaj sagladigini gordum. Biraz incremental (hafif bavul prensibi) gitmeyi genellikle tercih ediyorum. O hikayenin ihtiyaci neyse o teknolojileri projeye dahil ediyorum veya gelistirme yapiyorum.

Mimari tasarimi genellikle yapilir ama detayli sekilde degil tabiki. Zaten cogunlukla uc katmanli mimari uygulanir. Uc katmanli bir mimaride Top-Down TDD uygulandiginda gosterim katmanindan baslanarak asagiya dogru gidilir. Gosterim ve veri katmaninda cok fazla bir refactoring e vs ihtiyac olmuyor fakat isletme katmaninda her zaman mumkun.

Kisaca ozetlersem kullanici hikayesinin ihtiyac duydugu teknoloji, gelistirme, tasarim vs neyse sadece onu uygularim. Ama bunu yaparken de sonraki hikayeleri de goz onunde bulundurmakta fayda var. Baska hikayelerin ihtiyaci olan bir seyi ilgili hikayeye sira geldiginde yaparim. Bu sekilde yapilan gelistirmenin faydali olabilecegini dusunuyorum. Karmasayi vs daha da azaltiyor. TDD nin de amaci buna benzer.

permanent link

cevaplandı: 20 Tem '15, 02:27

omerozkan's gravatar image

omerozkan
87581528
cevap kabul oranı: 9%

Merhabalar, cavabınız için çok teşekkür ederim. Kusura bakmayın yoğunluktan cevap verme fırsatı bulamadım. Projeye başladık, TDD ve Scrum'a alışkın olmayan ekibimiz için biraz garip bir geçiş süreci olduğunu söyleyebilirim. Alışkanlıklardan kurtulup büyük resmin detaylarını düşünerek zaman kaybetmek yerine incremental olarak story'ler üzerinden ilerlemeye çalışıyoruz. Yeni bir tekniği uygulamak ve heyecanını hissetmek çok güzel bir duyguymuş, tavsiye edebilirim.

permanent link

cevaplandı: 24 Tem '15, 17:46

merakedenadam's gravatar image

merakedenadam
22191015
cevap kabul oranı: 20%

Cevabınız
toggle preview

powered by BitNami OSQA