Merhabalar Bir sorunum var şuan bir vakıf üniversitesinin bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun oldum. Ama Bir sorunum var oda İngilizcemin yeterli seviyede olmaması, bende bu sorunu work&travel yaparak hem dil öğrenip hemde bir yazılım firmasında tecrübe kazanmak istiyorum. Ama bu fikir bir yandan bana çekici gelirken diğer yandan zaman kaybı gibi geliyor ve direk bir işe girmem konusunda içimden bir dürtü beni sürekli rahatsız ediyor. Sizden ricam kafamı kurcalayan bu sorun hakkında fikrinizi beyan etmeniz ve bana sorunum hakkında yardımcı olmanız.

soruldu: 20 Tem '15, 17:16

frknkntr's gravatar image

frknkntr
62681122
cevap kabul oranı: 26%


Merhaba,

Ben de senin durumundayım. Yurt dışına gitmeyi orada çalışmayı(başlangıçta yarı zamanlı devamında yüksek lisansla birlikte tam zamanlı) düşündüm. Bu konuda araştırma da yaptım. Dil kursu için 6 ay gitmeyi düşündüm. Ülke olarak İngiltere'yi araştırdım. Maddi bakımdan bayağı yük getiriyor. Harcamalarına bağlı olarak 40.000 TL civarında bir masraftan bahsediyorum. Bu senin harcamalarına kalacağın yere bağlı olarak artıp azalabilir. Yabancı dilini Türkiye'de de geliştirebilirsin. Ancak bunun için çok çaba göstermen gerekiyor. Sadece dil kursuna gitmek yeterli değil malesef. Tam olarak nelerden bahsettiğimi aşağıdaki yazıdan detaylı olarak öğrenebilirsin. http://markmanson.net/foreign-language

Work&Travel'da çok dikkatli olmak gerek. Giden arkadaşlarımdan edindiğim tecrübelere dayanarak sadece gitmek bir şey ifade etmiyor. Gidip de Türk arkadaşlarınla vakit geçirirsen bir şey öğrenemeden geri gelirsin, parana va zamanına yazık olur.

İngilizce'nin işteki önemine gelirsek, İngilizce'yi akıcı olarak konuşmayan ben bile sektörün önde gelen şirketlerinde çalıştığımı ve benzer durumdaki arkadaşlarımı da baz alarak iş bulamazsın diye bir şey yok. Tabiri caizse 'kendini pazarlamasını' bileceksin. Yaptıklarını ve yeteneklerini, hedeflerini ve başardıklarını örneklerle anlatacaksın. Pozitif olacaksın vs. Bunlar iş görüşmesi tekniklerinden bazıları. Eğer uluslararası bir şirkette yada uluslararası iş yapan bir şirkette çalışacaksan doğal olarak senden iyi derecede İngilizce konuşman beklenebilir. Ancak yurtiçine iş yapan bir şirkette çalışacaksan senin seviyen yeterli olacaktır.

Her zaman hedeflerin doğrultusunda adım at. Hedeflerini gerçekleştirmende İngilizce seviyen yetersizse buna çalış. Değilse seni hedefine götürecek adımlara odaklan.

Birileri bir şey yapıyor, söylüyor diye değil; hedeflerine/amaçlarına uygun ise yap. Bunu her zaman aklında bulundur.

Umarım düşüncelerim faydalı olur.

permanent link

cevaplandı: 22 Tem '15, 07:07

UgurYasar's gravatar image

UgurYasar
18114
cevap kabul oranı: 40%

teşekkürler Uğur hocam cevapladığınız için. Önerileriniz aklımda bulunucak

(22 Tem '15, 14:43) frknkntr frknkntr's gravatar image

Estağfrullah. Aklına takılan bir şey olursa sorabilirsin.

(23 Tem '15, 04:03) UgurYasar UgurYasar's gravatar image

ingilizcem yeterli seviyede değil derken tam olarak neyi kastediyorsun? yazılımcılar için ingilizce teknik dokümanları okuyup anlayabiliyor olmamız gerek aynı şekilde google da how to ... in java c++ diye aratıp çıkan sitelerde sorumuzun cevabını bulmak için yeterli ingilizce gerek, eğer senin ingilizce bunlara yetiyorsa bence yurtdışına çıkmana çok da gerek yok çok rahatlıkla çalışabilirsin ve bir yandan da bu konuda kendini geliştirebilirsin. Yazılım için ingilizceyi akıcı konuşmana çok iyi anlamana (listening ) gerek yok ilk olarak okuduğunu anlaman yeter. Piyasada bulunan mühendislerin %90 ı bu seviyededir ve yettiğini görüyoruz. Bilg. müh. mezun olmuşsan sanırım bu konuda yeteri kadar altyapın vardır. Ama yurtdışında yazılım sektöründe iş bulursan hiç kaçırma çok güzel tecrübe olur. Ama W&T da genelde ayak işleri yaptırıyorlar diye biliyorum yazılımla ilgili bir şey olduğunu hiç duymadım eğer varsa bizide bilgilendirirsen seviniriz.

permanent link

cevaplandı: 21 Tem '15, 01:43

ibrahim472's gravatar image

ibrahim472
2.0k1615
cevap kabul oranı: 10%

Merhabalar özellikle yeni mezun olmuş ve mezun olmaya yaklaşan Bilgisayar Müh. ve Yazılım Müh. olacak arkadaşlara öncelik olarak şiddetle ingilizce problemini çözmelerini tavsiye etmekteyim.İngilizce aslında bir zorunluluk olarak değil mesleğiniz doğası gereği öğrenmeniz gerektiğini lütfen öncelik olarak anlayın.Eğer yeterli seviyede kendinizi ingilizce olarak ifade edemez,döküman okuyamaz veya sunum yapamayacak seviyedeyseniz.Öncelik olarak ister Türkiye de ister imkan varsa yurt dışında dil sorununuzu çözmenizi tavsiye ederim.Unutulmamalıdır ki ertelenen herşey birgün mutlaka başınızı ağırtacaktır.

permanent link

cevaplandı: 27 Tem '15, 05:46

caglarturkurka's gravatar image

caglarturkurka
6653712
cevap kabul oranı: 6%

Teşekkürler Çağlar hocam, bende bunun farkında olduğum için nasıl çözebileceğimin arayışındayım. Ama ben şuan literatür takip edebilecek seviyede ingilizce okuyabiliyorum, konuşma ve yazma konusunda ama oldukça eksiğim bunun nasıl tamamlanacağını merak ediyorum... Türkiye de açıkça kurslara güvenmiyorum. Yurt dışında da nasıl bir eğitim ile eksikliklerimi gidereceğimi bilemiyorum

(27 Tem '15, 08:05) frknkntr frknkntr's gravatar image

Merhaba. Dil problemini şimdi çözmez isen ömür boyu eksikliğini yasayacaksin. Bir an önce çözmeye çalış.

permanent link

cevaplandı: 20 Tem '15, 19:11

macroasm's gravatar image

macroasm
6699
cevap kabul oranı: 0%

Dil seviyem şuan okuduğumu anlamama yetiyor. Mesela şuan okuduğum "design patterns elements of reusable object-oriented software" kitabında çok nadir sözlüğe bakarak anlayabiliyorum. Ama konuşma konusunda çok zayıfım. Bu seviye eğer yeterliyse eğer hiç düşünmem zaten. Cevaplarınız için teşekkürler

permanent link

cevaplandı: 21 Tem '15, 12:50

frknkntr's gravatar image

frknkntr
62681122
cevap kabul oranı: 26%

2

Bence konusma ve dinleme konusunda da kendini gelistirmelisin. Etkinliklerde yabanci konusmacilarla sohbet edememek kotu bir durum :)

(23 Tem '15, 06:44) omerozkan omerozkan's gravatar image

katılıyorum ama bunu yurt dışına çıkmadan nasıl başarabileceğimi bilmiyorum. Şuan listening alıştırmaları yapıyorum ama speaking için ne yapabileceğimi bilmiyorum

(23 Tem '15, 08:24) frknkntr frknkntr's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×19
×6
×5

Soruldu: 20 Tem '15, 17:16

Görüntüleme: 736 kez

Son güncelleme: 27 Tem '15, 08:05

powered by BitNami OSQA