Merhaba, Soru başlıkta mevcut. Unit test ile ilgili bir çok örnek buldum.Fakat Integration ve Functional test kavramlarını ve uygulamalarını pek öğrenemedim. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

soruldu: 24 Ağu '15, 04:37

ugurcanlacin's gravatar image

ugurcanlacin
816101625
cevap kabul oranı: 11%


Unit test ; Sınıf içindeki metodların girdilere göre nasıl davrandığının testidir. Metod içindeki her satıra dokunduğundan, daha sonra aynı metod üzerinde değişiklik yapıldığında varolan davranışları bozup, bozmadığını hemen farketme imkanı sağlar.

Integration test : Yazılım içindeki modül, komponent'lar(birbiri ile bağımlı) arasındaki testlerdir. En basit ve çok kullanılan entegrasyon testi, uygulamanın data resource(rdbms; oracle, mysql, document based : mongo, couchdb, cassandra..)'ları ile olan testleridir.

Örnek ; Yeni bir domain oluşturdunuz ve domain ile ilgili bir sorgu yazıp, bunu kriterlere göre filtereyip döneceksiniz. Bunun için data resource 'a bağlanıp, yazdığınız dao katmanındaki sorgu ile ilgili metodu test edeceksiniz.. uygulama - data source arasındaki bağımlılık gibi.

Fonksiyonel test : Uygulamanın girdilere göre, beklenen çıktıyı verip, vermediğinin testidir. Unit'ten farkı ise, fonksiyonel testte birimlerden öte bir sürecin test edilmesidir. Örnek : Login sayfan var, valid değerleri girdiğinde, otantike olup, başarılı sayfasına yönlenmesini beklemek ve valid olmayan değerleri girdiğinde, değerlere göre hata mesajlarını alıp, fail sayfasına yönlenmek gibidir.

permanent link

cevaplandı: 24 Ağu '15, 17:00

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.5k639100
cevap kabul oranı: 18%

Cevap icin tesekkur ederim.

(25 Ağu '15, 07:29) ugurcanlacin ugurcanlacin's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×14
×5
×2
×2
×1

Soruldu: 24 Ağu '15, 04:37

Görüntüleme: 376 kez

Son güncelleme: 25 Ağu '15, 07:29

powered by BitNami OSQA