Merhabalar,

Bir süredir merak ediyorum ve biraz da araştırdım ancak tam ve doğru cevabını bulamadım. Yapmak istediğim aslında çok temel bir iş olmasına rağmen bu konudaki tecrübelerini kimse paylaşmamış veya ben denk gelmedim.

Kurumsal bir projede Türkiye' ye ait il ve ilçe bilgilerini almak istiyoruz ve bunu tabiki bir web servis olarak istiyoruz. Doğruluğundan %100 emin olduğumuz bir servise ihtiyaçımız var.

Bu işin mantığı tam olrak nedir emin olmadığımdan bir web servis diyorum ancak yalnış düşünüyorsam ya da daha farklı yolları varsa onuda belirtmenizi rica ederim.

http://www.tkgm.gov.tr/tr ye ait bir servis var ancak kendileri gelen sonuçların test amaçlı ve kesinlikle %100 doğruluğundan emin olmadıklarını belirtiyorlar. Kendileri de devletin farklı bir kurumundan bu datalara ulaştıklarını ayrıca söylediler. Bende orayı bir kaç kere aradım ancak ben "web servis" deyince her defasında bir kaç saniye sessizlik oluştu. Neyse çok uzatmıyorum...

Bu konuda tecrübeleri arkadaşların yardımlarını rica ediyorum. Herkese iyi çalışmalar.

soruldu: 26 Ağu '15, 06:04

Sel%C3%A7uk%20G%C3%9CRAL's gravatar image

Selçuk GÜRAL
1113
cevap kabul oranı: 0%


Hocam öncelikle bir yanlışlık yapmışım onu düzelteyim müsadenizle, SOAP değil bir HTML PARSER aracı demek istedim. Karışıklığın ortaya çıkma nedeni parser aracı olarak JSOUP kullanmam ve isim benzeliği.... :)

Bu doğrultuda verdiğim site iç işleri bakanlığının bir hizmeti olduğu için en güncel içeriklere ulaşabilirsiniz. Orada da yapmanız gereken ya pdf formatında çıktı alır ve kullandığınız dilde PDF to SQL şeklinde bir sistem yazarak veritabanınıza kaydedebilirsiniz. Ama gerçekten kullanışlı bir yöntem olmaz.

Bunun dışında kullanabileceğiniz diğer yöntem ise HTML PARSER araçlar ile söz konusu sitede ki Listeler kısmındaki SELECT taglerini parse ederek kendi veritabanınıza kaydetmek. HTML Parser araç olarak JSOUP tavsiye ederim.

İsterseniz Wikipedia'dan ister İç İşleri Bakanlığı'nın sitesinden almak istediğiniz bilgilerin taglerini sayfa kaynağını görüntüleyerek öğrenebilirsiniz. Daha sonra bulduğunuz tagleri Jsoup aracına vererek içeriklere ulaşabilirsiniz. Ama bakanlığın sitesinde il seçmeden ilçelere ulaşamıyorsunuz orada ilk önce select tag'i içerisinde option taglerine sırayla selected değeri göndererek ilçelere erişmek lazım...

Ama iki türlü de garanti bir işlem söz konusu değil tabiki de, site tasarımı değiştiği zaman sistemi yenilemek gerekir. Açıkçası büyük kuruluşlar nasıl bir yöntem izliyor bir fikrim yok... Belki bir harita uygulama API'si (Google Maps, OpenStreetMap vb.) kullanarak ulaşıyorlardır ama kesin bir bilgim yok.

Hayırlı günler...

permanent link

cevaplandı: 26 Ağu '15, 10:20

frknkntr's gravatar image

frknkntr
62681122
cevap kabul oranı: 26%

@frknkntr bu konuya acaba ben olması gerekenden fazla önem mi veriyorum diye düşünmeye başladım :) açıkcası bunu sağlayan bir kuruluş olmaması biraz tuhaf geldi. Avrupa ve Amerika' da bu ve buna benzer konuda servis sağlayan o kadar çok kuruluş var ki sanırım ben Türkiye' de bu konuda bir çözüm olmamasının hayal kırıklığına uğradım. Değerli önerilerin için çok teşekkür ederim.

(27 Ağu '15, 04:13) Selçuk GÜRAL Sel%C3%A7uk%20G%C3%9CRAL's gravatar image

Selçuk bey size katılmamak elde değil, daha bunun gibi yüzlerce servis eksik. Mesela biz de bir proje için İETT'den durak konumlarını alabilir miyiz diye sorduk ama henüz öyle bir hizmetimiz mevcut değil dediler ve eklediler eğer becerebiliyorsanız sitemizden çekebilirsiniz diye... Umarım istediğiniz şekilde çözmenin bir yolunu bulursunuz. Kolay gelsin

(27 Ağu '15, 07:52) frknkntr frknkntr's gravatar image

Merhabalar, bu sitede güncel il ve ilçeler mevcut ayrıca daha detaylı bilgiler de veriyorlar ve bu siteyi kaynak gösteren bir wiki sayfası da mevcut 12.08.2015 tarihinde güncellenmiş.Linki burada isterseniz wiki sayfasından HTML Parser ile verileri çekip kendi servisinizi (veri tabanınızı) oluşturabilirsiniz. Öbür türlü bir API/servis sağlayan sistem henüz yok devlet organlarında bu konuda...

permanent link

cevaplandı: 26 Ağu '15, 07:49

frknkntr's gravatar image

frknkntr
62681122
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 26 Ağu '15, 10:21

@frknkntr bahsettiğin site güncel görünüyor ancak burası kullanım için bir servis hizmeti yerine, pdf formatında dosya veriyor. Bu bilgileri dosya şeklinde sunan başka daireler de mevcut, örneğin PTT gibi. Bu benim aradığım (daha doğrusu kullanmamaya yanaştığım bir çözüm) bir çözüm değil.

Bahsettiğin gibi wiki sayfasıda mevcut ancak oradaki datayı SOAP ile nasıl çekeceğimi anlaşım değilim. Bunu nasıl yapabilirim?

Merak ettiğim şeylerden bir taneside, Türkiyedeki lider e-ticaret siteleri bu bilgileri nereden alıyor. Yani bir excel, pdf dosyası indirip datayı okuyup veritabanına mı yazıyorlar yoksa başka daha modern çözümler mevcut mu?

Cevabın için çok teşekkürler @frknkntr

permanent link

cevaplandı: 26 Ağu '15, 09:12

Sel%C3%A7uk%20G%C3%9CRAL's gravatar image

Selçuk GÜRAL
1113
cevap kabul oranı: 0%

Evet aynen bu il ve ilçeleri alıp kendi db lerine yazıyorlar bir yerden çekmiyorlar, bu bilgiler bir servisten çekilerek kullanılamaz, her seferinde gereksiz zaman kaybı oluşur,servis kapanabilir,askıya alınabilir güvenemezsin. tüm e ticaret siteleri vb kendi db lerinden çekiyorlar.

(26 Ağu '15, 09:38) ibrahim472 ibrahim472's gravatar image

@ibrahim472 benimde yapmak istediğim senin bahsettiğin gibi il, ilçe bilgilerini kendi veritabanımda saklamak. Yalnız bir farklılık var ben bunu bir servisten (%100 doğru ve güncel olduğundan emin olduğum bir servisten) çekmek istiyorum. Süreçi otomatize ederek belirli aralıklarla veritabanımı güncelleyip hiç excel, pdf gibi dosya işleriyle uğraşmak istemiyorum(dum). Görüyorum ki bu pek mümkün görünmüyor. Yanıtın için ayrıca teşekkür ederim.

(27 Ağu '15, 04:06) Selçuk GÜRAL Sel%C3%A7uk%20G%C3%9CRAL's gravatar image

Yapmak istediğin sistemi esnek olacak şekilde tasarlamanı tavsiye ederim türkiyede ilçeler il olabiliyor ilçeler başka bir ile bağlanabiliyor örn Gebze eskiden istanbulun bir ilçesi iken daha sonra kocaeline bağlandı düzce ilçe iken il oldu

permanent link

cevaplandı: 26 Ağu '15, 11:48

greenegitim's gravatar image

greenegitim
25
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

powered by BitNami OSQA