Uml tasarımı nasıl yapılır? hangi programları tavsiye edersiniz?

soruldu: 31 Ağu '15, 12:09

ercet00ilk's gravatar image

ercet00ilk
994455664
cevap kabul oranı: 11%


Merhabalar, bir yazılım projesinde implementasyona geçmeden önce gerçekleştirilmesi gereken adımlar vardır. İlk önce problemin anlaşılması için araştırmalar yapılır. Sonra yapılan araştırmalar analiz edilir. Daha sonra Analizlere göre gereksinimler ve kullanım senaryoları oluşturulur.(Use-Case) UML bu adımda başlıyor aslında senaryoları Use-Case diyagramına çevirmek UML'in başlangıç adımı sayılabilir. Daha sonra ihtiyaca göre Sınıf diyagramı, durum diyagramı, akış diyagramı gibi diyagramlar oluşturulur. diyagram adımlarının hepsi UML kapsamında sayılır. UML bir sistem için çok önemli bir kaynaktır ve maliyet düşürücü bir etkendir. Mesela başta yapılan bir durum diyagramı test aşamasında sistemin hangi durumda hangi çıktı vermesi gerektiğini gösteren bir araçtır. Eğer yapmamış olsaydık ya test adımı sağlıklı olmayacaktı ya da test aşamasında durum diyagramı tarzı bir şeyler karalamak zorunda kalınabilir.

UML için araç olarak 1,5 yıldır Enterprise Architect kullanıyorum ve çok memnunum tavsiye ederim

permanent link

cevaplandı: 31 Ağu '15, 19:56

frknkntr's gravatar image

frknkntr
62681122
cevap kabul oranı: 26%

Açıklamalarınız için teşekkür ederim, ben de Enterprise Architect kullanmak istiyorum, daha doğrusu öğrenmek istiyorum. türkçe kaynak paylaşabilirmisiniz, nedir nasıl yapılır? teşekkürler.

(01 Eyl '15, 12:30) ercet00ilk ercet00ilk's gravatar image
1

Hocam biz Enterprise Architect programını nesne tabanlı programlama ve yazılım mühendisliği derslerinde kullandık, hocalar basit giriş işlemlerini gösterdiler ve temel atmış olduk. Daha sonra staj projem ve bitirme projemde kullanarak iyice pekiştirme imkanı buldum. Yani kullandığım bir kaynak olmadı hiç, zaten UML elementlerini anlarsanız ve aralarında ki ilişkileri belirlerseniz programda sadece sürükle bırak işlemleri ile basit işler çıkarabilirsiniz.

(01 Eyl '15, 17:22) frknkntr frknkntr's gravatar image

Enterprise Architech ücretli diye biliyorum hemde baya pahallı, 30 günlük deneme süresince kullanabilirsin ama, Ben StarUml kullanmıştım, google da bir sürü free uml model program var biraz ararsan bulursun.

(02 Eyl '15, 03:30) ibrahim472 ibrahim472's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×8
×2
×1

Soruldu: 31 Ağu '15, 12:09

Görüntüleme: 520 kez

Son güncelleme: 02 Eyl '15, 03:30

powered by BitNami OSQA