17 yaşındayım ve bilgisayarda oldukça boş vakit geçirdiğimi söyleyebilirim.Bu işe erkenden güzel bir şekilde başlamak istiyorum.Ancak nerden başlamam gerektiğini ve izlemem gereken yolu bilmiyorum.Bu konuda bana yardımcı olmanızı gerçekten de çok isterim.

İstenildiğinde başarılıcağına inanıyorum.(Lisede sayısal okuyorum.)

soruldu: 02 Eyl '15, 15:02

Soylukedi's gravatar image

Soylukedi
25112
cevap kabul oranı: 0%

derslerine iyi çalış. iyi bir üniversite de Bilgisayar mühendisliği oku. boş zamanlarında algoritma kitapları oku

(03 Eyl '15, 06:06) Fatih Aşlamacı Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim hepsini dikkate alıcağım.

(05 Eyl '15, 13:59) Soylukedi Soylukedi's gravatar image

İngilizceyi okuduğunu iyi anlayacak kadar bilmelisin. Sonrasında ise bolca ingilizce kaynaklardan okuma yapmalısın. Bu okuduklarını pratiğe dökmek için uygulamalar yapmalısın. Eğer iyi bir yazılımcı olayım diyorsan java teknolojileri ilerlemen daha doğru olacaktır. Mümkünse oraya yönlen ve güncel opensource teknolojilerini takip etmeye çalış. Ama .net ile işsiz kalmazsın.

permanent link

cevaplandı: 04 Eyl '15, 06:23

osmanraifgunes's gravatar image

osmanraifgunes
2.4k81736
cevap kabul oranı: 31%

İyi bir yazılımcı olmak ile - Java arasındaki ilişkiyi nasıl kurdunuz merak ettim doğrusu ? C# ile yapılan çok güçlü projeler var ona kalırsa,C# bilen işsiz kalmaz demek,C# dilini ve .Net çatısını "cılız" görmek anlamına gelmiyor mu ?

Java teknolojisi ve Java dilinin ana felsefesi neydi ? "Bir kere yaz her yerde çalışsın !" Şimdi diyelim ben Windows ortamında program geliştireceğim C# mı kullanmam daha mantıklı olur Java mı ? Bir kere yaz her yerde çalışsın amacında değilim,benim amacım Windows platformuda uygulama geliştirmek,uygulamayı C# ile geliştirmem daha mantıklı olmaz mı ? :)

(11 Eyl '15, 13:04) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Merhabalar öncelikle iyi bir üniversitede İngilizce olarak Bilgisayar Mühendisliğini okumanı tavsiye ederim ve boş zamanlarda Algoritma ve Programlama temellerine çalışmanı tavsiye ederim.Ancak üniversiteden mezun olduğunda İngilizceyi halletmiş olman lazım.Şimdilik tavsiyelerim bunlar olacaktır.

permanent link

cevaplandı: 04 Eyl '15, 06:43

caglarturkurka's gravatar image

caglarturkurka
6653712
cevap kabul oranı: 6%

Ben de şuan bilgisayar mühendisliği okuyorum son sınıfa geçtim ve tercih yaparken pek de bilgi sahibi olmadan seçmiştim.İlk öğrenmeye çalıştığım şeyler bana o kadar zor gelmişti ki bitiremeyeceğimi düşünmeye başlamıştım ama aldığım dersler birbirini tamamlayarak benim eksiklerimi tamamlamama yardımcı oldu. Bilgisayarda en zor şeylerden biri bu zaten sabırlı olmak gerek ve ben de çalışılarak üstesinden gelinebileceğine inanıyorum. microsoftun açık akademisinden temel programlama derslerine girerek oradan eğitimlere başlayabilirsin sana çok yararı olacağını düşünüyorum. Başarılar dilerim..

permanent link

cevaplandı: 10 Eyl '15, 02:16

esradidembayar's gravatar image

esradidembayar
56247
cevap kabul oranı: 0%

web yazılım için php ile işe başlayabilirsin.

permanent link

cevaplandı: 02 Eyl '15, 16:05

atm10's gravatar image

atm10
461283137
cevap kabul oranı: 10%

bilgisayar mühendisiyim yerinde olsam sporcu olurum ve ingilizcemi iyice geliştirirdim daha sonra yöneticilikle devam ederdim

(03 Eyl '15, 05:10) c3434 c3434's gravatar image

Programlamaya giriş ile ilgili dokümanlar okuyarak başlayabilirsin, daha sonra algoritma nedir nasıl yazılır vs.. son olarakta java programlama öğrenmeye çalışarak devam edebilirsin. bu bahsettiğim bir dil öğrenmek için aslında ama Bilg mühendisi olduğunda zaten büyük ihtimalle yazılımcı oluyorsun ve senin bir dil öğrenmen bilgisyarla ilgil bir bölümü okurken sana 2-0 lık bir avantaj sağlar..

(03 Eyl '15, 10:09) ibrahim472 ibrahim472's gravatar image

c7634 ismli üye kendi fikrini söylemiş, kendisi için bu doğru bir karar olabilir. ancak senin için doğrumu değil mi sen karar vermelisin. şu yazıyı okumanı tavsiye ederim http://www.kurumsaljava.com/2012/05/08/programciyim-yonetici-degil/

(06 Eyl '15, 07:14) Fatih Aşlamacı Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Tüm mühendisliklerde eğitim çok önemlidir. İlk amaç çok iyi bir üniversite kazanmak olmalı,üniversitede zaten aklınızdaki soruları rahatça sorabilecek ortam bulacaksınız.

permanent link

cevaplandı: 11 Eyl '15, 12:57

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101826
cevap kabul oranı: 0%

http://www.tutorialspoint.com/computer_programming/index.htm şurdan programlama temelleriyle başlayabilirsin. Buna benzer başka "tutorial"ler de olur, çok fark etmez ne olduğu, bir yerden bir şekilde başla yeterli.

Üniversiteye güvenme, odtüye de gitsen hocalar birşey bilmiyicek, sütçü imama da gitsen bilmiyicek o yüzden üniversite için çok kasma kendini, önemli olan okuyucağın şehir olucak, önem sırasına göre İstanbul, Ankara , İzmir gibi şehirlerden herhangi birisini seç. "Başarılı olmak" tartışılabilir bi nokta olmakla birlikte, başarılı olmak için yapman gereken tek şey, çalışmak, araştırmayı hiç bırakmamak ve gerçekçi olmak. Tek bir şeye bağlı kalma, onu öğren, bunu öğren, bir şeye tamamen gömülme.

permanent link

cevaplandı: 17 Eyl '15, 07:29

ArnesTwin's gravatar image

ArnesTwin
1.1k1511
cevap kabul oranı: 14%

Üniversitelerin yeterli eğitim vermediğinden her insan hem fikir Ancak son zamanlarda çok fazla yazılımcı,mühendis çıkmaya başladı Şirkete 10 adam lazımsa 100 adam baş vuruyor,şirketin bunları elemesi lazım,hepsi ile görüşüp elemeye çalışsa zaman yetmeyecek,bu sefer %50 diplomaya %50 yapılan projelere bakmaya başlıyorlar. İyi diploma her açıdan avantaj sağlıyacaktır,sütçü imam ile odtüden mezun olan bir mühendis veya yazılımcı şirkete başvururken asla aynı düzeyde ilgi görmezler Bilkent,Odtü,İTÜ,YTÜ daha ismini saymadığım 2-3 üniversite daha var,dünya çapında saygı gören üniversiteler bunlar

(17 Eyl '15, 14:28) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Bakın basit bir mantık var, sizin ihtiyacınız olan beklediğiniz özellikleri karşılayan veya potansiyeli olan bir developer , mükemmel bir öğrenci veya mükemmel üniversite mezunu bir aday değil. Basit bir örnek vereyim, içinde bulunduğum laboratuvarda mühendis alımı yapıldı. Bu saydığınız üniversite mezunlarından özellikle uzak duruldu. Çünkü gelen adama iş mi öğreticeksiniz, "ben odtülüyüm, itülüyüm, bilkentliyim, çift anadallıyım" şeklindeki egolarıyla mı uğraşıcaksınız. O kadar Odtü, Bilkent vb. mezunları arasında Gaziantep Üniversitesi mezunu seçildi.

(17 Eyl '15, 14:55) ArnesTwin ArnesTwin's gravatar image

Diplomanın etkisi olmaz mı olur ama bu bahsedilen diploma için uğraşılacak zamanda programlamayla uğraşılsa, belki iş aramasına bile gerek kalmaz.

(17 Eyl '15, 14:56) ArnesTwin ArnesTwin's gravatar image

Tabiki sadece diplomaya bakılmıyor,ben sadece işe başvururken etkisinin olacağını ve eğitimlerinin iyi olduğunu dile getirmek istedim,yani sizin mesajınızı tamamlayıcı nitelikte düşüncelerim + Egolarının tavan yaptığı doğru,oysaki düşük zekada bir çocuğa bile ilkokuldan beri sağlam eğitim verilsin,bu eğitim sisteminde o çocuk bile ilk 5 bine girer

(17 Eyl '15, 15:05) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Ben sizi anlıyorum, üniversitelerin eğitimlerinin iyi olduğuna katılmıyorum. Nerden biliyosun diyiceksiniz, üniversitede bilgisayar mühendisliğinde okuyorum zaten. Hiçbirinin birşey bildiği yok, boş boş ortalıkta gezip, derslerde egolarını tatmin edin bireyler olarak yaşıyorlar. Bugün üniversitelerin birçoğu programlamadan sınav yapıyor, üstüne üstlük "utanmadan" kağıt üzerinde sınav yapıyor. Hiçbir kaynak yok, internet yok. Daha bunu bile aşamamış insanların barındığı yerde düzgün eğitim diye birşey olmaz. Bunlar bizlerin büyük tabuları, yıkılması gereken.

(18 Eyl '15, 02:28) ArnesTwin ArnesTwin's gravatar image

Şu dili öğren bu dili öğren demek oldukça yanlış ilk olarak sınava yönelmeni tavsiye ederim çünkü sonrası için oldukça boş vaktin olacak bunları öğrenmek için.Bir algoritma kitabı alıp boş zamanlarında veritipleri,algoritmalar nedir falan diye okuyabilirsin,bir programlama dili öğrenmek istiyorsan sana C dilini tavsiye ederim,üniversitede istediğin dilde teknolojide uzmanlaşırsın.İngilizce önemli en azından teknik ingilizce okuduğun bir kitabı yazıyı anlayabilecek kadar bu da zamanla oluyor ben hiç bir özel çaba sarf etmedim hata çözümlerini ararken yabancı forumlarda vakit geçirirken datasheet,tutorial okumaya çalışırken bir şekilde öğrendiğimi farkettim.

permanent link

cevaplandı: 17 Eyl '15, 03:50

meSutPiskin's gravatar image

meSutPiskin
3456611
cevap kabul oranı: 23%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×4

Soruldu: 02 Eyl '15, 15:02

Görüntüleme: 755 kez

Son güncelleme: 18 Eyl '15, 02:32

powered by BitNami OSQA