Programlama hakkında teknik dökümanları okuyabilecek,rahat anlayabilecek,derdimizi karşıya anlatabilecek düzeyde ingilizceyi tek başımıza ne şekilde öğrenebiliriz ? Tek başımıza öğrenmemiz mümkün değil ise,hangi tür kurslara gitmeliyiz ?

soruldu: 11 Eyl '15, 12:54

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101826
cevap kabul oranı: 0%


Merhaba, ben hazırlıkta öğrendiğim ingilizceyle teknik dökümanlar okumaya başladım. İlk başlarda biraz zorlanılsa da 1 ay kadar programlamayla ilgili dökümanlarla uğraştıktan sonra programlama kitaplarını okuyup anlayacak seviyeye gelmiştim.

Benim programlamada kendi gördüğüm, önemli olan bilmek değil, bence önemli olan öğrenilmesi gereken birşeyi ne kadar hızlı öğrendiğin. Dolayısıyla herhangi bir şeyi ne kadar hızlı öğrenir, ne kadar hızlı kavrarsan bence o derecede iyi "programcı, mühendis, etc." olursun.

Asıl konuya dönersek, ingilizceyi kendin öğren. Çok zorlanırsın ama zorlanmadan da birşey olmuyor.

permanent link

cevaplandı: 12 Eyl '15, 02:38

ArnesTwin's gravatar image

ArnesTwin
1.1k1511
cevap kabul oranı: 14%

Merhaba. Şahsi fikrim; ingilizce öğrenmeyi sadece teknik dökümanları okuyup-anlamak olarak sınırlandırmayın. Malum İngilizce global bir dil ve neredeyse her yerde az-çok ihtiyacımız oluyor. Kaliteli bir kursla olabilir ya da farklı bir yöntemle olabilir, temelden gramer yapısı ile başlayıp derinlere dalmanız, size hem işinizde hem de farklı konularda faydalı bir yabancı dil hazinesi sağlayacaktır. Diğer taraftan; Programlama işine girmeden önce yabancı dil öğrenmenin aslında zorunlu bir gereksinim olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar yabancı dil olmadan da programcılık öğrenilse de, maalesef programlama dillerinin geliştiricilerinden tutun da geliştirme ortamları, soru-cevap forumları, sorunlarda aradığınız cevapları bulabileceğiniz profesyonel ortamlar genelde İngilizce. Basit bir örnek; Java ile uygulama geliştiriyorsunuz, takıldığınız konularda internet üzerinde cevap aramadan önce Oracle sitesine girip Java dökümanlarını okuyabilmek bile, geliştirdiğiniz projede size hız kazandırır. Velhasıl kelam; genel ingilizce ile başlayıp detaya doğru yönlenmenizi acizane tavsiye ediyorum. Sorunuza cevap yazmamın bir sebebi de; yabancı dil ile ilgili hangi konu olursa olsun bir yerde hep sorun yaşayıp yabancı kaynaklara yönlenmek zorunda kalmam ve translate uygulamasının yeterli olmamasından dolayı İngilizce öğrenmek için çaba içine girmiş olmam. Muhtemelen yakında bir kursa başlayıp, uzun yıllardır geliştirmediğim için pişman olduğum İngilizce için bir adım atıcam... İyi günler diliyorum

permanent link

cevaplandı: 13 Eyl '15, 08:50

azizc's gravatar image

azizc
5181010
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×48
×6
×1

Soruldu: 11 Eyl '15, 12:54

Görüntüleme: 425 kez

Son güncelleme: 13 Eyl '15, 08:50

powered by BitNami OSQA