Merhaba değerli yazılımcı dostlar,bazı merak ettiğim konular vardı,ve sormak istedim bilgi edinmek için.Biraz uzunca olacak,sabr edip okuyup cevaplayanlara tekrar tekrar teşekkür ederim :) Sorularım programlama dili seçmekten öte,bu işin mantığını,temelini anlamaya dayanıyor,ilerliyeceğim programlama dilini çoktan seçtim(C-C++ işletim sistemleri üzerine,üst seviyede biraz da Java)

Sorularım daha çok Java,Python,C++ üzerine kurulu ( açık kaynak ) Bu soracağım soruların cevaplanması,sadece beni değil,bu soruları aklından geçiren ancak sorma fırsatı bulamayan tüm insanları bilgilendirecektir.

Sorularım;

  • Python dilinde DJango diye bildiğimiz bir dev kütüphane var,web sitesi yapmaya,internet ortamında uygulamalar yapmaya yarıyor diye biliyorum.DJango kütüphanesi Python dili ile mi yazıldı ? Python dilinin gelişmesi durduğu zaman,Python dilini bilen biri geliştirebilir mi ? Veya Python dili C++ dili ile mi geliştirilebilir ? Python dili ile yeni bir programlama dili yapılabilir mi,kaliteli olur mu ?

  • Java dilinin ortaya çıkış amacının " Bir kere yaz her yerde çalışsın! " olduğu söylendi herkese,eğer doğru ise; ben Windows veya Mac bilgisayarlarda bir uygulama geliştireceksem,Windows da C#,MacOS kurulu olan bilgisayarlarda,swift ve Objective C ile uygulama geliştirmem,Java ile geliştirmemden daha mantıklı olmaz mı ? Java androidin varlığı ile mi popüler ? İleride androidin kaybolduğunu farzedersek,Java popülatiresini korur mu ? Java ile yeni bir programlama dili yapılabilir mi ? Eğer tüm programlama dillerinde,sınır insanın beyini ise,Java dilinde neden bilgisayara hükmeden yazılımlar yazılamıyor ? (en basit örneği virüs)

  • Objective C dili ile C++ dili arasındaki farklar nelerdir ?

  • Günümüzde bütün programlama dilleri,en güçlü yazılımlar C veya C++ dillerinden ortaya çıktığına göre,neden developer diyince insanların aklına, .net,Java ve Php geliyor ?

*Gerek Windows ortamında,gerek MacOs ortamında,gerek Linux ortamında programların çoğunun C-C++ ile yazıldığını görüyoruz da,neden Java veya ona benzer üst seviye programlama dilleri ile yazılmış büyük çapta,kaliteli programlar göremiyoruz ( varsa beni aydınlatırsanız minnettar olurum )

*Java dilini kahraman yapan nedir ? Android midir ?

*Android yüklü telefonların apple ortamına göre çok hantal,kasıntı ve aşırı ram,ve pil kullanması,Java dilinin eseri mi ?

*Python(DJango)- RubyOnRails gibi programlama dilleri ve çatıları ile hem desktop,hem web uygulamaları geliştirilebiliyor ise,php ve asp.net neden hala popüler ?

*Çok iyi derecede C++ bilen bilen bir insan,çok iyi derecede Java,Python,C# VS .. gibi dilleri bilen bir insan ile karşılaştırıldığında,C++ bilen bir insanın elinde daha fazla bir güç yokmudur ?

*Java dilinin platform bağımsız olmasını ele alırsak,ios yüklü telefonlarda JVM olmadığı için,platform bağımsızlık sizce biraz da karşı tafada bağlı değil midir ?

*Programlama dillerinin kütüphaneleri,örn: Java,python,C++. Bu dillerin kendileri ilemi yazılıyor,yoksa hepsi C ile mi yazılıyor ?

*Hiç kütüphanesi olmayan bir programlama dilinde(emekleme döneminde),o dile anlam kazandıran kütüphaneler ne şekilde yazılabilir ?

Her üye 1 soru bile yanıtlasa damlaya damlaya göl olur,şimdiden teşekkürler Belki aklıma gelen sorularda güncelleme sistemi varsa güncelleyebilirim

soruldu: 12 Eyl '15, 17:03

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101826
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 12 Eyl '15, 17:06

http://www.btsoru.com/upfiles/BTSoru-Ver2.pdf

Nasıl soru sormalıyım kısmını okuyunuz lütfen.

(13 Eyl '15, 05:00) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Java kahraman falan değil. Kullanılacağı yerde kullanıyor ki Java 'nın en fazla kullanıldığı yer kurumsal çözümler. Tabi Andrıoid SDK 'sı da Java ile yazıldığından orada da kullanılıyor. Ama bir ara Google 'ın Android SDK sını Go diline geçirme çalışmaları yaptıklarını okumuştum. Ama son durum nedir, devam ediyor mu iptal edildi mi bilmiyorum. Eğer Android SDK Java harici bir dille yeniden yazılırsa illa ki Java popülerliğini kaybedecektir.

Android 'in tüm hantallığı Dalvik 'ten yani Java dan kaynaklanıyor. Bu sebeple de RAM e abanıyorlar zaten.iPhone6 da 2GB RAM var, herşeye yetiyor. Google bunun farkında bir şeyler yapmaya çalışıyor ama zaman gösterecek.

Eğer bankaların, büyük şirketlerin falan sistemlerini yapmak istiyorsan Java mükemmel dildir. Onun dışında programlamaya yeni başlayacak kişilere bile önermiyorum ben Java 'yı. Çünkü çok karmaşık.IDEleri hantal. (SSD diske, i7 3.2 GHz işlemciye, 16GB RAM e sahip bilgisayarda bile yavaş).

Zor demiyorum buna dikkat edin, sadece karmaşık.

Bu yazdıklarımı Java 'yı karalamak için yazmıyorum. Sadece kendi görüşlerimdir bunlar. Son olarak C++ Java 'dan da tüm dillerdende daha taşınabilir bir dil derim kaçarım.

Eyyorlamam bu kadar.

permanent link

cevaplandı: 13 Eyl '15, 07:13

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

Cevabınızı okurken keyif aldım, teşekkür ederim. Bu arada ufak bir yanlışı düzelteyim, acı ama gerçek olan şu ki iphone6 daki ram 1GB bu Android tarafının javadan dolayı durumunun nekadar kötü olduğunu Sizinde belirttiğiniz gibi çok net gösteriyor.

(13 Eyl '15, 09:28) XON XON's gravatar image

Cevabınız için çok teşekkür ederim :) Java neden banka gibi şirketlere daha uygundur ?

(13 Eyl '15, 09:40) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Yanlış biliyorsam düzeltin. Java güvenlik açısından çok daha sağlam ama özellikle banka veya kamu gibi kuruluşlarda Oracle veritabanı kullanımı çok fazla boyutta ve java da Oracle a ait olduğundan entegrasyon konusunda çok daha başarılı ve bildiğim kadarıyla daha stabil.

Bu sektörlere Oracle nin yatırımlarının çok fazla olmasıda etken tabii.

(13 Eyl '15, 12:14) XON XON's gravatar image

Android sdk'sinin baska bir dille yeniden yazilmasi durumunda java nasil populerligini kaybedecek onu anlamadim. Android icin c# ile de uygulama gelistirilebiliyor. Bu zamana kadar cikan asagi yukari cogu mobil isletim sistemi neden java ile gelistirildi? Madem java hantal ve yavas baska bir programlama dili ile gelistirilseydi! Son olarak c++ mi daha karmasik yoksa java mi bunu da bir arastir @kagan. Lutfen java ya fitne fesat karistirmayalim. Ogrenmek isteyen arkadaslarin aklinda suphe birakmayalim!

(13 Eyl '15, 13:30) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image

Lütfen yazılanlara iyi niyetle yaklaşalım, fitne fesat nasıl bir yaklaşımdır. Applet Yazdığım dönemden iyi bilirim, java (sadece applet için diyorum) inanılmaz hantal çalışmaktaydı. Tabii yıllar önce öyleydi şuanda nasıl bilmem ama java benim zerre ilgimi çekmiyor.

Açıkcası Linux temelli bir işletim sistemi çıkarıp java ile temellendirmenin ve javanın tercih edilmesini hiçbir zaman anlamadım.

Android Telefonlarının durumu ortada.

(13 Eyl '15, 14:09) XON XON's gravatar image

@emrecan-oztas;

Android dışında acaba hangi mobil işletim sistemleri Java ile geliştirildi? Şu liste dışında başka mobil işletim sistemi ben bilmiyorum. (https://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_operating_system ) Bunlarında hemen hepsi c++.

Sdk başka bir dilde yeniden yazılırsa dilin popüleritesi düşecektir. bunu açıklamaya gerek dahi görmüyorum. tek diyeceğim şimdiki durumda c# ile yazılsa da java kodlarına dönüşüyor(ndk dışında). şimdiki durumda illa ki java şart.

java öğrenmek isteyen arkadaşlara köstek olduğum yok. yukarda dediğim o sistemler için java en iyi çözüm. bunun dışında programlama öğrenmek isteyenler python, ruby öneririm. hantal ideleri ile java öğrenmek zaten dert.

permanent link

cevaplandı: 13 Eyl '15, 13:55

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

değiştirildi: 13 Eyl '15, 14:07

@kagan hocam Benim sempati duyduğum diller,C++ ve Python Ancak bu iki dil ile ilgili iş ilanları çok nadir ve bu beni korkutuyor. Şimdiki tüm sistemlerin temeli C++ ise,piyasa da neden aranmıyor ? Piyasa beni pek de sevmediğim Java diline itiyor,insanlar nesini seviyor pek anlamış değilim,galiba kendini çok iyi pazarladı Java,bir de simgesi çok güzel.

Ancak C# gibi dillerle masaüstü,mobil,web uygulama yazabiliyorken,C++ ile sadece makinaya gömülü kalmak da insanı biraz üzer gibi Keşke programlama dilleri çok az olsaydı da,kafamız karışmasaydı hangisi diye,çünkü hepsi benziyor

(13 Eyl '15, 14:47) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

İş ilanlarına bakıp karara varmak doğru değil. Ne yapmak istediğin önemli.

C\C++ şu alanlarda çok yoğun bir şekilde kullanılıyor ve kullanılmaya da devam edecek; oyun programlama, sistem programlama gömülü sistemler(arabalar, uçaklar, uydular, uzay mekikleri), finans sektörü, çoğu web uygulamasının arka tarafında,..... (saymakla bitmez.)

mesela f35 de c++ kullanılıyor. savunma sanayide kullanılan tek dil diyebilirim

python da zaten her gün kullanımı artan bir dil. python ile de web uygulamaları yazılabiliyor.

eğer bu alanlara ilgin varsa öğren. c\c++ python ikilisi de çok güzel olur.

(13 Eyl '15, 15:14) kagan kagan's gravatar image

C++ üzerinde ilerleyeceğim bu kesin,ancak son bir soru daha aklıma geldi

Diyelim C++ ile masaüstü program yapacağım,tasarımı kağıda geçirdim,photo shopta falan tasarımı tasarladım Nasıl o tasarımı uygulamama geçirebilirim ? C++ ile yazılan ve tasarımı mükemmel olan bir çok uygulama var

(13 Eyl '15, 15:40) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Kullandığın gui araç takımıyla ilgili birşey bu. Qt ile her türlü gui programı yaparsın.

(13 Eyl '15, 16:49) kagan kagan's gravatar image

Ben .NET'de C#, Androidde java, microcontrollerlar da C++, C kullanarak çeşitli uygulamalar geliştirdim. Prensibim yapılacak iş için hangi dil, hangi teknolojiler uygunsa onu seçerim, dil fanatikliği ya da düşmanlığını doğru bulmuyorum. Bunun yanında hepsi hakkında yorumum, bunların hepsini kullanmış birisi olarak bence .NET den gerisini çöpe at. C++ ve C'yi dil bazında yetersiz oldukları için sevmiyorum. Javada frameworklerin dağınıklığı ve "open-source"a özgü onu ordan al bunu burdan al şeklinde yapılan yamalı bohça tipi işler de geliştirme süresini bir hayli uzattığı için sevmiyorum.

Bu arada iyi dil bilmekten bahsetmişsiniz. Ben kendi adıma işe almak istediğim developerin bildiği frameworkleri, dilleri umursamazdım. Bence bi developer için en önemli özellik, ne kadar hızlı öğrendiği, birşeyi ne kadar hızlı kavrayabildiğidir. Yoksa java, C# bilmesin ne olur ki ? Zaman verirsin, öğrenir.

permanent link

cevaplandı: 13 Eyl '15, 15:35

ArnesTwin's gravatar image

ArnesTwin
1.1k1511
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 13 Eyl '15, 16:47

Bence zaman bir şeyin her şeyini bilenlerin devri,o yüzden kendime bir dil seçip o dilde uzmanlaşmak,diğer dilleri ise hayatın getirisi olarak öğrenirim İşveren kim hangi konuda uzmansa onu işe alsın diyelim,iş verene göre dakika başı bir dil öğreneceksem,benden o zaman uzmanlık beklemesinler,sonuçta insanın kullandığı programlama diline alışması,kütüphanelerini çok iyi kullanması gerekiyor,bu da o dilde uzman olmak + rakiplerine karşı daha iyi ücret Zamanında C# diline bakmıştım,ancak Windowsa çakılı kalmayı pek sevmedim + virüslerden bıkmıştım,C++ sistem programlamaya yöneldim linuxda

(13 Eyl '15, 15:44) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Bu hedeflerle ilgili bir durum. Eğer ben C++'da sistem programlayıcı olucam diyorsanız, bu yolda ilerleyin.

(13 Eyl '15, 16:59) ArnesTwin ArnesTwin's gravatar image
1

dil fanatikliği bolca booool şittt +..

developer kaliteli kod yazmalı gerisi teferruat, dil sadece araçtır.. bir developerda bu farkındalık olmalı ve bunu yaratmak için uğraşmalıdır.

(14 Eyl '15, 16:31) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Programlamada dil seçimi aynı yabancı dil seçimi gibidir.Sen iyi ingilizce biliyorum dersin ama herkes ingilizce biliyordur.Ama sen iyi bir rusça biliyorum dersen yerine göre vazgeçilmez biri olursun.

permanent link

cevaplandı: 04 Ağu '16, 03:28

yunusbuyukdeniz's gravatar image

yunusbuyukdeniz
25
cevap kabul oranı: 0%

Javanın platform bağımsız olması şu anlama geliyor aslında. yazacağınız bir java uygulaması sadece tek bir platformda çalışır, bir JVM üzerinde. bizi yıllardır kandırıyorlar yani. ama işin iyi tarafı neredeyse tüm platformlara JVMli dahil edip java uygulamamızın çalışmasını sağlayabiliyoruz. bu küçük ayrıntı dışında java gerçekten platform bağımsız hale dönüşüyor. karşı tarafa bağlı değil yani. karşı tarafta JVM yüklü değilse demişsin ama o şekilde düşünürsen. senin pcinde visual studio çalışıyor benim pcmde çalışmıyor. sende .NET runtime var bende yok. Vstudio platform mu ayırt ediyor diyeceğiz ki ikimizde windows kullandığımz halde. yada aynı mantıkla senin kullandığın herhangi bir uygulamayı benim de kullanmam için önce pcye gerekli dosyaları yüklemem lazım. bir java uygulaması için de JVM şart.

permanent link

cevaplandı: 15 Ağu '16, 01:58

yunus's gravatar image

yunus
2527
cevap kabul oranı: 4%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,102
×48
×46
×43

Soruldu: 12 Eyl '15, 17:03

Görüntüleme: 1,177 kez

Son güncelleme: 15 Ağu '16, 01:58

powered by BitNami OSQA