merhaba arkadaşlar bir aydır kafayı resmen üşütme konumuna geldim herkezde çalışan kodlar bende çalışmıyo.adım adım yapıyorum yıne olmuyo yıne olmuyo yıne olmuyo .sürekli olarak null değer almaktan beynim null oldu artık asıl amacım çoklu checkbox seçim yaparak karşılaştırma işlemi yapmaktı ürünlerin karşılaştırılması .herşeyi yaptım bir tek jquery ile seçilen dizi değişken değerlerimi metoda data olarak gönderemedim.onu geçtim tek değer verdim var id=1; null değer almktan başka bişey elde edemedim . kodlarım bu metodum sürekli null donen lanetli değerim string olarakda deger almayı denedim ama oda olmuyo
public ActionResult Index(int id) {

    return Json(id);
  }

buda ajax kodlarım başında javascriptler filan var ben belli onemli yerini gönderdim.

$.ajax({

    type: "Post",

   @*  url: '@Url.Action("Index", "Index")',*@

    url: "/Index1/Index/",
    datatype:"json",
    data: {
      id:1  dediğim gibi buradaki değeri metodla beraber string tipindede denedim sürekli null alıyorum.
    }
    });
   //end ajax

buda layout sayfam

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
  <meta charset="utf-8" />
  <meta name="viewport" content="width=device-width" />
  <title>@ViewBag.Title</title>

  <script src="~/Scripts/jquery-1.7.1.js"></script>
</head>
<body>
  @RenderBody()

</body>
</html>

görüldüğü üzere tek amacım data ile dizi olarak bir parametre almak onu yaspamadığım için tek veri almayı denedim asıl amacım var veri = []; şeklinde bir diziyi metoda parametre olarak göndermek . yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

soruldu: 16 Eyl '15, 17:45

muhammed's gravatar image

muhammed
176141621
cevap kabul oranı: 0%


Merhaba,

kodunu şu şekilde düzenleyip tekrar dener misin?

[HttpPost]
public JsonResult Index(int id)
    {
      return Json(id, "application/json",JsonRequestBehavior.AllowGet);
    }
permanent link

cevaplandı: 17 Eyl '15, 04:08

Purecoder's gravatar image

Purecoder
17615
cevap kabul oranı: 14%

hocam çok teşekkür ederimde .httppost yonlenme gibi bi işlem yapıyor .benim sayfa ise basit şekilde açılır açılmaz ajax işlemi gerçekleşiyor yani buton filan yok ona bir id numarası veriyorum o numarayıda index yani açılış sayfamın kontrolüne parametre olarak data ile göndermek istiyorum fakat bu şekıldede olmadı malesef.visual studiomda problem olmuş olma olasılığı varmı .ama herşey kusursuz çalışıyor buarada kod kontrol sistemi ilede kontrol ediyorum yani metoda ajax giriyo sadece data ile parametre gönderemıyo

(17 Eyl '15, 06:26) muhammed muhammed's gravatar image

bu arada şöyle bir hatada vermeye başladı galiba id numarası olmadığı için boş değer alamıyor ondan galiba . The parameters dictionary contains a null entry for parameter 'id' of non-nullable type 'System.Int32' for method 'System.Web.Mvc.JsonResult Index(Int32)' in 'Mv.Controllers.IndexController'. An optional parameter must be a reference type, a nullable type, or be declared as an optional parameter. Parameter name: parameters

(17 Eyl '15, 06:28) muhammed muhammed's gravatar image

kardeşim senden bişey rica etsem sen basit bu tarz bişey yapsana parametre alabılıyomusun yoksa benlemi ilgili onu anlıyayım yani benim vs da bi sıkıntı olabılırmı onu anlamak amacıyla .

(17 Eyl '15, 13:41) muhammed muhammed's gravatar image

Tam olarak yapmak istediğini anlayamadım. Ajax içerisinde method tipin "post" olduğu için bende arka plan kodunu o şekilde düzenlemen gerektiğini düşündüm çünkü genelde böyle yapılır. Eğer sayfa açıldıktan sonra ajax işlemi yapacak isen farklı bir JsonResult döndüren method oluştur Index'ten bağımsız olarak. Sayfa açılsın ajax ilede açılır açılmaz yada belirli bir butona basarak gitmesini istiyorsan da ilgili yardımcı methodu çağırarak işlemi tamamlayabilirsin. Sen işlemini sayfa açılır açılmazmı yoksa sayfa açıldıktan sonra bir olayın etkisiyle mi yapmak istiyorsun ?

(18 Eyl '15, 05:17) Purecoder Purecoder's gravatar image

şimdi aslında hiç fark etmez çünkü benim asıl çalışmam bir eticaret sitesıydı .ürünlerin altına checkbox koydum.bu check boxlarıda jquery each fonksıyonu ile bir diziye attım fakat butona basınca dizide değerleri data olarak metoda gönderemıyorum ornek 3 adet checkbox seçildi value leri 1,2,3 bu degerleri metoda gondermek istıyorum ki buradaki degerlere gore contains ile karşılaştırma sayfasına gıdıcem.vatan bilgisayardaki ürün karşılaştırma işleminde olduğu gibi.ama bir türlü o değerleri metoda gönderemedim.

(18 Eyl '15, 08:28) muhammed muhammed's gravatar image

jquery de sorun yok each fonsiyonunu kaç checkboxun seçildini anlamam için alert ile basıyorum 1,2,3 gibi değerler geliyo fakat metoda null değeri düşüyo . onu yapamıyınca tek değer göndermeye çalıştım mesela var veri=1; buda gitmedi var ahmet="mehmet"; buda gitmedi .yani ne dizi gönderebıldım nede tek veri.hep null alıyorum.

(18 Eyl '15, 08:31) muhammed muhammed's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×48
×41
×8

Soruldu: 16 Eyl '15, 17:45

Görüntüleme: 636 kez

Son güncelleme: 18 Eyl '15, 08:31

powered by BitNami OSQA