Merhaba

Üniversite Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Üniversite'de oldukça boş zamanım oluyor bu zamanı değerlendirmeye çalışıyorum. Pragmatic Programmer kitabını okuyorum, blog okuyorum, btsoruyu takip ediyorum. Kodlar yazıyorum. İyi bir yazılımcı olmak istiyorum. Programlama bilgim var, .net ile geliştirdiğim web projeleri var. Fakat benim gönlüm hep open source projelerden ve teknolojilerden yana. Fakat asp.net mvc, varken neden jsp ile kodlama yapayım ki? Örneğin Ado.Net->JDBC, .net orm frameworkleri ile javaninkiler arasındada öğrenme açısından çok zorluk yaşamayacağımı düşünüyorum .net için entity framework,nhibernate sık kullanılırken java için hibernate jpa ilede kullanılıyor. Ayrıca .net linq destekli, java da ise kısıtlı olsada filters ile birtakım işler çözülebiliyor. Html,css,javascript ve frameworkleride olmazsa olmaz. Bir çok benzer tarafı var, syntax'ı bile çok benzer. Fakat .net open source değil ve microsoft çatısı altına girmeyi istemiyorum.

Yani .net developer ve java developer olmak istiyorum. Mümkün müdür?

Teşekkürler

soruldu: 17 Eyl '15, 07:25

Black%20Death's gravatar image

Black Death
1359915
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 17 Eyl '15, 07:34

1

.NET açık kaynak oldu yalnız, bunu belirteyim.

(17 Eyl '15, 09:50) kagan kagan's gravatar image

Bu aslında ne olmak istediğinle alakalı bir durum. Sektörde bazı elemanlar var yıllarca bir konu üzerinde uzmanlaşmış ve yeni teknolojilere düşman. Neden? Çünkü adam bundan para kazanıyor. Senin bir şirkete yeni bir teknolojiyi kazandırman demek adamın o şirketteki değerini düşürür. Milyonlarca dolar para verilerek alınan yazılımı open source olanıyla değiştirip ona destek vermen şirkete büyük bir katkı sağlar. O yazılıma verilen parayı şirketin dışarıdaki bir şirkete vermek yerine neden kendi çalışanına vermesin?

Şuan Türkiye'de open source'a karşı bir korku iklimi yaratılıyor. "Kod kalitesi düşük" ve "danışmanlık alamıyorsunuz" üzerinden. Halbuki artık bir çok şirket open source projeleri fork edip kendi adı altında destek vererek para kazanıyor. IBM bunların en büyük örneklerinden biri. Danışmanlık konusunda haklılar çünkü senin gibi gençlerimizi open source projelerden soğutarak burada open source danışmanlığı sektörünün gelişmesine engel oluyorlar.

OpenSource'a gir. Java, Python, Ruby, Go fark etmez. Hem ülkemizde döviz kaybını önleyen küçük bir damla olursun. Hemde open source kültürüyle kendini geliştirirsin. Çünkü en dandik open source proje seni Türkiye'deki en iyi yazılım firmasından daha çok geliştirir.

permanent link

cevaplandı: 18 Eyl '15, 02:11

molgun's gravatar image

molgun
1.3k1921
cevap kabul oranı: 22%

1

Şirket opensource yazılım kullandı diyelim,yazılımda bir sorun olduğunda,kim çözecek o sorunu ? Yazılımı yazanların insafına kalmaktansa,büyük şirketler Microsoft,Oracle gibi firmalarla iş yaparlar,yazılımda bir sorun çıktığı zaman,tüm sorunu o şirketler üstlenir ve sorunu çözer. Kısacası şirketlerin sırtını güvenli bir yere dayaması gerekir. Kod kalitesinin düşük olduğu doğru,çünkü insanlar profesyonel yazılım üretme kaygısında değil,kendini geliştirmek kaygısında olduğu için,çıkan ürünler son kullanıcı için ne kadar kaliteli ve basit amacını gütmüyorlar.

(18 Eyl '15, 06:20) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

"Şirket opensource yazılım kullandı diyelim,yazılımda bir sorun olduğunda,kim çözecek o sorunu ?" onun koduna hakim olanlar. O projenin commiter'ları neden bu arkadaş onlardan biri olmasın? Ben de söylediğiniz olaydan bahsediyorum. Yüzlerce, binlerce open source danışmanlığı şirketi var yurt dışında. Bizde neden olmasın?

(18 Eyl '15, 07:31) molgun molgun's gravatar image

" Yüzlerce, binlerce open source danışmanlığı şirketi var yurt dışında. Bizde neden olmasın?" Zamanında pardus projemiz vardı,desteklenmeyince iptal oldu....

(18 Eyl '15, 07:36) ShooterLens ShooterLens's gravatar image
1

Gençlerimizi open source projelerinden soğuttuğumuz için olmasın? Biri çıksın fork'lasın Pardus'u devam ettirsin. Open source projelerinin destekçisi hükümet yada bir kurum değildir. Open source projeleri ayakta tutan en büyük etken insan kaynağıdır. "Özgürlüğü" de buradan gelir. Kurumlar sadece o projeye insan kaynağı sağlayarak bir open source bir projeye katkı sağlayabilir o kadar.

(18 Eyl '15, 07:40) molgun molgun's gravatar image

İnternette aslında aratılınca bulunuyor,desteğin lazım olduğu.Şimdi linki vermiyorum siyasete girmesin diye Bu işin en büyük geliştiricisi Tübitakdı,sonuçta alanlarında uzman çekirdek bir grup vardı pardusu yöneten fakat onlara destek verilmedi,meclis konuşmasını aratırsanız bulursunuz. İnsanlarımız ne zaman gelir kaygısı çekmezlerse,işte o zaman opensource daha da yaygınlaşacaktır,işsiz kalma korkusu yüzünden insanlarımız microsoft teknolojilerine bağlı kalmakta,ve haklılarda. Türkiye de durum böyle,gelişmiş ülkelerle bizdeki sektörü kıyaslamamak lazım,adamlarda gelir kaygısı yok :)

(18 Eyl '15, 07:45) ShooterLens ShooterLens's gravatar image
1

Söylediğim o Pardus çekirdek tarafında open source kültüründen uzak geliştiriliyordu. Open source gönüllülüğe dayalı bir kültürdür. Parayla bir adam open source proje geliştiriyorsa ondan ne bekleyebilirsiniz?

Gelir kaygısıyla ne alakası var bunun? Boş kaygılar bunlar. Open source projelerle uğraşanlar para kazanamıyor mu zannediyorsunuz? Ben katkıda bulunduğum open source projeler üzeriden para kazanıyorum. (Türkiye'deyim bu arada)

(18 Eyl '15, 07:50) molgun molgun's gravatar image

Opensource felsefesinin temelinde tüm insanlık için düşüncesi yatar,her şeyin kapitalizm olduğu bu vahşi dünyada kapitalizme karşıdır. Ancak insanlarımız gelir kaygısı çekmekte,yüzlerce belkide binlerce iş bulamayan yazılımcımız var,ve bu insanlar iş bulma kaygısı yüzünden boş zaman bulup opensource geliştiremiyor. Bir şirkete girip aylık maaş almak kesin iken,opensource projeleri ile para kazanmak pek de kesin olmuyor. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir

(18 Eyl '15, 07:57) ShooterLens ShooterLens's gravatar image
1

You know nothing John Snow :) open source siyasi bir hareket değildir düşündüğünüz gibi. Bu farklı frekansların tartışması

(18 Eyl '15, 08:06) molgun molgun's gravatar image

Opensource dendiği zaman aklıma Linux türevi işletim sistemleri geliyor,ve bu sistemler bedava tüm insanlar için,oradan aklıma böyle bir siyasi düşünce geldi. Fakat sizin gibi yazılımcı üstadların dediğine göre çıkarımda bulunursam,Linux türü sistemler insanlık için yazılmadı,bütün amaç sadece kendini geliştirmekti,bu bana biraz bencilce geliyor

Tüm insanlık için faydalı yazılım opensource de olabilir,closesource de deyip kaçayım,keşke düşündüğüm gibi olsaydı bu olay,yanlış bilgimi düzeltmiş oldunuz teşekkür ederim,windows 10 ile düşüncem değişti,mükemmel bir sistem yapmışlar

(18 Eyl '15, 08:14) ShooterLens ShooterLens's gravatar image
1

Eğer open source siyasi bir hareket olsaydı Linux'den örnek verdiniz RedHat milyar dolarlık bir şirket olmazdı. Linus Torvalds milyoner olmazdı. Estağfurullah üstatlık bizim haddimize değil.

(18 Eyl '15, 08:16) molgun molgun's gravatar image

Ben şu ana kadar öyle biliyordum gerçekten,çok samimi olarak söylüyorum Sırf onun için Linux türevi sistemlere sıcak bakıyordum Ancak Microsoft teknolojilerinde gelecek görüyorum ve bu andan itibaren microsoft teknolojilerine yönelmek istiyorum C#.net,Silverlight,Asp.net Çok teşekkür ederim,gerçekten aklımdaki soru işaretleri kalktı,önümü görebildim sayenizde :) Biraz da uzattık aslında baya paragraflar oldu,o açıdan da forum yönetimi beni bağışlasın

(18 Eyl '15, 08:20) ShooterLens ShooterLens's gravatar image
1

Gelişiminize katkıda bulunabildiysem ne mutlu bana :) Tercih meselesi dediğim gibi. Yorum altında tartışmanın herhangi bir sıkıntısı olacağını zannetmiyorum.

(18 Eyl '15, 08:27) molgun molgun's gravatar image
12 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

ondan fazla programlama dilini, framework ü uzman seviyesinde bilen proje geliştiren insanlar var neden mümkün olmasın mümkün olmaması için tek bir neden dahi göremiyorum :) çok ta güzel olur değişik teknolojiler farklı bakış açıları kazandırır insana. okul yıllarında embedded c c++ yazıyordum, mezun olunca android yazmaya başladım, 3 senedirde java ee , spring jsf js ne bulursam yazıyorum belki 2 sene sonra pyhton yada .net yazmaya başlayacam hiçbir engel yok :)

permanent link

cevaplandı: 17 Eyl '15, 07:50

ibrahim472's gravatar image

ibrahim472
2.0k1615
cevap kabul oranı: 10%

hocam teşekkürler kendime güvenim geldi ve soru işaretleri gitti.

(17 Eyl '15, 07:58) Black Death Black%20Death's gravatar image

Microsoft günden güne büyümeye devam ediyor,microsoft şirketine sırtınızı dayarsanız sırtınızın yere geleceğini sanmam. Silverlight,C#.net,Asp.net bu teknolojiler Windows platformunda.

Opensource işine kendinizi sağlama aldıktan sonra atılın,başka insanlar size opensourceci ol,linux kullan vs diyecektir,o insanlar tuzu kuru,maddi sıkıntısı olmayan insanlar,kayanın üstüne çıktıktan sonra aşağıdakilere akıl vermesi kolaydır,ileride parasal yönden sıkıntı çekerseniz,size opensource tavsiyesi verenlerin hiç biri yardım etmeyecektir,her koyun kendi bacağından asılır,ilk önce kendinizi sağlama alın,projelerinizi dünyaca kabul görmüş para kazanabileceğiniz dillerde geliştirin Java ve .NET teknolojileri

Günümüzde birşeyin herşeyini bilenler para kazanıyor,Java lazımsa java konusunda uzman kişiler iyi ücretten çalıştırılır,diğer tarafda C# da uzman kişiler alınır,şirketin ihtiyacına göre,ve bu konuda uzman kişiler çalıştırılır Öğrenebildiğiniz kadar dillerin ana yapılarına bakın,ancak kabul görmüş programlama dillerinden bir tanesini seçin ve onda uzman olmaya bakın Mesela JavaDeveloper diyince ilk önce sizin adınız söylensin,veya .Net developer deyince ilk sizin isminiz geçsin Her dilde uzman olmaya çalışırsanız kendinizi çorba dolambacının içinde bulunursunuz,ne kendinize ne de şirkete bir faydanız olmaz

permanent link

cevaplandı: 17 Eyl '15, 13:08

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101826
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 17 Eyl '15, 13:16

"Bir şeyin herşeyini bilmek" en güzel tabir bu olsa gerek.

(18 Eyl '15, 04:25) fatihacar fatihacar's gravatar image

"Microsoft gunden gune buyumeye devam ediyor" yanlis artik en cok kullanilan isletim sistemi MS Windows degil, encok kullanilan diller de VB.net ve C# degil!

"Silverlight" zaten ölü dogdu hala da ölü Microsoft bile artik JavaScript ve Html5 e yatirim yapiyor. Bakiniz TypeScript!

(19 Eyl '15, 02:15) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

@CemIkta; "..encok kullanilan diller de VB.net ve C# degil" derken biraz daha açabilir misiniz acaba? Yeni yönelimler neler, diller, teknolojiler neler?

Bazı bloglarda okuduğum kadarıyla Python, Ruby ve JS 'e yöneliyor insanlar.

(19 Eyl '15, 04:30) kagan kagan's gravatar image

@CemIkta ♦ Ben en çok kullanılan diller VB.net ve C# demedim zaten hocam :) Türkiye'de en çok kullanılan diller C# ve Java,bunu ben söylemiyorum,matematiksel olarak veriler söylüyor. Türkiye'de rahat iş bulabilmesi için,arkadaşa C# veya Java teknolojilerine göz gezdirmesini önerdim,bunu sonuna kadar savunurum yanlış bir tarafı yok. "yanlis artik en cok kullanilan isletim sistemi MS Windows degil" Peki nedir hocam ?Windows 10 ile,tek bir dil ile xbox,microsoft phone,desktop,web (c# ile) uygulama geliştirebiliyorsunuz.Bu mükemmel bir şey. Arkadaş yukarıda Java ve .Net istiyorum demiş

(19 Eyl '15, 09:11) ShooterLens ShooterLens's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×27

Soruldu: 17 Eyl '15, 07:25

Görüntüleme: 786 kez

Son güncelleme: 19 Eyl '15, 09:26

powered by BitNami OSQA