Merhabalar,internet of things yani nesnelerin interneti konusuna ilgi duyuyorum fakat teorik olarak edindiğim bilgiler dışında pek birşey bilmiyorum.Bu konuya giriş yapmak ve kendimi geliştirmek için sırasıyla neler yapmam gerekiyor? Teşekkürler

soruldu: 09 Eki '15, 02:28

anilemreozcelik's gravatar image

anilemreozcelik
1407812
cevap kabul oranı: 0%


IoT cok genel bir kavram, bircok seyi kavriyor. En temelinde analog ve digital elektronik var. Bunun üzerine mikro denetleyiciler ve mikro islemciler insa edilmis. Bunlardan cihazlar yapilmis, örnegin bir Arduino ya da Raspberry PI ile IoT yapilabilir. En kücük IoT birimleri isletim sistemi bile tanimayan, 8 bit genisliginde mikro denetleyicilerden olusan ve 1 Lira büyüklügünde minik cihazlar. Bu cihazlari WIFI modülleri araciligi ile birlestirip, sensör aglari olusturmak ve olusan sensör verilerini kullanmak mümkün. IoT birimi biraz yapmak istediginiz ise bagli. Asagida Arduino boardlarda kullanilabilecek sensörleri görmektesiniz. Bunlar yardimi ile ilk IoT tecrübelerinizi edinebilirsiniz.

Bilgilerinizin teoride kalmamasi icin Arduino, RaspBerry PI, Intel Galileo ya da Intel Edison gibi bir mikro denetleyicili/mikro islemcili bir board alip, deney yapmaya baslamaniz gerekiyor. Ama bu isin temelinin elektronik oldugunu unutmamak lazim. Bu ise hevesli cogu insan bahsettigim cihazlari alip, bir LED lamba yakip, söndürdükten sonra, ilerleyemeyerek, bu isi birakiyorlar, cünkü temel elektronik bilgiden bihaberer. En azindan direnc, transistör, diyot nedir bilmeli ve kullanabilmelisiniz, cünkü cogu zaman kendi devrelerinizi kurmak zorunda kalacaksiniz.

EOF (End Of Fun)

Özcan Acar

alt text

permanent link

cevaplandı: 09 Eki '15, 03:42

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×2

Soruldu: 09 Eki '15, 02:28

Görüntüleme: 335 kez

Son güncelleme: 09 Eki '15, 03:42

powered by BitNami OSQA