Herkese merhaba. Elimde bilgiler.json gibi bir json dosyası mevcut. Bunu www.domain.com/api/bilgiler.json gibi bir yere yüklemek istiyorum. Amacım Android uygulamam ile buradan veri çekmek fakat bu dosyayı sadece benim uygulamamın okumasını istiyorum. Yani bir kimlik doğrulamasını nasıl yapacağım? Mesela client tarafından bir key göndereceğim ve server key'i doğrularsa json veriyi açacak.

Bir fikri olan var mı? Teşekkürler...

soruldu: 11 Eki '15, 19:37

serkancay's gravatar image

serkancay
11444
cevap kabul oranı: 0%


Tag 'lerde yazdığınız gibi elinizdeki json bilgisini bir rest web servis ve client yazarak gönderebilirsiniz. Web servisinde MediaType("application/json") şeklinde bir metod tanımlamanız ve json bilgisini (muhtemelen veritabanından) select edip döndürmeniz yeterli olacaktır. Bu bilgiyi sadece kendiniz görebilmek isterseniz url içerisinde query parametreleri gönderebilir veya client tarafından bir json objesi post ederek içinde kullanıcı adı şifre bilgisi gönderebilirsiniz. Aynı şekilde rest web servislerinde Validation özelliği de mevcuttur, bu özelliği web servis metodunda kullanabilirsiniz. Veya json verisini string 'e çevirip bir key ile şifreleyip açma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Client tarafında ise basit bir async task yazmanız gerekiyor. Bu asyn task ile httpget ve httppost objeleri oluşturup web servis sunucunuza bağlanabilirsiniz.

Soruyu geniş çaplı cevapladım fakat özetle 3 yönteminiz var: Url içerisinde / ile ayırarak bir doğrulama kodu gönderebilirsiniz (query parameters). Web servis isteğini yaparken bir json bilgisini (mesela kullanıc adı ve şifre) post edebilirsiniz, rest web servislerinin VALIDATION metodlarını kullanabilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 13 Eki '15, 14:42

numankaraaslan's gravatar image

numankaraaslan
1.8k253749
cevap kabul oranı: 19%

parse.com'u incelersen kendi servisini kendin yazabilirsin diyebilirim. Böylece hem kimlik kontrolü, hem de daha kolay yoldan verileri bir server'da tutabilir ve çekebilirsin.

www.parse.com

permanent link

cevaplandı: 22 Eki '15, 10:38

ozrozcn's gravatar image

ozrozcn
763
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824
×71
×40
×28
×15

Soruldu: 11 Eki '15, 19:37

Görüntüleme: 536 kez

Son güncelleme: 22 Eki '15, 10:38

powered by BitNami OSQA