Merhaba bu sene ortalama bir üniversitenin bilgisayar müh. bölümünü kazandım.Şuan hazırlık sınıfındayım hazırlık sınıfında gün içinde çok boş vaktim kalıyor bölüme geçmeden önce kendimi proglamlama konusunda yetiştirmek istiyorum duyduguma göre 1.sınıfta c dilini öğretiyorlarmış.Siz hangi dili öğrenmemi tavsiye edersiniz.

soruldu: 18 Eki '15, 11:12

curaat's gravatar image

curaat
0112
cevap kabul oranı: 0%

Bu bağlantıdan istifade edebilirsiniz.

(18 Eki '15, 18:33) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image

Merhabalar,ben başlangıç olarak python 'a bir göz atmanı öneririm.Algoritma kavramını öğrenmek için ideal bir dil olduğunu düşünüyorum.

permanent link

cevaplandı: 18 Eki '15, 14:01

tamercan's gravatar image

tamercan
3945
cevap kabul oranı: 4%

curaat79@gmail.com dökümanlar çok işime yarayacak gönderirseniz sevinirim

(19 Eki '15, 03:43) curaat curaat's gravatar image

Merhaba kesinlikle çok iyi düşünüyorsun bende aynen senin geçtiğin yoldan geçtim ve malesef hazırlık senem biraz boşa gitti, ve ilk kez C öğrenmeye çalışırken oldukça zorlandım dersi zar zor geçebildim, şimdiden başlarsan emin ol çok ama çok işine yarar, sana tavsiyem direk programlama değilde önce algoritmaya başla, daha sonra C ile ilgili ufaktan çalışmalara başla, Deitel in C kitabı var onu tavsiye ederim, Türkçe olarak ta baya C dokümanı mevcut internette, istersen bana mail adresini yaz gondereyim sana link vs doküman.

permanent link

cevaplandı: 19 Eki '15, 03:16

ibrahim472's gravatar image

ibrahim472
2.0k1615
cevap kabul oranı: 10%

curaat79@gmail.com dökümanlar çok işime yarayacak gönderirseniz sevinirim

(19 Eki '15, 15:39) curaat curaat's gravatar image

Şimdi sana C# ya da Java öğren hem başlangıç için kolay olur hem de kullanım alanları geniş derdim fakat bu pek bir anlam ifade etmez. Çünkü nereden başlaman gerektiği nerede olmak istediğine bağlı. Sen bize ileride hangi alanda çalışmak istediğini söylersen biz de ona göre daha sağlıklı fikirler verebiliriz. Böyle hangisini öğreneyim dersen herkes kendi bildiğini söyler.

permanent link

cevaplandı: 19 Eki '15, 19:47

fizikci's gravatar image

fizikci
3012
cevap kabul oranı: 0%

Aslında amacım bölümde zorlanmamak adına boş vakitlerinde birşeyler yapmak,gelecekte ise savunma sanayii de veya arge adına birşeyler yapmak isterim.

(20 Eki '15, 03:35) curaat curaat's gravatar image

Eğer amacın buysa, ve ilk olarak C programlama öğreneceksen, o zaman ilk algoritma ve programlama mantığı üzerine doküman okuyup C ile programlamaya giriş yapmalısın, sana dokuman gonderecektim ben unuttum akşam gönderecem inş.

(20 Eki '15, 04:39) ibrahim472 ibrahim472's gravatar image

bence ilk önce algoritma mantığını daha sonra ide leri,derleyicileri ve daha sonra programlama dillerinden bir tanesini araçtırıp yola koyulabilirsin türkiye için c# ile başlaman doğru olur bence başarılar

(20 Eki '15, 07:24) aspci aspci's gravatar image

Öncelikle şunu söyleyeyim, hedefini çok iyi seçmişsin, inşallah amacına ulaşırsın. Bunun için C programlamayı çok iyi öğrenmen gerekir. Fakat C'den başlaman biraz sıkıcı ve yorucu olabilir. Bence C#'dan başlaman daha mantıklı, hem daha hızlı ilerlersin hem de bu süreçte sıkılmazsın. Ya da en temelden başlamak istersen MicroC ya da CCS C gibi mikro denetleyici programlama dillerinden başlayabilirsin. Proteus diye bir elektronik devre simülasyon programı var, bu programı kullanarak yazdığın kodları deneyebilirsin.

(20 Eki '15, 13:00) fizikci fizikci's gravatar image

Merhabalar,Algoritma dilden bağımsız bir kavram C 'den tut Python 'a kadar istediğin her işlem için kütüphane mevcuttur.Önemli olan algoritmanın temelini öğrenmek.Örneğin bir diziyi sıralamak için c++ 'ın '#include<algorithm> kütüphanesini ekleyip gerekli fonksiyonlarla halledebilirsiniz;fakat bunu senin yazman daha önemlidir.Temelini öğrendikten sonra projelerinde ve iş hayatında işlerin zamanını kısaltması açısından kullanabilirsin.

(22 Eki '15, 03:44) tamercan tamercan's gravatar image

Mikrokontrolcü işine hiç girme, çünkü bir mikrokontrolcü programlamak için programlamanın yanında elektronigi de bilmen anlaman gerekir, ayrıca kod yazabilmen için elektronik komponentlara da ihtiyacın olucak. Bu bahsettiklerim ötekilerinden çok mu zor tabi ki hayır ama sıfırdan başlayacak birisi için zor ve öğrenme süreci oldukça sıkıcı, sıkıntılı olucaktır. Öncelikle sadece "soft"la başlayıp daha sonra "hard"la birleştirmeni öneririm. Benim tavsiyem direk Herbert Schildt'in C# 4.0: The Complete Reference kitabının linkteki halini bitir. Ardından basit bir kaç winforms uygulaması yap. Başta "learning curve"ü düşük olan işlerle başlarsan işler daha kolay ve zevkli ilerler.

Örneklerini Visual Studio Community 2015'de rahatça yapabilirsin. Başlangıç olarak C# kullanmanı öneririm çünkü sunduğu özellikler bakımından en gelişmiş olan OOP dildir ayrıyetten IDE kurulumunda ekstra şeylerle uğraşmadan, "next nex nex" diyerek hızlıca kurulum gerçekleştirip hemen başlayabilirsin. Burda kurulumların kolaylığı, test ortamının hızlıca oluşturulmasını önermemdeki en önemli sebep, öncelikle hatalarla uğraşmaya başlamadan önce seni programlamaya yöneltmek.

Son olarak söylemek istediğim, programlama işine giriceksen ben sadece bunu yapıcam dememelisin. Sen microcontroller programlamayi advance seviyede bil, ama bunun yanında öteki teknolojileri ve araçları kullanmayı da bilmelisin. Yakın zamana kadar mikrokontrolcüler, bilgisayarlar ve telefonlar hep birbirinden ayrıydı, artık işler öyle değil. Artık aynı bağlamda kullanımlari artti ve sen sadece birini bilirsen bu seni geride bırakır.

Ek: Programlamada genelde bu böyle yapılmaz, şu şöyle olmaz gibi cümleler kurmam fakat böyle cümleyi kurucağım bir istisna var. Eğer ki birisi ben bu işi gerçekten üst seviyede yapıcam diyorsa, o kişinin ingilizceyi iyi biçimde bilmesi gerekir. Konuşma olmasa bile, ingilizce kaynakları kesinlikle okuyabilmelidir. Çünkü gerçekten bu iş ingilizce olmadan olmaz.

permanent link

cevaplandı: 22 Eki '15, 02:31

ArnesTwin's gravatar image

ArnesTwin
1.1k1511
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 22 Eki '15, 03:25

Bu bölümü sevmek istiyorsan. Önce HTML5/CSS3, PHP, JAVASCRİPT, JQUERY ile devam et. Yoksa bir proje ortaya atamayacak şeklinde devam edeceği için bölümden soğuyacaksın. Hayatta başarılar.

permanent link

cevaplandı: 19 Eki '15, 08:50

tekin's gravatar image

tekin
1111
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1

Soruldu: 18 Eki '15, 11:12

Görüntüleme: 523 kez

Son güncelleme: 22 Eki '15, 03:44

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA