biraz garip bir soru olacak ama, yazılımcı herşeyi ezberlemek zorunda mıdır ? örneğin bir veri tabanı bağlantısının çeşitli türleri var. bunları ezberlemek mi önemlidir, yoksa dur şurada vardı kodlar bunlara bakayım ve entegre edeyim demek mi önemlidir (felsefi olarak ne yapacağını bilmek)

soruldu: 07 Kas '15, 10:23

KoD's gravatar image

KoD
120101114
cevap kabul oranı: 66%

değiştirildi: 07 Kas '15, 10:26


İnsan sık yaptığı şeyleri zamanla otomatik olarak yapar, yani alışkanlık haline getirir. Ezber yerine alışkanlık sisteminin devreye girmesini sağlamak için öğrendiğiniz konularda bol bol kod yazabilirsiniz, projeler geliştirebilirsiniz.

Bir de her projede tekrarlayan kısımlar olabilir, veritabanı bağlantısını sağlayan katman gibi. Bu yüzden böyle sınıfları bundan sonraki projede de kullanabilirim düşüncesiyle temiz kodlamak gerekir.

permanent link

cevaplandı: 07 Kas '15, 14:37

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559
cevap kabul oranı: 26%

Sınav değil ki bu ezber yapasınız :) Hangi kod yapısı gerekliyse internetten hemen bulup düzenleyip kodunuza entegre edersiniz.

permanent link

cevaplandı: 07 Kas '15, 16:06

kibar22's gravatar image

kibar22
25112
cevap kabul oranı: 0%

Yazılımda ezber yöntemini uygulamak veya uygulamaya çalışmak bile bile yanlış ata oynamak gibi bir şeydir. Bugün A dili kullanılır yarın B dili belki de C dili. Her zaman aynı dil kullanılacak diye bir şey söz konusu değildir, ki her dil her projede kullanılacak diye de bir şey yok zaten. Belki bu durum eskiden böyleydi lakin günümüzde böyle değil. Artık birbirinden farklı programlama dili ile yazılmış çok sayıda projeler var ve sıklıkla bu yöntem kullanılıyor. Ne demek istediğimi aşağıdaki linki incelediğinde anlayacaksınız.

Programming languages

Şimdi ezber tekniğine geri dönelim. Ezber yapmak sadece vaktini alır bunun dışında sana herhangi bir şey kazandırmaz ki ezber yöntemiyle kaç tane programlama dili öğrenebilirsin o da ayrı bir tartışma konusu. Zaten ezberler unutulmak içi vardır. Programlama alanında önemli olan uygulamaktır. Öğrendiğini uygulamak, bolca kod yazmak bir nevi el alışkanlığı kazanmaktır. İşin mantığını anladıktan sonra gerisi kolay gelecektir. Hepimiz insanız unuturuz da yanılırız da. Hiç kimse mükemmel değildir ki insan elinin değdiği şeyde mükemmel olsun. O yüzden sana bir kaç nacizane tavsiye de bulunmak istiyorum. Öncelikle bir programlama dilini öğrenirken not tutmaya özen göstermelisin. Bu notları kendin için de saklayabilirsin veya bir blog üzerinden yayınlayıp hem diğer insanlar ile paylaşabilirsin hemde kendin için bir referans haline getirebilirsin. Diğer önemli bir nokta da öğrendiklerinle kalma. Kendin bir şeyler üret, küçük projeler geliştir. Saçmalık falan diye düşünme aklına ne gelirse uygulamaya çalış. Bu yaptığın küçük projeler seni hep bir "tık" yukarı taşıyacaktır. Diğer önemli bir tavsiye de her programcının kendi kod kütüphanesi veya belirli kodlarını barındırdığı bir yapısı vardır. Örneğin benim kendime ait bir kütüphanem var. Örneğin JDBC db bağlantı kodlarını ezberlemek yerine kendine ait kod kütüphanene eklersen ezber yapmana gerek kalmadan basitçe alıp kullanabilirsin. Netten bakıp, kopyala yapıştır yöntemi en son planda olmalı bence. Sözün özü; ezber tekniği sadece vakit kaybıdır, sana hiç birşey kazandırmaz.

Son olarak kibar22 adlı kardeşimize burdan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Geçenlerde Java SE ile proje önerisi talebinden bulunmuştu. Bir proje önerisinde bulunmak istiyorum. Aşağıdaki linkteki gibi bir proje yaparsan memnun oluruz, kullanırız yani :))

Code Library

Saygı ve muhabbetle!..

permanent link

cevaplandı: 07 Kas '15, 17:45

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

1

cevabınız için teşekkürler, her zaman çalıştığım konuları düzenli paketlerde saklamak ve workspace'i yedeklemek gibi bir alışkanlığım var zaten ve bu da bana iyi bir kütüphane oldu. Aslında kopyala yapıştır dediğim olay da internet ya da bu gibi kütüphanelerden alıp koda entegre etmekti. Dediğinizden anladığım nasıl yapılacağını bil ve bir şekilde entegre et oldu tabi bu zamanla alışkanlığa dönebilir. Bu şekilde entegrasyon iyi midir kötümüdür sorguluyordum aslında bu sebeple fikir edinmek istedim.

(07 Kas '15, 18:00) KoD KoD's gravatar image

bu soruyu şu yüzden sordum, ne kadar tekrar yapılırsa yapılsın eğer bir projede belirli bir zaman o kod yapısı kullanılmadıysa haliyle unutulabiliyor, tekrar tekrar aynı şeyleri unutmak ve çalışmak gerçekten can sıkıcı bir konu, bu yüzden internetten bul yapıştır yöntemi iyi bir yöntem midir diye merak ediyorum

permanent link

cevaplandı: 07 Kas '15, 16:35

KoD's gravatar image

KoD
120101114
cevap kabul oranı: 66%

değiştirildi: 07 Kas '15, 16:37

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×130
×12
×9

Soruldu: 07 Kas '15, 10:23

Görüntüleme: 540 kez

Son güncelleme: 07 Kas '15, 18:00

powered by BitNami OSQA