Kendimi Java EE teknolojileri üzerine geliştirmeye çalışan birisi olarak şimdiye kadar Java SE,Servlet,JSF vs. üzerinde durdum ve temel şeyleri öğrenmek için gayret gösterdim. Son zamanlarda bu dönem okulda aldığım Android dersi nedeni ile Threadler konusu üzerinde duruyorum ve Multithreading nedir,nasıl uygulanır bunları öğrenmeye çalışıyorum. Sorum şu ki bu Thread yapısı ve Multithreading mekanizması Java'nın kurumsal tarafında ne kadar kullanılıyor? Bir Java EE projesinin geliştirilmesi sırasında Multithreading nerede ne zaman ne kadar kullanılır? Bilmek şart mıdır?

soruldu: 08 Kas '15, 16:08

ilkay's gravatar image

ilkay
726334349
cevap kabul oranı: 13%

değiştirildi: 08 Kas '15, 16:09

2

Bilmek şart mıdır Yarinki tarih sinavina girmiyorsun ki surdan soru cikar surdan cikmaz diyesin. Evet bir teknolojiyi ogreniyorsan ogrenebildigin herseyi ogrenmende fayda var. (bu arada .Net gelistiricisi olarak, neredeyse thread kullanmadigim bir proje olmadi)

(08 Kas '15, 16:48) eser eser's gravatar image
1

Sen bil de ne zaman nerede kullanacağın hiç belli olmaz.

(09 Kas '15, 03:34) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

5+ yıl java ee projelerinde çalıştım.. Sanırım 2-3 defa ThreadPool, Request, Singleton scope gibi işlerde ihtiyaç duyup, kullanmışlığım oldu.. Ama bilmek iyidir :) Özellikle yüksek ölçekli uygulamalarda oluşacak yan efektleri yorumlarken, kod yazarken daha bilinçli kod yazmanı sağlar.

Basit bir örnek ; public değişkeni öyle kafana göre tanımlamaman gerektiğini öğretebilir mesela ;) singleton sınıflarda, concurrent istekler geldiğinde biri diğerinin response'unu alıp, client'lara yanlış göstermesi gibi mesela ;)

(09 Kas '15, 10:39) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Bence Java üzerine bir kariyer düşünüyorsan ve java frameworkleri üzerinde çalışacaksan eğer tabiki bilmen gerekli.Kullanır mısın orasını bilemem ama örnek veriyorum bir iş görüşmesinde teknik sorularda karşına çıkabilir hiç belli olmaz.En basitinden böyle bir durumda patlarsın.İşte o zaman üzülürsün o kadar şey öğrenip threadlere hiç bakmadığın için :)

(18 Kas '15, 04:34) muratkrgzgl muratkrgzgl's gravatar image

Bence kesinlikle öğrenmelisin. Basit bir örnek vereyim, bir web uygulamasında pdfi sayfalara ayırma işlemi yaptırdım. Ayırma işlemi kitabın uzunluğuna göre değişiyordu fakat genelde request timeouta düşüyordu. Ben de background task olarak o pdfi sayfalara ayırmıştım. Bunun yanında özellikle mobil ve masaüstü interaktif uygulamalarda multi-threading zorunlu gibi birşey. Yani, kesinlikle öğrenmelisin.

permanent link

cevaplandı: 19 Kas '15, 02:19

ArnesTwin's gravatar image

ArnesTwin
1.1k1511
cevap kabul oranı: 14%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×33

Soruldu: 08 Kas '15, 16:08

Görüntüleme: 495 kez

Son güncelleme: 19 Kas '15, 02:19

powered by BitNami OSQA