Öncelikle programlamaya yeni başlamıyorum bir çok dilde az çok tecrübem var.Programlama OOP mantığını biliyorum ama kendime genel amaçlı sağlam bir dil seçmek istiyorum Javamı C++ mı karar veremiyorum C++ sanki insanı daha özgür bırakıyor genel olarak herşey yapılabiliyor.Zaten çoğu program onla yapılmış özellikle adobenin programları.Sizce hangi dile yoğunlaşayım yardımcı olursanız sevinirim.

soruldu: 13 Kas '15, 14:41

codemaster's gravatar image

codemaster
5561013
cevap kabul oranı: 0%

3

Neden birini secmek zorundasin ki? "Tek bir sey ogrenir her seyi onla yaparim" gibi bir sey yok. Bazen cok ozel bir ihtiyacin olacak ve ve C. C++ kullanmak zorunda olacaksin. Bazende cok basit bir sey icin yuzlerce satiri C++da yazmak istemeyeceksin.. Birinden basla, ama unutma digerinide ogrenmen lazim. Hatta cok daha fazla dili de..(C#, javascript, php vs.).. Is bununlada bitmiyor, bir dilin syntax'ini ogrenmen de bir sey ifade etmiyor. kutuphaneleri, "framework" leri de denemen gerekiyor. Ozetle: tembellik yaparak yazilimciyim diye dolasmak yok. -- 25 senelik profesyonel developer

(13 Kas '15, 17:16) eser eser's gravatar image
1

@eser: bu yorum degil, cevap niteliginde olmus, +1

(14 Kas '15, 01:45) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

2 Dilinde nerdeyse hic birseyini bilmiyorum, yani bir program yazmisligim yok, fakat, gördügüm ve duydugum kadariyla bildiklerim;

C++ alt seviye bir dil oldugu icin "sanki" masaüstü ve (emin degilim, donanim kaynaklarinida kullanabildigin) uygulama yaziminda vb. kullanimda imkanlari ve yetenekleri coktur, ve emin olmamak ile birlikte yazmasida, ögrenmesi zordur.

Java ise bir yorumcuyla calisiyor, platformdan bagimsiz olarak calismasi güzel artisi, en nihayetinde yazdigin uygulamayi android, ios(emin degilim), linux, windows da kullanabilirsin.

C++ alt seviye bir dil oldugu icin genelde isletim sistemi gelistirmede, ve gercekten büyük gruplarin calistigi yazilimlarda (örnekte verdigin gibi Adobe vb.) kullaniliyor..

permanent link

cevaplandı: 14 Kas '15, 02:18

kzorluoglu's gravatar image

kzorluoglu
12581014
cevap kabul oranı: 19%

değiştirildi: 14 Kas '15, 02:19

Yapacağın işe göre, çalışacağın şirkete göre dil değişkenlik gösterir. Örneğin gömülü sistemler üreten bir firmaya gireceksen C, c++, elektronik bilgisi falan isterler. Java dilini kullanan bir firmaya gireceksen J2EE, Spring falan filan isterler. PHP kullanan bir firmaya girersen PHP, Mysql, Html5, Javascript isterler.

Hangi dili kullanarak daha çok kazanırım diyosan sana şunu söyleyeyim. İlk başlayacağın işten 1,5K ücret alırsın en fazla. Bu sektör sadece dil bilene para vermez. Tecrübe de önemli. 1 yıllık javacıyla 3 yıllık javacı aynı parayı almaz. 1 yıllık javacının daha iyi dil bilgisi olsa bile. Kısaca düşünmen gereken şey şu. Öğrenebildiğin kadar çok şey öğren, bol bol projeler geliştir, hepsini github'da tut ve her projeyle ilgili blog yaz. İşe girerken blogunu referans olarak gösterirsin ve büyük artı puanlar kazanırsın. Yeni mezun birini işe alırken tecrübe aramazlar ama bilgi ararlar. İlk başlangıçta verecekleri maaş çok yüksek değildir ama kendini geliştirebiliyorsan kazanacağın para zamanla artar.

permanent link

cevaplandı: 14 Kas '15, 03:13

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152956
cevap kabul oranı: 17%

kariyer.net gibi siteler gir, C++ yazınca çıkan şirketlere bak, birde java yazdığında çıkan şirketlere, bu iki dilde ne tür bir ayrım var ve sen hangi sektorda çalışmak istiyorsun daha rahat düşünebilirsin.

permanent link

cevaplandı: 17 Kas '15, 01:48

ibrahim472's gravatar image

ibrahim472
2.0k1616
cevap kabul oranı: 10%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,104
×46

Soruldu: 13 Kas '15, 14:41

Görüntüleme: 805 kez

Son güncelleme: 17 Kas '15, 01:48

powered by BitNami OSQA