Sevgili Arkadaşlar Merhaba Sizce Acaba İyi Bir Eğitim Kurumdan Eğitim Alıcak Bir Kişi Gelecek Ve İş Açısından Oracle Alanındamı Eğitim Almalı Veya Java Alanındamı.Siz Olsaydınız Nasıl Bir Karar Verirdınız.İş Dunyasındaki Oranlara ve Tecrübenize Göre Cevaplarsanız Sevinirim

soruldu: 24 Kas '15, 10:54

muhammed's gravatar image

muhammed
176141621
cevap kabul oranı: 0%

1

elma yi mi secmeli armutu mu?

(24 Kas '15, 11:54) eser eser's gravatar image

yani hoş bir eleştiri ama sanki baktıım kadarı ile java eleman ilanı ile oracleninkini karşılaştırdım kariyer nette sanki oracleninki daha fazla gibi

(24 Kas '15, 16:05) muhammed muhammed's gravatar image

ben sahsen tek meyva ile yetinmezdim. Biri ben hem elmayi hem armutu biliyorum derse, onu tercih ederim. Hele biri ben botanik okudum derse, senin hic sansin olmaz. Ozetle tek bir konuyu ogrenerek kariyer planlamasi yapma. Kimse her konuda uzman degil ama en azindan -bilmedigin her hangi bir konuda- kisa zamanda gerekli bilgiyi edinebilmeyi ogrenmen lazim.

(24 Kas '15, 16:42) eser eser's gravatar image

valla zaten netim var yanınada anca ya java olur zaten yada oracle ikisi birden ağır gelir . zaman olarak bile ağır gelir.bi oracle orenmek nerden baksan 5 sene tecrübesi çeşitli ayrıntılı konuları vs .

(24 Kas '15, 16:51) muhammed muhammed's gravatar image

Tabiki Oracle!..

(24 Kas '15, 19:34) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas neden oracle peki?

(25 Kas '15, 02:54) c3434 c3434's gravatar image

evet acaba niçin yani yardımcı olursanız sevınırım .

(25 Kas '15, 08:29) muhammed muhammed's gravatar image
7 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

Neden Java değil de Oracle?

Şimdi bu yazacaklarım çok tepki alacak, biliyorum. Lakin tamamen kişisel görüşlerimdir. Öncelikle neden Oracle? Ben olsaydım Oracle'ı seçerdim. Şuan büyük veritabanları için Oracle tercih edilir. Çünkü Oracle'ın hakkaten çok gelişmiş, hızlı ve güvenli bir yapısı var. Oracle'da ilerlemek veya uzmanlaşmak bir çok şey kazandırır ve bir çok iş fırsatının da kapısını açar. Bu tamamen inkar edilemez bir durum. Öte yandan neden Java'yı seçmezdim. Aşağı yukarı 2 yıldır Java'yla iç içeyim. Java, en sevdiğim programlama dilidir, bu da doğru. Lakin şu son 6 aydır Java'dan sıkıldığımı farkettim. Çünkü artık uğraşmak istemiyorum. Özellikle Framework'ler canımı en çok sıkan konu. Dünya değişiyor. Her şey aynı kalmıyor. Eskiden bu işe bir sanat gözüyle bakardım ama şuan sadece paramı nasıl kazanabilirim bunun derdindeyim. Türkiye şartlarında; yazılıma bir sanat gözüyle bakmak ve yazdığın işler için insanlardan takdir görmek, sadece bir hayal.

Gazi Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği'nde son sınıftayım. Freelancer olarak çalışıyorum. Şuana kadar Java'yla sadece 1 projeden para kazandım. Genelde bana gelen işleri PHP ile daha kolay ve hızlı bir yolla çözüyorum. Neden Java'yla iş yapamıyorum ya da yapmıyorum? Dediğim gibi artık Java'yla uğraşmak istemiyorum. Java'yla çok fazla sayıda kod yazıyorum, genelde Framework kullanmak zorundayım, devamlı performansı göz önünde bulundurmak zorundayım ve artık sıkıldım bu durumdan.

Eskiden Java fanatiğiydim, bu da doğrudur. Çok kişiye sataşmışlığım vardır. Lakin dil fanatikliği yapmak istemiyorum artık. Programlama hayatımda aldığım en önemli ders: "Her programlama dili bir problemi çözmek için ortaya çıkmıştır". Yani Java'nın da güçlü ve zayıf olduğu yönler var. Bu durum diğer programlama dilleri içinde geçerli her zaman. Lakin bir de programlama dillerinin öğrenme eğrileri var. Örneğin Java: Core Java, JDBC, Servlet, JSP, JPA v.s v.s öğrendin ki öğrenmelisin. Aslında bu öğrendiklerin hiç bir şey. İş görüşmesine gittiğinde sordukları şey: Spring, Hibernate, MVC, Maven, Vaadin (her iş ilanında pek sorulmaz) biliyor musun? Genel iş görüşmeleri böyle. En azından benim karşılaştığım 3 iş görüşmesi böyleydi. Ayrıca iş ilanlarına bakarsan herkes Senior Java Developer arar fakat kimse Junior Java Developer'a iş vermek istemez.

Bu dünyada sadece Java yok. Bir çok programlama dili var. Örneğin; Python harika bir dil, PHP freelancer olarak iş yapmak için biçilmez kaftan, .Net teknolojileri Türkiye'nin acı gerçeği. Bu dünyada sadece Oracle da yok. Diğer bir çok teknoloji var. Ama Oracle'ın yaptığı işe ve kapasitesine alternatif olabilecek bir veri tabanı yok, benim gördüğüm. İşte bu yüzden Oracle'ı seçerdim.

Özetle; yukarıda yazdıklarım tamamen kişisel görüşlerimdir. En azından şuana kadar gördüğüm şeyleri söyledim. Bu işte uzman değilim. Basit bir programcıyım. Bu işin uzmanları ya da en azından bu işi sanat olarak gören tecrübeli abilerim benden daha iyi bilirler.

Saygı ve muhabbetle!..

permanent link

cevaplandı: 25 Kas '15, 12:32

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

Oracle da Java kullanılmıyor mu yoğun olarak?

(26 Kas '15, 04:30) kagan kagan's gravatar image

java kullanılırda oracle veritabanı uzmanıyla javacının oracle bılmesı aynı şey değil.hele hele en büyük hata bir fırmaya gırereken alanındışında bıldıklerını soylkemek çünkü etınden sutunden faydalanmak için canını çıkarırlar eleman almak yerine senı 2,3 kişi gibi çalıştırırlar.

(26 Kas '15, 07:19) muhammed muhammed's gravatar image

@emrecan-oztas Framework olmayan dil var mi? Hangi dilde proje gelistirirsen gelistir ya herseyi kendin kodlarsin(Tekerlegi hep yeniden icad edersin!) yada frameworkleri kullanip hizli bitirsin!

NoSQL teknolojilerinin iliskisel veritabani(RDBMS) sistemlerinden daha cok kullanildigi internet dunyasinda Oracle gibi ogrenmesi uzun zaman alacak pahali bir sisteme yatirim yapmak ne kadar dogru?

(27 Kas '15, 05:49) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

@muhammed Aslinda kendine sorman gereken su: Programci mi olmaliyim? DB Admin mi? Programci olacaksan bircok dil, teknoloji ve veritabani zaten ogreneceksin, DB Admin olacaksan veritabanlarinda uzmanlasacaksin MySQL, PostgreSQL gibi cok kullanilan, OracleDB gibi is dunyasinda yada cok buyuk veri yapilari icin MongoDB gibi NoSQL veritabanlarini ogrenmelisin!

(27 Kas '15, 05:49) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

sevgili cem bey açıkcası araştırmalarım doğrultusunda oracleyi rafa kaldırdım .çünkü hayal edildiği gibi bir iş yaşantısı beklemıyor . sadece otur rahatca oracleyle uğraş sonra kalk git evine .bu gün oracleyle uraşırsın orada işin azaldımı hoop kodlamaya sokarlar vs vs en sağlamı türkiye için konuşuyorum yazılım ve sistem ağ network ülkemizde ana meslek gibi değerlendirilicek sadece bu ikli alanı gördüm .

(27 Kas '15, 07:56) muhammed muhammed's gravatar image

Merhaba, .net ve oracle geliştirici olarak 4 senedir gördüklerimi ve düşüncelerimi yazayım. Yazılımı çok seviyordum öğrenci yıllarımda. Şuan ise sadece geçinmek için yapıyorum bu mesleği.

Oracle maaş konusunda daha tatminkar, büyük firmalarda çalışma imkanın olur, daha saygın olursun iş yerinde, riski daha fazladır.

Yazılım tarafına gelince büyük firmada bitmeyen mesailer, küçük firmada patronun ne istediğini bilmemesi, yapılan her çalışmanın acil olması, maaş olarak 5000 TL yi çok gören firmalarla dolu bir iş hayatı.

permanent link

cevaplandı: 26 Kas '15, 01:35

CodeMaster's gravatar image

CodeMaster
1865610
cevap kabul oranı: 16%

değiştirildi: 26 Kas '15, 01:37

Ben hiç yazılımı sevmedim halen sevmiyorum :D bilgisayar mühendisiyim fırsat arıyorum bulduğum gibi kaçarım 2 binlik memurluğa bile razıyım yeterki düzenli strestsiz ve asosyalsiz bir hayatım olmasın !

(26 Kas '15, 02:45) c3434 c3434's gravatar image

codemaster eğitim alıcağım firmanın adını vermiyeyim ama ücreti zaten odendi dilediğim eğitimi alabılıtorum paket eğitimler ve kurumsal çok geniş yani. eğirimlerde şunlar var =oracle,CyberSecurty(Güvenlik uzmanlığı),linux Uzmanlığı (detaylı,),java developer,windows Uzmanlığı.geleceğime yatırım amaçlı seçim yapıcam zaten net alanındayım .

(26 Kas '15, 07:04) muhammed muhammed's gravatar image

Hayırlı olsun @muhammed.

(26 Kas '15, 07:33) CodeMaster CodeMaster's gravatar image

code master sen olsan yercihini ne4reden yana kullanırsın linux veya güvenlik alanı çekici geliyo ama iş sahası pek yok gibi .

(26 Kas '15, 09:18) muhammed muhammed's gravatar image

@muhammed buna senin karar vermen gerekiyor. En fazla iş ilanı yazılım pozisyonunda. Kariyer sitelerinden bakabilirsin. Yaptığın işi iyi yaptıktan sonra hepside iş bulman kolaydır.

Ben oracle dba tarafında kullanırdım :)

(26 Kas '15, 09:22) CodeMaster CodeMaster's gravatar image

ARKADAŞLAR OKUDUĞUM BİR YAZIDAN ÇIKARIMLARIMI AKTARICAM .ORACLE UZMANI DİYORKİ , oracle türkiye piyasasında tek başına iş alanında kullanılmıyor mutlaka yanında bazı yazılımlar vs istenıyor burda şu soruyu sorarım galiba java hala ezici bir şekilde üst plana çıkıyor .çünkü temel düzeyde oracle ve web logic gibi bi kaç servisi orendıkten sonra oracle uzerine çokda gitmenin yatırımsal bişey oldunu düşünmüyorum yatırımı spring hibernate android üzerine yapmak mantıklı gibi

evet arkadaşlar sizler için bizler için kariyer netten araştırdım araştırdım buyrun .

java anahtar kelimesi ile

ankara:126,istanbul avr 400,istanbul asya 348

linux anahtar kelimesi ile

ankara:58,istanbul avr 140,istanbul asya 142

oracle anahtar kelimesi ile

ankara:60,istanbul avr 198,istanbul asya 219

C# anahtar kelimesi ile

ankara:58,istanbul avr 259,istanbul asya 200

Network anahtar kelimesi ile

ankara:96,istanbul avr 492,istanbul asya 444

Sistem Yöneticisi anahtar kelimesi ile

ankara:77,istanbul avr 205,istanbul asya 184

permanent link

cevaplandı: 25 Kas '15, 20:03

muhammed's gravatar image

muhammed
176141621
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 26 Kas '15, 13:03

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559

Bende sizin gibi Java diye aratır ve ilanların fazla olduğunu görürdüm, fakat birkaç sayfa ilerledikten sonra Javascript içeren ilanlarda Java sayfasında gözüküyor kariyer.net in arama algoritması sıkıtısından ötürü. Bir PHP Developer ya da .NET Developer ilanını da Java altında görebilirsiniz. Türkiye'de yazılımcı olacaksanız .NET çözümlerine yönelmelisiniz.

(28 Kas '15, 16:51) CodErode CodErode's gravatar image

aslında hem net hemde java alanını bilmeg gerekli firmalar utanmasa yemek bile yapmayı bilmemızı ıstıcek. mesela enson firmada java +net+pyhton bılgısı istıyolardı.

(30 Kas '15, 02:02) muhammed muhammed's gravatar image

Merhabalar bence Java mı yoksa Oracle mı demeden önce öncelikle sizin ilgilenmek istediğiniz kulvarı belirlemeniz gerekmektedir.Yani Java ve Oracle deyince aslında ikiside içerisinde birçok farklı alanı kapsamaktadır.Yani örnek olarak son yılların hızla büyüyen ve bence gelecekte en çok ihtiyaçlardan biri olan BI (Business Inteligence) İş Zekası gibi bir alanda uzman olmak isterseniz Oracle tarafında kendinizi geliştirmelisiniz fakat Java ile ilgili Web Servisleri,Web Uygulamaları ve Android Mobil Uygulamalar alanında uzman olmak istiyorsanız öncelikle Java alanında uzmanlaşmanız iyi bir karar olacaktır.Kısacası öncelikle hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize karar verip daha sonra teknolojiye karar vermelisiniz.İş ilanları sizi bu konuda yanıltmasın.

permanent link

cevaplandı: 30 Kas '15, 15:38

caglarturkurka's gravatar image

caglarturkurka
6653712
cevap kabul oranı: 6%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1

Soruldu: 24 Kas '15, 10:54

Görüntüleme: 703 kez

Son güncelleme: 30 Kas '15, 15:38

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA