Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle uygulamanın bütün platformlarda kolayca çalışabilmesi için REST webservice'lerden ibaret olması ve daha sonra da Android, IOS ve Web(AngularJS vs.)'de bu servisleri kullanarak ön yüz işlemleri yapılması gerektiğin düşünüyorum. Bu yaklaşımın dezavantajları ve avantajları size göre nelerdir?

100 bin ile 1 milyon arasında anlık kullanıcıya farklı platformlardan cevap verecek bir alt yapı hazırlamak için siz hangi teknolojileri(database, programlama dili, framework, gerekli olacak araçlar vs.) kullanmayı tavsiye edersiniz?

soruldu: 02 Ara '15, 06:35

sin's gravatar image

sin
700172536
cevap kabul oranı: 13%


Ruby on Rails ve PostgreSQL ile yoluma devam edeceğim. Ruby ile DB işlemlerini yapmaktayım. 1 haftada bu konuma geldim. Bakalım ilerleyen günlerde durum ne olacak.

Birde Java ile ilgili aşağıda anlatacağım gibi bir görüş oluştu bende sizce bu yaklaşımımda yanlışlarım neler?

Kendim normalde java kodcusuyum ancak yolun başında biri için java dilini seçmekten daha büyük bir felaket olamaz sanırım hızlıca startup yapmak için. Java ile hızlıca yapabileceğiniz tek şey null point exception hatası almak olur. Java ile projeye başamak için kendi başına framework kadar zorlayacak teknolojiler öğrenmek zorundasın; hibernate veya türevi, spring boot, maven veya gradle ve hadi projeyi ilk başta ayağa kaldırmayı becerdin (çok iyimser bir senaryo tabi ki) her bir sorunda sana böyle bir sınıf yok şu kütüphaneyi eklemelisin diyen bir proje geliştirme ortamından bahsediyoruz. O yüzden çalıştığım süre içerisinde edindiğim tecrübe java ile uygulama geliştirilmiyor uygulamanın hayali satılıyor. Java ile ürün çıkaran bir kodcu olarak söylüyorum bunları. Ve Java beni bir gram bile tatmin etmiyor. Yapılacak işlemler belliyken Java hala geliştiriciyi okyanusa bırakmaktan başka bir işlem yapmıyor.

Günümüzün hızlı teknolojileri(NodeJS, AngularJS, EmberJS, Ruby on Rails vs.) yanında Java C ile web uygulama yazmaya benziyor. Spring Boot ilk bakışta iyi gibi göründü bana ama bir daha o topa kesseler girmem. Yine yüzeysel olarak ilk başta kullanıcının yararına gibi görünen üç beş güzel özellik, sınıf vardır. İşler derinleştiğinde yine oturup kütüphane aratacaktır adama.(Tamamen ön yargım bilmiyorum açıkcası) Hele işin içinde Oracle gibi lobi şirketi varken artık arkama bakmadan kaçmak için can atıyorum Java'dan. Oracle denilen şirket uygulamayı çıkarıp yayınlayıp sonra üründen fazla boyutlarda patch ler ile gelen kolpa bir şirket gözümde. Oracle teknolojiler veya developerları ile değil satışcıları ile meşhur bir şirket. Her şey ürünü satana kadar sattıktan sonra ne halt edersen et.

Takım tutar gibi dil tutsaydım şuan büyük ihtimal java şöyle süper böyle kaçar derdim. Ancak dememek için binerce sebebim var. Gözümü açtım artık.

permanent link

cevaplandı: 10 Ara '15, 08:39

sin's gravatar image

sin
700172536
cevap kabul oranı: 13%

postgreSQL, spring boot, angularJS ile hem native hem SPA hem modern bir ürün ortaya çıkarabilirsin.

Uluslararası sosyal medya-partner-arkadaşlık uygulamaların çoğunun türevi teknolojiler ile yazılmış olduğunu göreceksin. Yukarıda paylaştıklarım, en kabul görmüş ve en çok kaynağa ulaşabileceğin, senin işini en çok kolaylaştıracak teknolojilerdir.

permanent link

cevaplandı: 06 Ara '15, 16:57

tayfun's gravatar image

tayfun
20681017
cevap kabul oranı: 11%

Cevabınız
toggle preview

powered by BitNami OSQA