JSF'in tercih edilme nedenleri nelerdir , neden tercih edilmelidir.

soruldu: 09 Tem '12, 10:46

furkankaynak's gravatar image

furkankaynak
1195513
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 10 Tem '12, 04:42

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


JSF component model sunarak programcilara bircok kolaylik ve kullanicilara da zengin icerik sagladigi icin tercih ediliyor. Component model sunarak web gelistirme araclari sunan framework'ler dogal html5 web projelerine gore biraz daha yavas calismakla beraber bunun icin degisik caching ve performans artirici bircok yontemler mevcut.

Daha detayli aciklamalar icin asagidaki daha once BTSoru'da sorulmus sorular yardimci olabilir:

JSP ve JSF arasindaki farklar nelerdir?

Yüksek ölçekli bir web projesi için JSF 2.1 ve PlayFramework 2.0 frameworklerinden hangisini tercih edersiniz?

permanent link

cevaplandı: 09 Tem '12, 16:48

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Component model peki yeterli bir sebepmidir JSF in bu kadar gelişmesi ve yaygın kullanımını buna mı bağlamalıyız aynı şekilde Wicket da sanırım component model üzerine kurulu bir sistem . İnternette neden JSF diye aradığımda en temel nedenlerden biri oalrak ta UI tarafının Business tarafından ayırmış olmaları gösteriliyor spagetti kod olayına izin vermediğinden bu kadar rağbet gördüğü söyleniyor fakat zaten bunun için oluşturulmuş JS kütüphaneleri var ve gerçekten güzel iş görüyorlar.

(10 Tem '12, 02:20) furkankaynak furkankaynak's gravatar image
1

Component Model framework'ler(.Net aspx ve JSF gibi) server tarafinda calisiyor! Fakat javascript kutuphaneleri, kodlari, javascript ile ile yazilmis jquery ui gibi bilesenlerin hepsi client tarafinda calisiyor(Node.js ile server tarafinda calisanlar istisna). O yuzden javascript ile yazilmis uygulamalarda guvenlik islemlerini cok iyi kontrol etmek gerekiyor.

(10 Tem '12, 05:04) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image
1

Ornegin jquery ui ile bir combobox kullandiginizda bu combobox'daki secilmis deger sadece client tarafinda secilmistir, server tarafinda bu secilmis degeri programcinin alip islemesi lazim. Ama ayni seyi JSF combobox ile yaptiginizda JSF ComboBox server tarafina java codu olarak doner ve ManagedBean icerisinde degiskene secilmis degeri otomatik atar.

Ayrica component model framework'ler kendi icinde javascript kullaniyor, PrimeFaces, RichFaces componentlerin kodlarina bakarsaniz client tarafi islemlerinde javascript kullanirlar.

(10 Tem '12, 05:05) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Elbette MVC(model - view - controller) kullanmasi yani UI tarafini Business tarafindan ayirmasi cok önemli bir özelligi. Normal bir JSP sayfasini düsünrsek yada PHP, orda UI nin icine, JSP ve ya PHP Tag lari arasina istedigini yaziyorsun. Ve Business mantigini da orda kodluyorsun. JSF bunu ortadan kaldirdi.

Bununla berebar, Swing den gelen bir Java programcisini düsünelim. Komponentlerle calismaya alismis. JSF onun Web Programlamaya gemesini cok kolaylastiriyor. Ayni zamanda JSP ile uzun zaman calismis biri icin, onun bir cok satirda yaptigi bir islem icin, aslinda sayfaya bir kompoenent eklemek, isini hizlandiriyor.

permanent link

cevaplandı: 10 Tem '12, 04:00

mceliksoy's gravatar image

mceliksoy ♦
6.5k84988
cevap kabul oranı: 25%

JSF de stateful bir yapı olmasının etkileri nelerdir bu kadar rağbet görmesinde ? diğer konuşulan özellikler component yapısı falan olması benim kendi görüşüme göre yeteri kadar önemli bir sebep değil bence desktop programlama yapısından gelen biri GWT ile daha uyumlu çalışacaktır.

(10 Tem '12, 05:10) furkankaynak furkankaynak's gravatar image

GWT de elbette cok güclü alternatiflerden biri. En azindan biriydi. Sorun Google dan kaynaklanan belirsizlik. Firmalar büyük bir Projeye baslamadan önce bir soru isareti oluyordu kaflarinda. Google in GWT yi community e devredecegini aciklamasi da bu soru isaretinin nekadar hakli oldugunun göstergesi.

(10 Tem '12, 07:06) mceliksoy ♦ mceliksoy's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×282

Soruldu: 09 Tem '12, 10:46

Görüntüleme: 1,038 kez

Son güncelleme: 10 Tem '12, 07:06

powered by BitNami OSQA