Ben henüz lise 3 sayısal öğrencisiyim, yazılım, yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği ile ilgili hiç bir konuda bilgim yok sayılır. Bana biraz yol gösterebilir misiniz ? Bilgisayarlarla çok haşir neşirim küçüklüğümden beri ama iş kod, programlama dili vs şeylere geldimi hiç bir bilgim yok. Peki ben bu alanda kendimi nası geliştirebilirim, hangi üniversite bölümlerine gidebilirim ya da daha doğrusu hangi bölümler bana daha fazla yarar sağlar ? Bana bir kaç tavsiye ile bu alanda nası ilerleyeceğimi anlatabilirseniz çok sevinirim, çünkü çok meraklı ve hevesliyim böyle işlere ama ne yazık ki yaşadağım yer ve kaynaklar dolayısıyla hiç bir anlamda yardım alamıyorum. Teşekkür ederim, iyi günler

soruldu: 29 Ara '15, 23:19

YeniNesil's gravatar image

YeniNesil
0112
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 29 Ara '15, 23:48

1

Kaynak : online kitap, pdf, blog lar.. istanbul'da yaşıyorum ve kaynak olarak bunlardan besleniyorum. Kaynak konusundaki serzenişlere anlam veremiyorum.

Yazılım Mühd. pek bir farkı yok sadece içerikler yazılımda daha çok matematik ve programlamaya odaklı bir programı var.

  • Bölüme o kadar takılmayın derim, siz kendinize ne değer katıyorsanız o kadar öğrenirsiniz. Açıp kitabı okudukça, yazdıkça olur ;)
(30 Ara '15, 02:22) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Yazılım Mühendisliğini bilmem de Bilgisayar Mühendisi olursanız Üniversitelerin Teknokent gibi yerlerde işverenler açısından kârlı oluyorsunuz, maaşın bir kısmını devlet karşılıyor, bu yüzden iş bulma konusunda avantajlı oluyorlar.

İlk iş olarak İngilizce'nizi geliştiriniz. Özellikle Teknik İngilizce. Duolingo, Özkan Çelen, English For You vb internet üzerinden ulaşabileceğiniz birçok ücretsiz kaynak var. Temeli bunlarla atabilirsiniz, ilerisi özel çabalarınıza bağlı.

Programlama olarak da ne tür yazılımlar geliştirmek istediğinize göre bir alan seçebilirsiniz. İş dünyası açısından Mobil, Gömülü Cihazlar ve özellikle Web alanında ilanlar bulunmaktadır. Tercihinizi belirledikten sonra bir iş arama sitesine girip ilgili kriteri aramanız yeterlidir. Yazılım Uzmanı, Yazılım Test Uzmanı, Java Yazılım Uzmanı, Android Developer, ... Neleri öğrenmeniz gerektiğini o ilanlar size söyleyecektir.

Programlama dili seçme aşaması olarak da @CemIkta üstadımızın güzel bir yazısı var, mutlaka okuyun:
http://www.btsoru.com/questions/1302/c-ya-da-javay-programlama-dili-olarak-secmek-icin-goz-onunde-bulundurulmas-gereken-kriterler-nelerdir

permanent link

cevaplandı: 31 Ara '15, 00:42

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559
cevap kabul oranı: 26%

Çok teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz ve görüşleriniz için, bu konular hakkında biraz araştırma yaptım ve ilk olarak html ve css derslerini öğrenmenin bana faydalı olacağını düşündüm. Daha sonrası içinde dediklerinizi uygulayacağım ve umarım çabalayıp başarılı olabilirim. Üniversite içinde yine bir kaç araştırma yaptım ve şimdilik yazılım mühendisi olmanın bana daha faydalı olacağını düşünüyorum. Tekrar tekrar teşekkür ediyorum bu konu hakkında tavsiyede bulunacak başka insanlarında olduğunu düşünerek diğer görüşlere ve yardımlara da açığım.

(31 Ara '15, 06:14) YeniNesil YeniNesil's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69
×7
×6

Soruldu: 29 Ara '15, 23:19

Görüntüleme: 428 kez

Son güncelleme: 02 Oca '16, 14:41

powered by BitNami OSQA