Merhaba. Ben Dropbox ve Google Drive da olduğu gibi bir galeri uygulaması yazmak istiyorum.Uygulamada kullanıcı girişi yapıldığında web sunucuma fotoğraf yükleyebileceğim ve yüklediğim fotoğrafları görüntüleyebileceğim.ve eğer iki kullanıcı arkadaşsa onlar da birbirlerinin fotoğraflarını görüntüleyebilecekler. Acaba nasıl bir yol izlemem gerekli . Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

soruldu: 07 Oca '16, 05:12

fatih3455's gravatar image

fatih3455
3171013
cevap kabul oranı: 0%

1

Böyle birşey için web servis yazman şart. Çok karışık bir olay. Bunu kısaca anlatmak mümkün değil ki. Tamamen senin algoritmana kalmış bir olay. Her işlemi web servisle yapman gerekiyor. En iyisi internetten web servis nasıl yazılır diye arat.

(08 Oca '16, 04:19) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Merhaba. Android bilgim yok ama işin mantığını en azından web ortamında nasıl yapılır anlatmaya çalışayım. Sisteme kayıt olan kullanıcılar, resim yükleme yapacakları için; her kullanıcının, kullanıcı adı ile aynı isme sahip bir dosya açman daha iyi bir yöntem olacaktır. Kullanıcı resim yüklemesi yaptığı zaman bu resimler kullanıcının dizininde barındırılır. Resim yükleme için veri tabanını da kullanabilirsin fakat bu yöntem sisteme ekstra bir yük getirecektir.

Örneğin resimlerin tutulacağı dizin için rsm dersek;

rsm/
--------------
cemIkta   |
--------------
ozcanacar  |
--------------
emrecanoztas |
--------------
kodmanyagha |
--------------
muslumozturk |
--------------

şeklinde kullanıcılar için dizinler oluşturulmuş olacaktır. Şayet bir kullanıcı diğer bir kullanıcı ile arkadaş ise gösterim sayfasında bu arkadaşının resimlerini görebilecektir. Bu işlem için de; arkadaş olan kullanıcının resimlerini görmek için istek yapıldığında (öncelikle arkadaş olup olmadıkları kontrol edilecektir) istek yapılan kullanıcı adıyla aynı olan dosyanın içeriği okunacak (dosya içerisindeki resimlerin adresleri bir diziye de aktarılabilir) ve gösterim sayfasında bu resimler listelenecektir. Velev ki istek yapılan kullanıcı arkadaş değilse resimler gösterilmeyecektir (herhangi bir uyarı verilebilir veya başka bir sayfaya yönlendirme yapılabilir). Temelde bu yöntem uygulanır.

Saygı ve muhabbetle!..

permanent link

cevaplandı: 08 Oca '16, 11:14

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

değiştirildi: 08 Oca '16, 11:15

Ben bunu php ile yapabilirim projeyi ancak bunu nasıl Android'é taşırım onu bilmiyorum. Web servis meselesini araştırıyorum. Oradan başlamak lazım sanırım

(09 Oca '16, 01:12) fatih3455 fatih3455's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824
×2

Soruldu: 07 Oca '16, 05:12

Görüntüleme: 284 kez

Son güncelleme: 09 Oca '16, 01:12

powered by BitNami OSQA