Merhaba,

Web servislerine client yazdıktan sonra web servisine erişimin olmadığı durumlar da verilerin local bir tabloda saklanarak daha sonra gönderilmesi gerekebiliyor.Ben bir çözüm olarak bu verileri local veri tabanında tutup web servisinin erişimi başarılı olduğu bir anda tekrar aktarıyorum. Tabi bunu yaparken tekrardan veri tip dönüşümleri yapmamak için WSDL dokumanından genarete edilen java nesnelerinin parametre tiplerine uygun olarak bu veritabanı tablosunu oluşturuyorum. Daha sonra JPA ile bu ilgileri alıp web servisi çağrısını yapıyorum.

Web servisinine gönderilen verilerin bir kopyasını tutmak için de boyle bir tablo oluşturma ihtiyacı oluşabiliyor.

Bu işleri hızlandırmak adına web servis WSDL dokümanından veya WSDL'den generate edilmiş java classlarından veritabanı tablosu create table sql scriptini otomatik oluşturan bir araç var mı? Böyle bir araç sayesinde create table scriptleri olusturulur en son kontrolü biz yapıp gerekli düzenlemeleri veya eklemeleri yaparak çalıştırabiliriz diye düşünüyorum.

Bu işlemi yapacak hazır bir tool biliyor musunuz? Ve bu konuda fikirleriniz nelerdir.

Teşekkürler.

soruldu: 20 Oca '16, 10:23

mtezgider's gravatar image

mtezgider
516710
cevap kabul oranı: 0%

pek JPA bilgim yok ama belki localde mongodb kullanarak bunu halledebilirsin. sahte bir web servis yazarsın. classları wsdl dökümanından oluşturursun. istekte bulunduğun zaman json'a çevirip mongodb'ye yazarsın. ille de mysql db oluşturmana gerek yokki.

(21 Oca '16, 03:07) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

@kodmanyagha teşekkürler , xml olarak da saklanabilir.Dediğiniz şekilde json a dönüştürülerek mongodb ile de saklanabilir. Ben mysql,postgres veya oracle farketmez ilişksel veri tabanı için bir araç var mı diye merak etmiştim.

(21 Oca '16, 16:03) mtezgider mtezgider's gravatar image

İnternetten biraz araştırdım, http://www.altova.com/xmlspy.html programı bahsetiğim olayı yapıyor. Tabi bu program ücretli, 30 günlük deneme sürümü var. Bu program sayesinde WSDL dökümanındaki xsd şemalarını veritabanı tablolarına dönüştürebiliyorsunuz. Tabi bu yeterli olmuyor. XSD şemasında eksik olan tamımlamalar (değişkenlerin nullable olup olmadığı , min max değerleri gibi) yapılırsa iyi sonuç verir.

permanent link

cevaplandı: 21 Oca '16, 16:10

mtezgider's gravatar image

mtezgider
516710
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 21 Oca '16, 16:12

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×92
×80
×18
×1

Soruldu: 20 Oca '16, 10:23

Görüntüleme: 317 kez

Son güncelleme: 21 Oca '16, 16:12

powered by BitNami OSQA